השיחה היומית

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עטיפת הדיסק של השיחה היומית לשנת תשע"א

"השיחה היומית" (the daily sicha) הינו ארגון על ידו אלפי יהודים ברחבי תבל זוכים לשמוע מידי יום ביומו שיחה מהרבי.

על הפרוייקט אחראי הרב צבי הירש גוראריה, מגיד שיעור בחסידות בישיבת תומכי תמימים מונטריאול.

התפתחות הפרוייקט[עריכה]

"השיחה היומית" החלה בחודש אלול בשנת תשנ"ו כשהרב גוראריה שימש כמגיד שיעור בחסידות בישיבת תומכי תמימים מונטריאול. אביו הרב יצחק מאיר גוראריה, המכהן כמשפיע בישיבה, ביקש שיכין קטעים משיחות של הרבי כדי שהתמימים ישמעו שיחה של הרבי כל לילה אחרי תום סדר הלימודים.

אז החליט להציע זאת גם לאנ"ש במונטריאול. ואכן, מידי ערב שמעו בבית הכנסת, בין מנחה למעריב, שיחה של הרבי.

בהתחלה עדיין לא היו הנחות באידיש של השיחות ועדיין לא תורגמו השיחות, אלא היו קלטות אודיו בלבד. בתחילת שנת תשנ"ז, החליט שהגיע הזמן להפיץ זאת לכל העולם, ולהרחיב את הפרוייקט. בשלב ראשון זה נכנס לישיבת 'אהלי תורה'. משם החל הרעיון להתפשט לישיבות בכל רחבי העולם, ולאחר מכן גם בבתי כנסיות.

במהלך שנת תש"ס, התחיל לצרף לקלטת אודיו של השיחות, גם הנחה באידיש של השיחות. הנחות אלו נרשמות על ידי ר' צבי הירש נוטיק.

הפרוייקט כיום[עריכה]

העסק השתכלל בשנת תשנ"ט כאשר הושק אתר האינטרנט שם ישנה אפשרות לשמוע את השיחה ובמקביל לראות את השיחה המתורגמת ללשון הקודש, או את השיחה באידיש. ניתן גם להוריד מהאתר את הנחות לשיחה או את התרגום ללשון הקודש לשימוש בהמחשב האישי.

באתר מובאים לקט משיחות של הרבי בנושאים שונים: התקשרות, משיח וגאולה, שלימות הארץ, חינוך, פרו ורבו, נשי ובנות ישראל.

בנוסף ישנה אפשרות לשמוע את השיחה היומית במדינות רבות בעולם, באמצעות מערכת "נחייג ונשמע" ו"קול החסידות" בארץ הקודש. במערכת "נחייג ונשמע" ישנה אפשרות לשמוע, בנוסף לשיחה המקורית מפיו הק' של הרבי, גם את התרגום של השיחה מפי הרב חיים לוי יצחק גינזבורג - וישנה גם אפשרות למשוך בפקס את הצילום של השיחה.

כיום מופצת השיחה בצירוף ההנחה הכתובה באידיש או את תרגומי השיחות בכל רחבי תבל. כדי להקל על אלו שאינם דוברי אידיש, תרגום השיחה היומית הינה באופן מילולי, ללשון הקודש, כך שגם מי שלא מבין אידיש, הרי כשהוא מאזין לשיחה היומית בצירוף דף התרגום, הוא יכול בנקל להבין את הרבי.

בסוף כל שנה מוכן הפרוייקט לכל השנה הבאה. מי שמזמין את השיחות, מקבל עוד לפני תחילת השנה ספר עב כרס עם כל השיחות המתורגמות, או לחילופין את ההנחות באידיש, יחד עם הקלטות בהם מושמעות השיחות היומיות.

קישורים חיצוניים[עריכה]