הלל הורביץ

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב הלל הורביץ (תרע"ד-תש"ב) היה גאון חסידי, בנו של ר' איצ'ה דער מתמיד, ששימש במספר תפקידים בישיבות תומכי תמימים בלטביה ונרצח על קידוש השם בשנת תש"ב.

תולדות חיים[עריכה]

נולד עם פריצתה של מלחמת העולם הראשונה בשנת תרע"ד לאביו החסיד הנודע ר' איצ'ה דער מתמיד.

בשנת תרע"ט, בהיותו בגיל 5, התייתם מאמו.

לאחר שאדמו"ר הריי"צ עזב את רוסיה חיפש אביו לעזוב את רוסיה בעקבותיו ושאל את הרבי האם לבקש היתר יציאה גם עבור שני בניו הצעירים, הלל ושמואל. הרבי הריי"צ השיב לו במכתב: "ע"ד בניו הלל ושמואל יחיו, ראוי היה שיקחם עמדו, ובוודאי בעזה"י ימצא מקום עבורם בגשמיות וברוחניות".

לפועל, במשך כארבע שנים, מתרפ"ט עד תרצ"ג, הגיש ר' יצחק פעם אחר פעם בקשה לקבל היתר יציאה, וכל פעם בקשתו נדחתה ובחודש תשרי תרצ"ג הודיעו לו השלטונות שיורשה לצאת, אך בתנאי שבני ביתו יישארו ברוסיה.

הלל נותר ברוסיה בעוד אביו הצליח לצאת את גבולות המדינה, ובהמשך הצליח לצאת אף הוא, ושימש כר"מ בישיבת תומכי תמימים בדנקרה, לטביה.

בהגיעו לגיל נישואין, התחתן בעיצומה של מלחמת העולם השניה בי"ז אלול ת"ש עם רעייתו מרת רבקה, בתו של החסיד הרב רפאל כהן רבה של ריגא.

לאחר נישואיו, שיגר אדמו"ר הריי"צ מכתב לאביו ר' איצ'ה דער מתמיד בו כתב שיש לראות מה ניתן לעשות על מנת לגרום לבנו להפוך לרב בליווענהוף, לטביה, לאחר שהרב הקודם שכיהן בעיר הרב אברהם בנימין טייץ ברח לאמריקה מאימת המלחמה, לפועל, ככל הידוע הדבר לא הגיע לידי גמר, והוא כיהן כראש ישיבת תומכי תמימים בעיר גוסטיני.

נרצח בשואה על ידי הנאצים בריגא בשנת תש"ב, אך התאריך המדוייק בו הדבר אירע לא ברור באופן וודאי[1].

בשנת תשפ"ב נחשפה תמונתו על ידי שליח הרבי בריגא הרב מרדכי גלזמן[2].

הערות שוליים

  1. בעבר נטען שהיה זה בי' כסלו תש"ב, אך הדבר לא ברור בצורה מוחלטת.
  2. דיווח באתר אנ"ש.