דוד איידלמן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב איידלמן נואם בהתוועדות מרכזית ב-770 (י"ט כסלו תשס"ח)

הרב דוד הלוי איידלמן (ה' טבת תרפ"ה, 1924 - י"א טבת תשע"ה, 2015) היה משלוחי הרבי ואדמו"ר הריי"צ בעיר ספרינגפילד, שבמסצ'וסטס. עמד בראש מוסדות חב"ד המקומיים וניהל את הישיבה האקדמית, ובשנותיו האחרונות היה נחשב לשליח הוותיק ביותר בעולם, העניק הרצאות רבות בתחום החינוך.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בה' טבת תרפ"ה בבולטימור שבמרילנד לאביו ר' יחזקאל מאיר ולאמו מרת טובה לאה שהיו שומרי תורה ומצוות ויראי שמים, אך לא הכירו את דרכי החסידים.

כבר מילדותו נמשך לבו אחרי חסידות חב"ד, ועם הזמן יצר קשר עם הרב אברהם אליהו אקסלרוד, שכיהן כרבנות בעיר והתעסק רבות עם הנוער במטרה לשלוח אותם לישיבות ולחינוך תורני.

בשנת תש"א התעתד לגמור את לימודיו ב"היי סקול" ולהמשיך בלימודים בקולג'. תעודתו מה'היי סקול' הייתה צריכה להגיע כשבועיים לאחר חג השבועות, והרב אקסלרוד שכנע אותו לנסוע מיד לאחר חג השבועות לניו יורק וללמוד שם שנה אחת. על אף הפצרותיו ואזהרותיו של אביו בקשיים שנסיעה זו תגרום לו במציאת פרנסה ושידוך, נסע דוד איידלמן בח' סיוון (אסרו חג השבועות) יחד עם חבירו יהודה ליעב לניו יורק, ושם היו צריכים להחליט האם ללמוד בישיבה שב-770 או בישיבת תורה ודעת. לבסוף החליטו ללמוד ב770, שם קיבל את פניהם ר' יוחנן גורדון שערך להם סיור במקום.

דוד איידלמן וחבירו היו התלמידים הראשונים בישיבה שהגיעו מחוץ לעיר והישיבה שכרה במיוחד בעבורם דירה בפינת הרחובות איסטערן פארקווי ובאפאלו[1].

בישיבה למד בכיתת התלמידים המבוגרים אצל ר' שניאור זלמן גוראריה. עם חבריו לספסל הלימודים נמנו ר' יצחק נח פופאק, ר' שמעון אהרון סימפסון, ר' שלום חסקינד, ר' משה קזרנובסקי ור' אברהם וויינגארטן. עם חביריו הטובים נמנו ר' יצחק זלמן פוזנר, ור' שלמה קרליבך.

בהגיעו לגיל הנישואין, התחתן עם מרת לאה, בתו של החסיד ר' יעקב ישראל זובער. בשנת תש"ט נשלח על ידי אדמו"ר הריי"צ לעיר ספרינגפילד שבמסצ'וסטס, והתמנה כרב שכונה מקומי.

בהמשך הקים את הישיבה האקדמית הפועלת ברוח היהדות ומעניקה השכלה כללית תוך שמירה על עקרונות היסוד של שמירת תורה ומצוות, ובאותן שנים ייסד גם את ישיבת אחי תמימים ספרינגפילד.

לרגל יום הולדתו ה-90, התכנסו בני משפחה וידידם להודות לו על תרומתו לקהילה, וביום חמישי בערב חש שלא בטוב והובהל לבית הרפואה ונפטר למחרת ביום שישי י"א טבת תשע"ה.

משפחתו[עריכה]

בניו
  • הרב יעקב ישראל הלוי איידלמן.
  • ר' יוסף יצחק הלוי איידלמן.

חתניו:

  • ר' יעקב גולדשטיין.
  • ר' זלמן יהודה דייטש - נגיד חסידי ועסקן חשוב שהתגורר בקראון הייטס ונפטר בצעירותו.
  • ר' שלום טעננבוים.
  • ר' יוסף יצחק מוצקין.
  • ר' שלמה איזאגווי.
  • ר' נח קאסאווסקי.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. מפאת ריחוק הדירה ממקום הלימוד (שבעה בלאקים), כשהצטרפו שני בחורים נוספים שהתגוררו מחוץ לעיר קנו ארבעת הבחורים רכב שהתקלקל מספר פעמים, עד שלאחר שנה קנתה הישיבה את בנין 767 בסמיכות למקום הישיבה.