שלמה כובש

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בפגישה עם מנהיגי הונגריה בארמון הנשיאותי. מימין לשמאל: הפרזידנט של הונגריה מר פל שמיט, המשנה לראש הממשלה מר ז'ולט שמיין, הרב אריה גולדברג סמנכ"ל מרכז רבני אירופה, הרב ברוך אוברלנדר שליח הרבי להונגריה, הרב הראשי הרב יונה מצגר, והרב שלמה כובש
פורום הרבנים הצעירים של אירופה על רקע בית הכנסת של הרב כובש

הרב שלמה דוד כובש (יליד שנת תשל"ט, 1979) הוא שליח הרבי בהונגריה, רב בית הכנסת העתיק ביותר בהונגריה, רב הקהילה היהודית ההונגרית המאוחדת (עמי"ך) והרב הצבאי הראשי של ממשלת הונגריה.

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

נולד בשנת תשל"ט בהונגריה למשפחה שאינה שומרת תורה ומצוות, שהשתדלה לא לתת ביטוי ליהדותה בעקבות מאורעות השואה ובעקבות המשטר הקומוניסטי ששלט במדינה עד לנפילת מסך הברזל.

בשנת תש"נ השתתף לראשונה בפעילות דתית, במסגרת מחנה קיץ של תנועת 'בני עקיבא' העולמית שהתקיים בארץ. בעקבותיו, התקרב ליהדות ויצר קשר עם שליח הרבי בבודפשט שבהונגריה הרב ברוך אוברלנדר, והחל להשתתף בפעילות שקיים במסגרת מועדון צבאות ה' בעיר. קשר זה התמסד כאשר החליט להיעזר ברב אוברלנדר להתכונן לחגיגת הבר מצווה שלו.

בקיץ שלאחר חגיגת בר המצווה, הקשר שלו עם חסידות חב"ד התהדק עוד יותר כשנשלח להשתתף במחנה הקיץ גן ישראל בניו-יורק, ולקראת שנת הלימודים הבאה הצליח חסיד חב"ד מראשון לציון בשם אברהם סלמון לשכנע את אביו לשלוח אותו ללמוד בישיבת תומכי תמימים צפת.

בהמשך למד בישיבות חב"ד בפיטסבורג, בברינואה, בכפר חב"ד ובאהלי תורה שבקראון הייטס.

עם סיום מסלול לימודיו, נישא בשנת תשס"ב לבתו של הרב נתן אוירכמן שליח הרבי בעכו, והתמחה כסופר סת"ם וכמוהל.

בשנת תשס"ג הצטרף לשלוחי הרבי בהונגריה, ובאותה שנה הוסמך לרבנות במעמד מכובד בו נכחו הרב הראשי הרב מרדכי אליהו הפרזידנט של מדינת הונגריה פרנץ מאדל, ראש העיר בודפשט, ואישי ציבור רבים נוספים. אירוע זה ציין את פריחתה של יהדות הונגריה, כאשר לראשונה מאז השואה הוסמך על אדמת גרמניה רב חרדי יליד הונגריה.

בשנת תשס"ד הקים את הקהילה היהודית ההונגרית המאוחדת (עמי"ך).

בשנת תשס"ט קיבלו בני משפחתו מאנשי המפלגה הנאצית במדינה איומים על חייהם[1], ובעקבותיהם בנה גדר חשמלית סביב ביתו, והגביר את אמצעי האבטחה בהם הוא נוקט לשמירה על שלום בטחונו האישי.

בחודש כסלו תש"ע נאם בפרלמנט ההונגרי כנציגה של חסידות חב"ד בהונגריה, במסגרת אירוע מיוחד שציין את הצדעתה והערכתה של הממשלה לפעילות חב"ד במדינה. בבהמשך לכך, בחודש אלול של אותה שנה הוחזר לידיים יהודיות בית הכנסת העתיק של קהילת אופן ישן-אובודא שהולאם על ידי הממשל הקומוניסטי, והרב כובש התמנה כרב בית הכנסת.

בשנת תשע"א ליווה את ראש העיר בודפשט בביקורו בישראל[2], ובשנת תשע"ב מונה לרב הראשי הצבאי של הונגריה[3].

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

  1. אנטישמים בהונגריה: נפגע בשליח כ תמוז התשס"ט (12.07.2009)
  2. [‏http://old2.ih.chabad.info/#!g=1&url=article&id=60625 ראש העיר בודפשט הגיע לישראל מלווה בשליח] כ"ד אדר ב' התשע"א (30.03.2011)
  3. השליח מונה לרב הראשי הצבאי קישור שטורעם י"א אייר התשע"ב (01.06.2012)