לתשומת לבכם, אתר חב"דפדיה צפוי לעבור פעולות תחזוקה ושדרוג היום יום רביעי י"ד אייר (22/05/24).
החל מהשעה שמונה בערב לפי שעון ישראל, למשך כשלוש שעות. בזמן זה לא תתאפשר עריכה ובחלק מהזמן האתר לא יהיה זמין, נא היערכו בהתאם

ספר מלכים

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מברשת לפסח.png ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: סגנון אנציקלופדי, להעביר ללשון עבר.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ספר מלכים הוא הספר הרביעי בסדרת ספרי הנביאים, בו מתואר את תקופת מלכי יהודה וישראל, החל משלמה המלך עד לחורבן בית המקדש הראשון. הספר מחולק לשני חלקים.

תוכן הספר[עריכה]

מלכים א'[עריכה]

הספר נפתח בתיאור של דוד המלך הזקוק לחימום גופו, לפי הגמרא[1] בגלל שקרע את כנף שאול לכן נענש שלא יהנה מבגדים. לפי האגדה[2] מפחד המלאך שראה בשנות הרעב בישראל. הספר ממשיך בתיאור ניסיון המרד הכושל של אדוניהו והמלכת שלמה למלך, עעל ידי השתדלותו של אמו ונתן הנביא. לפני הסתלקות דוד הוא מצווה לבנו להרוג את יואב בן צוריה ואת שמעי בן גרא.

לאחר ניסיון נוסף של אדוניהו להשיג את המלוכה על ידי חתונה עם אבישג השונמית הוא מוצא להורג בפקודת המלך.

לאחר מכן מתוארת חכמת שלמה ובניית בית המקדש הראשון וארמונו וחנוכת הבית (ומחילת החטא של אכילה ביום כיפור בחגיגת בניית בית המוקד[3]), ביקורה של מלכת שבא, אהבת שלמה נשים נוכריות, והתחלת ערעור שלטונו על ידי רזון בן אלידע וירבעם בן נבט.

לאחר הסתלקותו של שלמה, בנו רחבעם, בניגוד לעצת הזקנים, לא מקבל את בקשת עם ישראל להקל במיסים שאביו הנהיג ומאבד את מלכותו על רוב שבטי ישראל לטובת ירבעם בן נבט ונשאר רק עם שבט יהודה ובנימין. המלחמה ביניהם נעצרה על ידי שמעיה הנביא[4].

ירבעם פחד ממרד מבני עמו, מאחר שכאשר יעלו לרגל, ויראו שרק מלך יהודה יושב בעזרה ימרדו בו, ולכן עשה שני עגלי זהב וייסד חג בחודש חשוון. עדו הנביא[5] הוכיח אותו וידו של המלך ירבעם מתייבשת וחוזרת רק לאחר בקשת נביא. לאחר מכן הנביא נטרף על ידי אריה לאחר שעבר על דברי ה' לא לאכול בבית אל בגלל נבואת שקר של נביא אחר.

הספר ממשיך במות אביה בן ירבעם בנבואת אחיהו, והבשורה על השמדת כל משפחת המלוכה. במקביל גם ביהודה עובדים עובדה זרה, וכעונש על כך שישק המלך עולה ושודד את אוצרות המלך והמקדש.

אסא מולך אחר אביו רחבעם, עובד את ה' ומצליח לצאת ממצור על ידי שוחד. אסא מת מחולי ברגליו. נדב מולך שנתיים על ישראל תחת אביו ונרצח על ידי בעשא בן אחיה שמחסל את כל משפחת מלכות ישראל. יהוא בן חנני הנביא מתנבא על חיסול כל משפחת בעשא בשל עוזבם את דרך ה', ובמלוך בנו אלה חוסל על ידי זמרי שר חצי רכבו שהמשיך וחיסל את כל משפחת בעשא. לאחר שבוע זמרי נשרף על ידי עמרי בבית המלך, ועמרי לאחר תקופה קצרה של מלחמה עם תבני בן גינת, מולך על ישראל.

עמרי ממשיך בדרך ירבעם בן נבט ולאחר מותו אחאב בנו ממשיך בדרכו.

לאחר מות בני חיאל בית האלי כעונש על כך שבנה את יריחו, אליהו הנביא מגיע לנחם את המשפחה, ועוצר את הגשם בשל כך שהעם לא חוזר בתשובה. אליהו נאלץ לברוח לנחל כרית וניזון מהעורבים, וממשיך משם לצידון, שם הוא עושה נס לאשה שמארחת אותו עם הקמח והשמן, שלאחר מות בנה, אליהו מוותר על הבצורת על מנת להחזיר את בנה לחיים[6].

בפגישתו עם אחאב אליהו עושה מבחן עם מזבחות בהר הכרמל בו מציע שהבעל יקים מזבח והוא יקים מזבח, והמזבח שאליו ירד אש משמים, סימן שמקימו הוא צודק. אליהו מתפלל לה', והאש יורדת על המזבח שלו, אליהו הורג את נביאי הבעל ומוריד גשמים לישראל. בבריחתו מאיזבל אוכל והולך 40 יום מקבל גילוי אלוקי וממנה את חזאל למלך ארם ואת יהוא בן נמשי למלך ישראל ואת אלישע בן שפט לנביא אחריו.

אחאב במצור של בן הדד מלך ארם מסרב להביא לו את ספרי התורה[7] ומיכיהו בן ימלה[8] מנצח ע"י שרי המדינות כהוראת הנביא ומתכונן למערכה הבאה כדברי מיכיהו ומנצח, אך לאחר שמרחם על בן הדד מקבל נבואה על אובדן חייו בעבור שחס של חיי מלך ארם.

לאחר רציחת נבות על ידי שליחי איזבל וירושת הכרם על ידי אחאב אליהו הנביא מנבא שוב על מותו וכל משפחתו ולאחר חזרתו בתשובה העונש נדחה לבנו.

נעמן מחסל את אחאב בקרב[9] ואחזיהו בנו מולך תחתיו. יהושפט מלך לאחר אסא אביו, וחוץ משימוש בבמות (לאחר בניית בית המקדש אסור לזבוח לה' בבמות רק במקדש) מלכות יהודה לא עובדים עבודה זרה.

מלכים ב'[עריכה]

אחזיהו נופל מהארובה ומקבל נבואה מאליהו שימות מהנפילה וכך קורה. אליהו הנביא עולה השמימה ואלישע מקבל פי שניים מרוחו.

אלישע עושה את הניסים הבאים: 1) חוצה את הירדן לבד. 2) מרפא את מימי יריחו. 3) מביא מים ליהורם בן אחאב מלך יהודה, מלך ישראל ומלך אדום וצבאותם בדרכם למלחמה עם מלך מואב. 4) נס השמן לאשת עובדיה. 5) ברכת השונמית בבן והחיאתו. 6) ריפוי סם המוות מהסיר על ידי קמח. 7) ריפוי נעמן מצרעתו. 8) הוצאת הברזל מהמים על ידי חתיכת עץ. 9) אזהרת מלך ישראל ממארבים של ארם ושבית חילו. 10) קיום נבואתו לשליש ש"סאה סולת בשקל וסאתים שעורים בשקל" "הנך רואה בעיניך ומשם לא תאכל". (אלישע ממליך את חזאל למלך על ארם.)

יהורם מולך אחר אביו, לאחר מותו אחזיהו בנו מולך על יהודה ועקב נישואיו למשפחת אחאב הולך בדרכם ונפצע בקרב מול ארם.

יהוא בן נמשי נמשך למלך על ידי נער של אלישע ובהוראתו מחסל את י(ה)ורם מלך ישראל, את איזבל, את כל משפחת אחאב, את אחזיהו מלך יהודה ואת עובדי הבעל, ומקבל הבטחה מיונה בן אמיתי[10] שארבעה דורות ישבו תחתיו מלכים.

יהוא ממשיך בחטאות ירבעם בן נבט וחזאל מתחיל להכות ביושבי הגבול. לאחר מותו יהואחז מולך תחתיו.

בממלכת יהודה, עתליה מחסלת את כל זרע המלוכה ורק יואש ניצל ומוחבא בבית ה' בקודש הקודשים[11]. יהוידע הכהן מארגן את חיסול עתליה והמלכת יואש. יו(ה)אש מחזק את בדק הבית עם יהוידע הכהן. חזאל עולה להלחם איתו והוא נותן לו את כל אוצרותיו ואוצרות המקדש ויואש נרצח על ידי עבדיו.

יהואחז בן יהוא מולך אחריו על ישראל ולאחר חזרתו בתשובה יוצא מתחת יד ארם ויואש בנו מולך לאחר מותו (ובגלל צערו על חוליו של אלישע ניצל חלקית את ההזדמנות לחסל את ארם ומקבל נבואה שיכה אותם 3 פעמים) ולאחר פטירתו ירבעם בנו מולך תחתיו.

(חזאל לאחר ריבוי הצקות לעם ישראל מת ובן הדד בנו מולך תחתיו.)

ביהודה מולך עזריה בן אמציה עד שקיבל צרעת ויותם בנו מולך בחייו וגם לאחר מות אביו. בישראל מולך זכריהו בן ירבעם ונרצח על ידי שלום בן יבש וכך נגמר הדור הרביעי מיהוא. שלום בן יבש נרצח לאחר חודש על ידי מנחם בן גדי והוא נתן שוחד לפול מלך אשור שעלה להילחם בו, לאחר מותו, בנו פקחיה מולך שנתיים ונרצח על ידי פקח בן רמליהו גם הוא ממשיך לעבוד עבודה זרה ונרצח על ידי הושע בן אלה.

אחז מולך אחר יותם על יהודה ועובד עבודה זרה. הושע בן אלה נכלא על ידי מלך אשור והעם בשומרון גולה. (מלך אשור מביא גויים ומפחד האריות האוכלים בהם יראים מה' אך ממשיכים לעבוד עבודה זרה.)

חזקיהו מולך אחרי אביו אחז ועובד את ה' ומצליח, סנחריב צר על ירושלים ולאחר האמונה החזקה של חזקיהו בה' מלאך מכה את מחנה אשור וסנחריב מחוסל בארצו על ידי בניו.

חזקיהו מתרפא מחוליו ומראה את אוצרותיו לשליחי מלך בבל ומקבל נבואה שאוצרותיו ירדו לבבל. לאחר פטירתו מנשה המלך בנו מולך תחתיו ועושה הפך רצון ה', לאחר מותו אמון בנו מולך תחתיו וגם הוא עובד עבודה זרה ונרצח על ידי עבדיו, עם הארץ הורג את הרוצחים וממליך את יאשיהו בנו תחתיו, יאשיהו הולך בדרך ה' ומשפץ את בית המקדש ומוציאים ס"ת פתוח במקום של פורענות על ישראל המתקיימת לאחר מותו והוא מטהר את יהודה מעבודה זרה ונהרג על ידי פרעה נכה.

עם הארץ ממליכים את יהואחז ולאחר שלשה חודשים נאסר על ידי פרעה נכה. פרעה ממליך את אליקים בן יאשיהו ומשנה את שמו ליהויקים וקנס את התושבים. כשגם יהויקים עובר על רצון ה' נבוכדנצר עולה עליו ומכניעו ל-3 שנים, לאחר פטירתו בנו יהויכין מולך שלושה חודשים וכשנבוכדנצר עולה יהויכין יוצא אליו עם כל משפחתו ואנשיו ומגלה אותם ו-7,000 חיילים ו-1,000 חרשים ומסגרים.

נבוכדנצר ממליך את בן דודו של יהויכין מתניה ומשנה את שמו לצדקיהו שגם ממשיך לעשות הרע בעיני ה', לאחר 9 שנות מלוכה בעשרה בטבת מתחיל המצור ובשנה ה-12 למולכו רעב בעיר, העיר נבקעת, צדקיהו נמלט ונתפס רואה איך בניו נרצחים ואז מעוורים את עיניו. נבוזרדן שורף את בית המקדש בתשעה באב ומגלה מהעם ומשאיר מעט אנשים תחת מלכות גדליהו בן אחיקם שנרצח על ידי נתניה בן אלישמע. ויהויכין יוצא מבית הכלא על ידי אויל מרדך מלך בבל ומקבל ארוחה מלכותית ועוד תנאים מהמלך.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

 1. ברכות ס"ב ב'.
 2. פרקי דרבי אליעזר פרק מ"ג.
 3. מועד קטן ט' א'.
 4. מלכים א', פרק י"ב פסוק כ"ב.
 5. רש"י על מלכים א', י"ג, א'.
 6. סנהדרין קי"ג, א'.
 7. תנחומא שמות כט, סנהדרין קב' ב'.
 8. רש"י מלכים א' פרק כ' יג'
 9. רש"י כב' לד'.
 10. רד"ק מלכים ב' פרק י' פסוק ל'.
 11. רש"י מלכים ב' פרק ב' ב'.