משה אקסלרוד (סופר סת"ם)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף משה אקסלרוד הסופר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב החסיד משה אקסלרוד היה סופר סת"ם בתקופת אדמו"ר המהר"ש אשר קיבל במסורת את כתב אדמו"ר הזקן מאת ר' זונדל הסופר שקיבל מר' ראובן הסופר שהיה סופרו האישי של אדמו"ר הזקן.

אודותיו[עריכה | עריכת קוד מקור]

אדמו"ר הריי"צ כתב אודותיו לבנו:

"אביו החשוב ר' משה ע"ה סופר הי' ממקושרי הוד כ"ק אאזמו"ר המהר"ש .. והי' חביב אצלו במאד ואמר כי הוא המקבל השלישי בענייני הכתיבה מאת הוד כ"ק האדמו"ר הזקן - זי"ע, כי הכתיבה למד אצל הסופר המפורסם החסיד ר' זונדל תלמיד מובהק להסופר המהולל ומשובח בפי כל הוד כ"ק אבותינו רבותינו הקדושים זי"ע, החסיד המפורסם ר' ראובן מיאנאוויטש אשר הוד כ"ק אדמו"ר הזקן .. למד אותו את כתיבת תמונת האותיות וגילה לו הסוד בעשיית הדיו.

"בשנת תר"מ - בשנה שנולדתי - כתב הוד כ"ק אאמו"ר הרה"ק - זי"ע ספר תורה, והיו ארבעה סופרי סת"ם ממקושרי הוד כ"ק אאזמו"ר, ובחר הוד כ"ק אאזמו"ר אשר אביו החסיד יכתוב את הס"ת[1]".

לפי המסופר, אדמו"ר הרש"ב היה נוהג להניח תפילין שהיה כותב לו ר' משה הסופר שהיה זקוק לפרנסה. לאחר שאדמו"ר הרש"ב היה משתמש בהם זמן מה, היה הסופר מחליף לרבי את הפרשיות בחדשות ואת הישנות היה הרבי מוסר לסופר שהיה מוכרם בדמים מרובים[2].

הרב משה התגורר בעיירה בוריסוב הסמוכה לליובאוויטש ולימד את כתב אדמו"ר הזקן לתמימים מישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש. כפי הנראה, בין תלמידיו נמנה הרב שניאור זלמן וויינשטיין - הסופר שאדמו"ר הריי"צ הזמין אצלו תפילין לחתניו ולנכדו.

משפחתו[עריכה | עריכת קוד מקור]

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

  1. אגרות-קודש אדמו"ר הריי"צ, חלק יג, עמוד שכה.
  2. 'כתב חב"ד' בגליון דרך תמים (א) עמוד 35. ושם, צילום פרשית תפילין בכתב ידו.