יוסף יצחק פבזנר (צרפת)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב פבזנר נואם במעמד הגדול

הרב יוסף יצחק פבזנר (צרפת), הינו שליח הרבי מנכ"ל מוסדות 'סיני-ליובאוויטש' בפריז ומייסד ועד רבני ליובאוויטש צרפת.

תולדות חיים[עריכה]

נולד לאביו הרב הלל פבזנר שכיהן כאב בית דין בועד רבני ליובאוויטש צרפת.

למד בתומכי תמימים המרכזית ב-770. בזמן לימודיו הייתה לו בעייה בריאותית, והרבי הפנה אותו לרופאו האישי כדי שיקשר אותו עם פרופסור מפורסם שיערוך לו ניתוח ללא תשלום על פי בקשתו של הרבי. מדי יום לאחר הניתוח שיגר הרבי את מזכירו לישיבה לדרוש בשלומו[1].

נישא למרת רבקה.

בשנת תשמ"א נשלח לפריז על ידי הרבי והקים בעיר את 'קריית החינוך סיני' הכוללת את הקמפוסים "סיני-ליובאוויטש", "היכל מנחם" ו"כיטוב"[2] ומונה כ-3,000 תלמידים[1]. רמת הלימודים במוסדות נחשבת לגבוהה בצרפת, ותלמידי בית הספר זכו מספר פעמים בפרסי חינוך יוקרתיים[3].

הרב פבזנר בהתוועדות 'דידן נצח' עם מקורבים ב-770

בשנת תשס"ה עברו מוסדות 'סיני' פשיטת רגל ועיקול על ידי בית המשפט של בנייני המוסדות. המוסדות היו בסכנת קריסה ועמדו למכירה בבית המשפט. להצלת המוסדות נרתמו למשימה הברונים למשפחת רוטשילד וראשי הפונד סוציאל וכמה מידידי בית הספר ובראשם ר' גבריאל ברדה, שקנו את הבניינים מידי בית המשפט. מאחר והקנייה נרשמה על שם התורם שגם מונה לנשיא העמותה המנהלת את בית הספר, היתה תקופה של נסיון השתלטות מצידו, תוך מינוי מנהל חדש ופיטור רבים מצוות בית הספר[4], מה שגרם לתלמידים רבים לעזוב[5].

המפנה החל כאשר בערב י' שבט תשס"ט, כתוצאה מחובות ענקיים לא יכלו עוד להחזיק מעמד, והעבירו את המוסדות חזרה לידי המנהלים כמקודם. נוספו תלמידים ותומכים חדשים שהביאו לפריעת רוב החובות, עד שבית המשפט הכריז על ביטול ההשגחה והאפוטרופסות על המוסדות. אך מאחר והבניינים נשארו עדיין בידי התורמים עם דמי שכירות וקשיים נוספים, הגיעה החלטה לצאת במבצע לפדיון הבניינים. לאחר משא ומתן במשך תקופה ארוכה, כאשר היו מוכנים למכור את הבניינים בחזרה, הבנקים (ביודעם מצב המוסדות) סירבו להעניק משכנתא לקנייה.

הודות לשליח במדינה אחרת, שיש לו היכרות קרובה ועובד עם הברון עריק דה רוטשילד בפרויקטים גדולים. על פי בקשת השליח, הלה אירגן פגישה בפריז בין הגביר לרב פבזנר וכתוצאה מזה הוסכם למכור מיד ולקבל בתשלומים פרוסים על כמה שנים בלי ריבית[6].

כיום המוסדות המפוארים והמפורסמים בקרית החינוך 'סיני-ליובאוויטש' כוללים ארבעה מבנים וקומפלקסים רחבי ידיים בתוככי פריז והסביבה, ומתחנכים במוסדות אלו יותר משלושת אלפים תלמידים מכל החוגים והשכבות.

הרב פבזנר בערב התרמה למוסדות עם מקורבים

בשנת תשע"ו, בעקבות פטירת בנו הת' שניאור זלמן פבזנר, הוזמן לנאום בכנס המעמד הגדול שהתקיים בי"א ניסן בהיכל מנורה-יד אליהו, שם עורר את אנ"ש בענייני לימוד גאולה ומשיח כפי שהיה רצון בנו.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, הרב אברהם ברוך פבזנר - שליח הרבי במוסדות 'סיני-ליובאוויטש'
  • בנו, הרב חיים מרדכי פבזנר - שליח הרבי בפרפיניאן, דרום צרפת, נפטר בצעירותו בערב יום כיפור תשפ"ג[7].
  • בנו, הת' שניאור זלמן פבזנר - שימש כשליח בישיבת תומכי תמימים ברינוא, נפטר בצעירותו בי' אלול תשע"ה[8].
  • בנו, ר' מנחם מנדל פבזנר
  • בנו, ר' אריה פבזנר
  • בתו, מרת נחמה דינה בלומינג
  • בתו, מרת אלטע מאייעסקי
  • בתו, מרת חיה מושקא פיקרסקי
  • בתו, מרת חנה סילבר

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים