אברהם הרופא

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לשכתב.png יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: כתוב בצורה בלתי אנציקלופדית ובלי סדר כרונולגי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

רבי אברהם הרופא היה מתלמידיו של המגיד ממעזריטש, בהוראתו הוא ביצע ניתוח לאדמו"ר הזקן להוציא לו תולעים שהיו במוחו.

תולדות חייו[עריכה]

כאשר היה אדמו"ר הזקן תלמיד המגיד ממעזריטש חלה במחלה נוראה ותולעים חדרו למוחו. המגיד ממעזריטש הזעיק את אברהם הרופא שהצליח לעלות על דרך ריפוי, אך נתוודע שבעקבותיה ייעקם חוטמו של אדמו"ר הזקן. הלכך, בהוראת המגיד ישב במשך שלושה ימים והתייגע למציאת תרופה מושלמת. לבסוף, רקח משחה ייחודית, אותה הניח מתחת לחוטמו של אדמו"ר הזקן. לאחר כמה שעות יצאו כלל התולעים שמספרם הסתכם במאתיים מראשו של אדמו"ר הזקן והוא נתרפא. למרות הכל צלקת נותרה בחוטמו והיא שהובילה לפתרון המחלוקת בעניין תמונתו של אדה"ז[1].

אחר פטירת המגיד, נהפך לחסיד נלהב של אדמו"ר הזקן.

כעבור מספר שנים עבר לריגא ושם התרחש עמו הסיפור הידוע על המצה, כפי שסיפר אדמו"ר הריי"צ בליל הסדר תש"ב[2]:

"בין חסידיו של אדמו"ר הזקן היו שלושה רופאים. אחד מהם התגורר בריגא, והיו שולחים אליו את שיירי המצה השלישית של אדמו"ר הזקן, וכן את שיירי הכרפס והמרור שנותרו מהרבי, ואותו רופא היה שוחק את הכל לאבקה ומשתמש בה כתרופה לחולים.

אירע פעם שרופא זה נקרא אל חולה שכל הרופאים כבר נתייאשו ממנו, נתן לו הרופא את התרופה הזו והחולה החלים. שאל אותו הרופא המפורסם לסוד הצלחתו עם חולה זה אשר לא לבו ולא ריאותיו פעלו בגופו?

הרופא-החסיד היה איש נכבד ואיש אמת, והוא סיפר לו במה הוא מרפא ומהיכן הוא מקבל את החומרים להכנת האבקה.

כעבור משך זמן נתן אותו רופא מפורסם את עדותו על אדמו"ר הזקן, שהוא איש כשר, ועדותו סייעה בשעת ההלשנה על הרבי ומאסרו עקב כך, שאז שלחו את המסמכים אל הצנזור שבריגא"

החסיד ר' אברהם הרופא זכה לראות את הפלא הגדול בחג הסוכות תקמ"ד[3]אשר חסידים שחלו כגון משה אפוצגער ויעקב ישעיה מחוטימסק נתרפאו לחלוטין עקב ברכתו של אדמו"ר הזקן.

הערות שוליים

סמל חבדפדיה חדש.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לחב"דפדיה ולהרחיב אותו.