ריו דה ז'נירו

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הגרסה להדפסה אינה נתמכת עוד וייתכן שיש בה שגיאות תיצוג. נא לעדכן את הסימניות בדפדפן שלך ולהשתמש בפעולת ההדפסה הרגילה של הדפדפן במקום זה.
ריו דה ז'נירו
ממעזר
ממעזר

שלוחי הרבי לריו דה ז'נירו בחניכת כיכר על של הרבי מליובאוויטש (שבט תש"פ)
עיר ריו דה ז'נירו
מדינה ברזיל
רב הקהילה הרב יעקב ישראל בלומנפלד
מוסדות חיידר ובית ספר בית מנחם
שלוחים מרכזיים הרב יהושע בנימין גולדמן, הרב יוסף אריה שימענוביץ והרב אילן סטיפלמן
מספר בתי חב"ד 4
מספר משפחות בקהילה כ-50

ריוּ דה ז'ניירוּ (בפורטוגזית: Rio de Janeiro), מוכרת גם כ"ריו", היא עיר השוכנת באזור הדרומי-מזרחי של ברזיל, על שפת האוקיינוס האטלנטי, בחלק הדרומי של האזור הטרופי. העיר הייתה בירתה של ברזיל עוד מהתקופה הקולניאלית ועד למעבר הבירה לברזיליה בשנת 1960.

ריו היא היעד התיירותי העיקרי במחצית הדרומית של כדור הארץ. היא המטרופולין השנייה בברזיל (אחרי פאולו) מבחינת גודל אוכלוסייתה, חשיבותה הכלכלית, ופעילותה התרבותית. היא עיר הנמל הגדולה בברזיל. עם למעלה מ-6.3 מיליון תושבים, היא העיר השישית בגודלה באמריקה וה-26 בעולם.

בעיר שוכנת הקהילה היהודית השניה בגודלה בברזיל (אחרי פאולו), ומונה כ-25,000 נפש.

קהילת חב"ד בעיר היא הוותיקה בברזיל, ומונה כ-50 משפחות. ופועלים בה כ-15 משפחות שלוחים.

התפתחות קהילת חב"ד בריו

עם השנים התפתחה בעיר קהילת חב"ד המורכבת ממשפחות של יהודים מקומיים, בעלי תשובה ושלוחי הרבי, כדלהלן.

תשי"ג הרב צבי הירש חיטריק החל לפעול בריו. בהגיעו לשם התמנה להיות מנהל בית הספר תלמוד תורה, פתח מטבח שיספק אוכל כשר לתלמידים, הגדיל את שעות לימודי הקדש, ו"ייבא" מחנכים טובים ממדינות אחרות.

תשי"ז נשלח על ידי הרבי עוד שליח לריו הרב יעקב בעגון שבא לעזור לרב חיטריק בעבודת החינוך בריו דה ז'נירו.

תשח"י למרות שההצלחה בפעולותיו של חיטריק הייתה לכאורה גדולה, גם שם היו כמה ראשי קהילה שלא ראו בעין יפה את עבודתו זו, והתחילו להצר את צעדיו בפתיחת בית ספר מתחרה בשם "בר אילן" בהנהלת של הרב חיים בנימיני , עקב התפתחויות אלו רצה הרב חיטריק לעזוב את ברזיל, כשכתב על כך לרבי הורה לו הרבי לפתוח מוסד עצמאי של ליובאוויטש, הרב חיטריק אכן ייסד חיידר ליובאוויטש בריו בו עמד כמנהל הרב יעקב בעגון מוסד זה זכה להצלחה רבה.

בשנה זו עבר גם הרב ירחמיאל בלומנפלד לריו חסיד חב"ד שם סייע רבות לפעילות חב"ד ואף בנה שם מקווה טהרה מהודר.

תשי"ט נשלח הרב צבי אריה בעגון לשליחות בריו, שם הקים מפעל שחיטה מהודר.

תשכ"א הרב צבי הירש חיטריק סיים את שליחותו ועזב את ברזיל בעקבות כמה שינויים בקהילה בריו וחזר לניו יורק. לפני צאתו ערכו לו אנשי הקהילה מעמד צאתכם לשלום מרשים בתור הוקרה על פעולותיו הרבות.

בעקבות עזיבת הרב חיטריק את ריו נוצר חלל ריק בפעילות במקום. לכן, בהשפעת הרב ירחמיאל בלומנפלד, הגיע לריו הרב שבתי אלפרין, שם התמנה להיות מנהל בית הספר "תלמוד תורה". (מאוחר יותר, אף איחד אותו עם עוד בית ספר בעיר). וכן נתמנה להיות רב בית הכנסת שבבנין בית הספר.

תשכ"ב גיסו של הרבי הרב שמריהו גוראריה יצא לביקור בברזיל ומסר לרבי דו"ח מפורט על פעולות חב"ד, ואף נאם באירוע התרמה למוסדות חב"ד בעיר.

תשכ"ג הרב חיים בנימיני הגיע לריו בהוראת הרבי והחל לפעול רבות בשדה החינוך בברזיל כולה, כשהקים מועדון נוער בריו, וכן בית ספר יהודי בעיר בלו הוריזונטה.

תשכ"ו הרב חיים בנימיני הקים את הישיבה הראשונה בברזיל "ישיבת מחנה ישראל" בעיר פטרופוליס, ישיבה שהחזירה וקבלה מאות בעלי תשובה שמאוחר יותר נעשו הם עצמם שלוחים בברזיל. וזכתה לאלפי הוראות מפורטות מהרבי.

תשמ"ז עקב בקשה מאנשי קהילת ריו שלח הרבי את הרב יהושע בנימין גולדמן לפתוח בית חב"ד - "בית ליובאוויטש" במקום.

מכאן ואילך התרחבות קהילת חב"ד בריו, הייתה בעיקר על ידי שלוחי הרבי שהחזירו רבים בתשובה שהיו אף הם לשלוחים. בשנים האחרונות רבים מאנשי הקהילה ומהיהודים בכלל בריו עלו לארץ ישראל והקהילה החב"דית מונה כ-50 משפחות.

קישורים חיצוניים