פני שור

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־09:34, 25 במרץ 2021 מאת בנציון (שיחה | תרומות) (←‏ענינו: קישורים פנימיים)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פני שור הוא אחד מן חיות הקודש הנושאות את המרכבה. ענינו הוא שפני שור אל השמאל, שהוא במידת גבורה ויראה, שזהו מחנה גבריאל.

ענינו[עריכה | עריכת קוד מקור]

פני שור הוא אחד מן חיות הקודש הנושאות את המרכבה. וענינו, שפני שור אל השמאל, שהוא בבחינת גבורה ויראה, שהוא בבחינת מחנה גבריאל. לכן פני שור אל הצפון, שצד צפון הוא צד הגבורה.

פני שור שבמרכבה דעשיה הוא שורש של הבהמות בעולם הזה. וענינו של פני שור, שנמשך ממנו בעולם זה הגשמי בהמה טהורה שור, הוא שהוא בבחינה נמוכה מפני אריה, ולכן דווקא הוא יכול להשתלשל לבהמה טהורה. מה שאין כן בפני אריה, אשר דווקא מצד מעלתו משתלשל הוא בחיה טמאה.

מן פנימיות פני שור במרכבה דעשיה נמשכת נפש הבהמית. ובפרטות יותר, כל אחד מן ארבעה הפנים של המרכבה, מורכב כל אחד מארבעה פנים. ונפש הבהמית של ישראל נמשכת מבחינת פני אדם שבפני שור. ובפרטיות יותר, כל אחד מפנים אלו חלוק גם כן לארבעה פנים, כמו שכתוב במפרשים של ספר יחזקאל, שלכל חיה יש ששה עשר פרצופים. ויש שנפש הבהמית שלהם נמשכה מבחינת פני אדם שבפני אדם שבפני שור, ויש שנמשכה מבחינת פני שור שבפני אדם שבפני שור, ולפי זה הוא חילוקי המדרגות בין הנפשות.

כל עובדי הכוכבים גם יש להם נפש מבחינת פני שור, אלא שם מקבלים מבחינת הפסולת והשמרים, בחינת קרנים וטלפים שמרים ופסולת, שאין עולים ונכללים בקדושת פני שור שבמרכבה. וזהו ענין שהיוונים רצו שישראל יכתבו על קרן השור שאין להם חלק באלוקי ישראל, שלא להיכלל בקדושת האדם העליון. במעשה הקרבנות יורד פני נשר ומקבל את כל תורין ובני יונה.

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]