ניסן גורדון

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הגרסה להדפסה אינה נתמכת עוד וייתכן שיש בה שגיאות תיצוג. נא לעדכן את הסימניות בדפדפן שלך ולהשתמש בפעולת ההדפסה הרגילה של הדפדפן במקום זה.
ר' ניסן גורדון (שני משמאל, ללא זקן) יושב לצד הפרזידנט שז"ר בעת ביקורו בכפר חב"ד בליל תשעה באב תשכ"ג בכפר חב"ד. מימין לשמאל: הרב נחום טרבניק, ר' יונה איידלקופ הפרזידנט שז"ר, הרב שניאור זלמן גרליק השליש הצבאי אריה רייז, ר' ניסן, ר' ישראל לייבוב

ר' ניסן גורדון (תרע"ח-ל' כסלו תש"נ) היה סופר אידי מוערך, ומבכירי מערכת העיתון אלגעמיינער זשורנאל וכן פרסם כתבות קבועות בעיתונים יהודים נוספים שיצאו לאור בשפת האידיש.

תולדות חיים

נולד בשנת תרע"ח לאביו הרב יוחנן גורדון ולאמו מרת זישע.

בבחרותו למד בישיבת תומכי תמימים וילנא ובישיבת תורה ודעת בברוקלין.

בעודו בגיל 19 בלבד, בשנת תרצ"ז, שלח רשימה ארוכה למערכת העיתון היומי הנחשב 'טאג בלאט' בקשר עם הכנסיה הגדולה של אגודת ישראל, ומערכת העיתון שהתפעלה מרהיטות הכתיבה פירסמה את הרשימה במיקום מרכזי אף שלא היתה ידועה להם זהות הכותב, ואף לאחר שנודע להם שמדובר בבחור ישיבה, המשיכו מאז ואילך לפרסם באופן קבוע טורים פרי עטו, דבר שנמשך עד כיבוש פולין על ידי גרמניה.

בהגיעו לגיל נישואין, התחתן עם רעייתו מרת שרה רייזל בת ר' אהרון ברגר ומרת חיה מלכה.

לאחר החתונה קבע את מגוריו בניו יורק ועסק לאורך עשרות שנים בכתיבה עיתונאית, כשהוא מפרסם את טוריו בבטאונים ועיתונים היוצאים לאור בשפת האידיש, ומנצל את כשרונותיו להפצת רעיונות החסידות ולהגנה על כבוד החסידות, ועל פי רוב משתמש בשם העט נ. בן יוחנן.

כתב בעיתונים: דער טאג — מארגען זשורנאל[1], דאס אידישע ווארט, די אידישע היים, אלגמיינער זשורנאל, ועוד.

חיבר ספר בשם: "אלט און ניי אין ישראל: בילדער און איינדרוקן פון א רייזע אין הייליגן לאנד".

הרבנית חנה, מסרה לר' ניסן את המחברת של זכרונתיה משנות הילדות של הרבי, על מנת לכתוב הסיפור בעיתון די אידישע היים, לאחר עריכה.

נפטר בנר שישי של חנוכה, ל' כסלו תש"נ, וכאשר מסע הלוויה שלו יצא לכיוון ארץ הקודש, יצא הרבי מחדרו להשתתף בלוויה[2], והוא נטמן בבית העלמין 'ארץ החיים' הסמוך למושב נחם שעל יד בית שמש.

על מצבתו נכתב: "חסיד חב"ד ליובאוויטש. הגן בעטו על כבוד התורה והחסידות יותר מיובל שנים. בהרה"ח התמים ר' יוחנן שו"ב מדוקשיץ. נפטר נר ו' דחנוכה בברוקלין, נ.י. והובא למנוחות למחרתו עש"ק באה"ק תובב"א אותה אהב בכל לבבו".

משפחתו

  • בנו, ר' יונתן בנימין גורדון
  • בתו, מרת לאה פעשע בלאנדער
  • בנו, ר' אריה לייב גורדון
  • בנו, ר' יוסף יצחק גורדון

קישורים חיצוניים


הערות שוליים

  1. התקבל כחבר רישמי במערכת בשנת תש"ה, בתפקיד סיקור כללי של החיים היהודיים בארצות הברית.
  2. מכתבי מימוש עמוד 33.