יצחק גנזבורג

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב גנזבורג מקבל לעקאח מהרבי
הרב יצחק גאנזבורג במבצע תפילין לחיילים
הרב יצחק גנזבורג בשמאל התמונה, עם אחיו לייבל והיישקע

הרב יצחק (איצ'קה) גאנזבורג (י"ב תמוז תרפ"ז, 1927 - י"ד אדר תשס"ו, 2006) היה מפעילי צעירי אגודת חב"ד בשנות היו"דים והכ"פים, וחבר הנהלת רשת אהלי יוסף יצחק בארץ הקודש באותם שנים. בשנת תשי"ג הצטרף לאגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש.

הרב איצ'קה יזם את מבצע מצה לתלמיד של צעירי אגודת חב"ד.

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

נולד בט"ו תמוז תרפ"ז לאביו הרב משה דובער גנזבורג ולאמו מרת דובא במוסקבה.

עוד קודם פרוץ מלחמת העולם השנייה בכ' כסלו תרצ"ח, עלה יחד עם משפחתו לארץ הקודש והיה מתלמידיה הראשונים של ישיבת אחי תמימים תל אביב.

בב' ניסן תש"י נשא את רעייתו מרת גיטה, בת החסיד הרב רפאל נחמן כהן.

בשנת תשל"ו היגר לארצות הברית וקבע את מגוריו בשכונת קראון הייטס בסמיכות לחצר הרבי ב-770.

בשנת תשמ"ט קיבל מהרבי הוראה להתעסק עם הוצאתו לאור של ספר התמימים, וזכה לעסוק בעצמו בהוצאתם לאור של שני החלקים הראשונים[1]. החלק השלישי יצא לאור בשנותיו האחרונות, ומכיון שהוא הרגיש שאין בכוחו לעסוק בזה בעצמו, ביקש מהנהלת איגוד תלמידי הישיבות העולמי לסייע לו בעבודת האיסוף וההוצאה לאור.

הרב גאנזבורג היה שותף פעיל בערבי חב"ד שאורגנו במושבים ובקיבוצים על ידי צא"ח ופעיל נמרץ בבשורת הגאולה והגואל וזהותו של מלך המשיח בכל שכבות הציבור. יוזמה ייחודית שלו הייתה הפצת בקבוקוני "המים של הרבי" בקרב לא-יהודים ביחד עם פרסום על שבע מצוות בני נח. כמו כן יזם את גימיק השלכת הכרוזים ממטוסים בחג הפורים בשנות הכ"פים ובשנת תשנ"ב השתמש ברעיון זה בהשלכת כרוזים אודות משיח כשהדבר נעשה בברכת הרבי.

גם אחרי ג' תמוז המשיך בפירסום האמונה הטהורה בנצחיות חייו של הרבי מלך המשיח שליט"א והתגשמות נבואת הגאולה, ואף השתתף בכינוסי גאולה ומשיח שהתקיימו בשנת תשנ"ה על ידי הרב זמרוני ציק.

בתענית אסתר תשס"ו נפטר, ונטמן בחלקת חב"ד בבית העלמין מונטיפיורי, ברובע קווינס שבניו יורק.

את זכרונותיו פרסם בשבועון בית משיח, ונדפסו אחר כך בספר "חייל בשירות הרבי".

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

הספר חייל בשירות הרבי[עריכה | עריכת קוד מקור]

כריכת הספר

בשנת תשנ"ט יצא לאור הספר חייל בשירות הרבי הכולל את זכרונותיו של הרב יצחק גנזבורג מהשנים תרפ"ז - תשכ"ד, כולל: ילדותו ברוסיה; לימודיו בישיבת אחי תמימים תל אביב אצל ר' שאול ברוק; שירותו הצבאי; ראשית פעולותיו בארץ הקודש ומכתבי הרבי אליו. הזכרונות נרשמו על ידי הרב אברהם רייניץ, ופורסמו בהמשכים בשבועון בית משיח קודם שיצאו לאור כספר.

משפחתו[עריכה | עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

  1. הראשון יצא לאור בשנת תש"נ, והשני בשנת תשנ"ב.