הבדלים בין גרסאות בדף "אפרים זלמן ראזומנע"

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ (החלפת טקסט – "עיירה" ב־"עיירה")
תגית: עריכה ממכשיר נייד
 
(6 גרסאות ביניים של 2 משתמשים אינן מוצגות)
שורה 1: שורה 1:
הרב '''אפרים זלמן ראזאמנע''' (או ראזומנע) היה מחסידי כ”ק אדמו”ר הזקן ורבה של [[ניקולייב]] במשך כיובל שנים.
+
הרב '''אפרים זלמן ראזומנע''' (בערך [[תקנ"א]] - בערך [[תר"כ]]) היה מחסידי [[אדמו"ר הזקן]] ורבה של [[ניקולייב]] במשך כיובל שנים.
הרב ראזומנע נולד לאביו ר’ דובער וגדל ב[[עיירה]] סמילא. לימים היה לתלמידו של הגאון הגדול רבי יעקב מסמילא שהיה בקשר עם אדמו”ר הזקן, ואף היתה ביניהם התכתבות הלכתית.
 
  
ב[[חודש סיון]] תקס”ז, בגיל שש–עשרה, היה בין החסידים הרבים שהשתתפו ב[[חתונה הגדולה בז’לובין]] של נכדי [[אדמו"ר הזקן]] ורבי לוי יצחק מברדיטשוב. את אחד המאמרים שאמר אדמו”ר הזקן ב[[שבת]] שבע ברכות (י”ד בסיון תקס”ז) על הפסוק “נשא את ראש בני גרשון” העלה על הכתב בשנת תק”ע, בהיותו נער כבן תשע–עשרה שנים, והוסיף עליו שירים לכבוד אדמו”ר הזקן ובנו אדמו”ר האמצעי.
+
==תולדות חיים==
 +
הרב ראזומנע נולד לאביו ר' דובער וגדל ב[[עיירה]] סמילא. לימים היה לתלמידו של הגאון הגדול רבי יעקב מסמילא שהיה בקשר עם [[אדמו"ר הזקן]], ואף הייתה ביניהם התכתבות הלכתית.
  
בשנת תקע”א התמנה הרב ראזומנע לרבה של [[ניקולייב]]. זאת לאחר פגישה אישית עם הצאר ניקולאי שהתרשם מאד מאישיותו ואף אמר עליו כי הוא “יהודי ראזומנע”, כלומר, יהודי נבון וחכם. הרב ראזומנע כיהן בעיר הן כרב הרוחני והן כרב מטעם השלטונות.
+
ב[[חודש סיון]] [[תקס"ז]], בגיל שש עשרה, היה בין החסידים הרבים שהשתתפו ב[[החתונה הגדולה בז'לובין|חתונה הגדולה בז'לובין]] של נכדי [[אדמו"ר הזקן]] ורבי [[לוי יצחק מברדיטשוב]]. את אחד המאמרים שאמר אדמו"ר הזקן ב[[שבת]] [[שבע ברכות]] (י"ד בסיון תקס"ז) על הפסוק "נשא את ראש בני גרשון" העלה על הכתב בשנת תק"ע, בהיותו נער כבן תשע עשרה שנים, והוסיף עליו שירים לכבוד אדמו"ר הזקן ובנו אדמו"ר האמצעי.
  
אין מידע רב על תקופת כהונתו כרבה של ניקולייב, אך שמו ושם בנו הרב משה שמואל מצויים מספר פעמים ב”פנקס חברא ש”ס” של ניקולייב ובו תיעוד על השנים תר”ה עד תרכ”א.
+
בשנת [[תקע"א]] התמנה הרב ראזומנע לרבה של [[ניקולייב]]. זאת לאחר פגישה אישית עם הצאר ניקולאי שהתרשם מאד מאישיותו ואף אמר עליו כי הוא "יהודי ראזומנע", כלומר, יהודי נבון וחכם. הרב ראזומנע כיהן בעיר הן כרב הרוחני והן כרב מטעם השלטונות.
  
נפטר לערך בשנת תר”כ.
+
אין מידע רב על תקופת כהונתו כרבה של ניקולייב, אך שמו ושם בנו הרב משה שמואל מצויים מספר פעמים ב"פנקס חברא ש"ס" של ניקולייב ובו תיעוד על השנים תר"ה עד תרכ"א.
 +
 
 +
נפטר לערך בשנת [[תר"כ]].
  
 
==ספרו הר אפרים==
 
==ספרו הר אפרים==
כשלושים ושבע שנה לאחר פטירתו, בשנת תרנ”ז הוציא בנו הרב משה שמואל ראזומנע את הספר "הר אפרים" ובו מאמר מיוחד על הרב שאול וואהל, אליו מתייחס המחבר, אמרות המחבר וכן מאמר החסידות של אדמו”ר הזקן והשירים לכבוד אדמו”ר הזקן ואדמו”ר האמצעי.
+
כשלושים ושבע שנה לאחר פטירתו, בשנת [[תרנ"ז]] הוציא בנו הרב משה שמואל ראזומנע את הספר "הר אפרים" ובו מאמר מיוחד על הרב שאול וואהל, אליו מתייחס המחבר, אמרות המחבר וכן מאמר החסידות של אדמו"ר הזקן והשירים לכבוד אדמו"ר הזקן ואדמו"ר האמצעי.
  
==צאצאיו==
+
==מצאצאיו==
בנו הרב משה שמואל היה מ"ץ בסעוועסטאפאל.{{הערת שוליים|המליץ מס' 16, ח-כט [[ניסן]] תרכ"ד, 23 באפריל - 5 במאי 1864.}}
+
בנו הרב משה שמואל היה מ"ץ בסווסטופול{{הערה|המליץ מס' 16, ח-כט [[ניסן]] תרכ"ד, 23 באפריל - 5 במאי 1864.}}.
  
 
שניים מצאצאיו של הרב אפרים זלמן התפרסמו בשנים הבאות:
 
שניים מצאצאיו של הרב אפרים זלמן התפרסמו בשנים הבאות:
  
* הנכד ר’ אפרים זלמן רזומני, בן בנו ר’ חיים חייקל. נודע כחזן ומלחין אשר כבר בבחרותו נחשב לחזן גדול ומבטיח. במשך שנים רבות הופיע בכל רחבי אירופה. נפטר בשנת תרס”ה, אך לחניו מושמעים עד היום הזה.
+
* הנכד ר' אפרים זלמן רזומני, בן בנו ר' חיים חייקל. נודע כחזן ומלחין אשר כבר בבחרותו נחשב לחזן גדול ומבטיח. במשך שנים רבות הופיע בכל רחבי אירופה. נפטר בשנת תרס"ה.
 +
*נין הרב ראזומנע, הוא מר יעקב גרושווסקי, עורך דין מפורסם וסופר 'המודיע' (שיצא לאור ב[[פולטבה]] שבאוקראינה).
  
*נין הרב ראזומנע, הוא מר יעקב גרושעווסקי, עורך דין מפורסם וסופר ‘המודיע’ (שיצא לאור ב[[פולטבה]] שבאוקראינה).
+
==קישורים חיצוניים==
 +
*[[שניאור זלמן ברגר]], [http://beismoshiachmagazine.org/katavot/2013/12/23/194415949966.html שיר המעלות לאפרים], ב[[שבועון בית משיח]]
 +
* [http://www.shturem.net/index.php?section=blog_new&article_id=78&lang=Hebrew הרבי מו"ל את ספרו של זקינו] {{שטורעם}}
  
==מקורות ולקריאה נוספת==
 
*[http://beismoshiachmagazine.org/katavot/2013/12/23/194415949966.html שיר המעלות לאפרים]
 
* [http://www.shturem.net/index.php?section=blog_new&article_id=78&lang=Hebrew הרבי מו"ל את ספרו של זקינו]
 
 
{{הערות שוליים}}
 
{{הערות שוליים}}
[[קטגוריה:חסידים מתקופת אדמו"ר הזקן|ראזאמנע אפרים זלמן]]
+
{{מיון רגיל:ראזומנע, אפרים}}
[[קטגוריה:רבני חב"ד בעבר|ראזאמנע אפרים זלמן]]
+
[[קטגוריה:חסידים מתקופת אדמו"ר הזקן]]
 +
[[קטגוריה:חסידים מתקופת אדמו"ר האמצעי]]
 +
[[קטגוריה:חסידים מתקופת אדמו"ר הצמח צדק]]
 +
[[קטגוריה:רבני חב"ד מתקופת אדמו"ר האמצעי]]
 +
[[קטגוריה:רבני חב"ד מתקופת הצמח צדק]]
 +
[[קטגוריה:אישים בניקולייב]]

גרסה אחרונה מ־05:40, 5 במאי 2021

הרב אפרים זלמן ראזומנע (בערך תקנ"א - בערך תר"כ) היה מחסידי אדמו"ר הזקן ורבה של ניקולייב במשך כיובל שנים.

תולדות חיים[עריכה]

הרב ראזומנע נולד לאביו ר' דובער וגדל בעיירה סמילא. לימים היה לתלמידו של הגאון הגדול רבי יעקב מסמילא שהיה בקשר עם אדמו"ר הזקן, ואף הייתה ביניהם התכתבות הלכתית.

בחודש סיון תקס"ז, בגיל שש עשרה, היה בין החסידים הרבים שהשתתפו בחתונה הגדולה בז'לובין של נכדי אדמו"ר הזקן ורבי לוי יצחק מברדיטשוב. את אחד המאמרים שאמר אדמו"ר הזקן בשבת שבע ברכות (י"ד בסיון תקס"ז) על הפסוק "נשא את ראש בני גרשון" העלה על הכתב בשנת תק"ע, בהיותו נער כבן תשע עשרה שנים, והוסיף עליו שירים לכבוד אדמו"ר הזקן ובנו אדמו"ר האמצעי.

בשנת תקע"א התמנה הרב ראזומנע לרבה של ניקולייב. זאת לאחר פגישה אישית עם הצאר ניקולאי שהתרשם מאד מאישיותו ואף אמר עליו כי הוא "יהודי ראזומנע", כלומר, יהודי נבון וחכם. הרב ראזומנע כיהן בעיר הן כרב הרוחני והן כרב מטעם השלטונות.

אין מידע רב על תקופת כהונתו כרבה של ניקולייב, אך שמו ושם בנו הרב משה שמואל מצויים מספר פעמים ב"פנקס חברא ש"ס" של ניקולייב ובו תיעוד על השנים תר"ה עד תרכ"א.

נפטר לערך בשנת תר"כ.

ספרו הר אפרים[עריכה]

כשלושים ושבע שנה לאחר פטירתו, בשנת תרנ"ז הוציא בנו הרב משה שמואל ראזומנע את הספר "הר אפרים" ובו מאמר מיוחד על הרב שאול וואהל, אליו מתייחס המחבר, אמרות המחבר וכן מאמר החסידות של אדמו"ר הזקן והשירים לכבוד אדמו"ר הזקן ואדמו"ר האמצעי.

מצאצאיו[עריכה]

בנו הרב משה שמואל היה מ"ץ בסווסטופול[1].

שניים מצאצאיו של הרב אפרים זלמן התפרסמו בשנים הבאות:

  • הנכד ר' אפרים זלמן רזומני, בן בנו ר' חיים חייקל. נודע כחזן ומלחין אשר כבר בבחרותו נחשב לחזן גדול ומבטיח. במשך שנים רבות הופיע בכל רחבי אירופה. נפטר בשנת תרס"ה.
  • נין הרב ראזומנע, הוא מר יעקב גרושווסקי, עורך דין מפורסם וסופר 'המודיע' (שיצא לאור בפולטבה שבאוקראינה).

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. המליץ מס' 16, ח-כט ניסן תרכ"ד, 23 באפריל - 5 במאי 1864.