אליעזר צבי זאב צירקינד

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אליעזר צבי זאב צירקינד

הרב אליעזר צבי זאב צירקינד (תרצ"אכ"ה סיון תשע"ד) היה מורה צדק בקראון הייטס שעסק בסופרות וזכה להיות הסופר שהגיה את התפילין והמזוזות של הרבי.

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

נולד בניו יורק בשנת תרצ"א לאביו ר' מרדכי שכנא ולאמו מרת אדא צירקינד. משפחתו שהייתה במקורה מבולטימור שבמרילנד, נמנתה על חוגי האורתודוקסים המודרניים. מגזע חסידי ליובאוויטש בעיר בברויסק[1].אבי סבו זכה להיות מהיושבים אצל אדמו"ר הצמח צדק בליובאוויטש.

התקרב עם אחיו לחסידות חב"ד בעקבות פעילותו של הרב ישראל ג'ייקובסון.

כאשר התגורר בווילמסבורג, הלך להתפלל בבית כנסת של המלאכים, בווילמסבורג, שהיה בית הכנסת נוסח האריז"ל היחידי באותה תקופה בווילמסבורג.

למד בישיבת תורה ודעת ואחר כן ב בישיבת רבי יעקב יוסף. (ידועה בראשי התיבות באנגלית RJJ), ואחר כן למד בתומכי תמימים המרכזית - 770.

בעת מלחמת קוריאה בשנת תשי"ג, גויס לצבא היות ולא למד בישיבה ולא הצליח לקבל פטור משירות, ובמהלך התקופה בה שהה בצבא התעקש להקפיד על קלה כבחמורה ולהמשיך לגדל את זקנו, ונעצר בשל כך ושהה במשך שבועות ארוכים בבית הכלא הצבאי, כשבמשך כל תקופה זו ניזון מאכילת ירקות וביצים בלבד כדי שלא להכינס לספיקות בעניני כשרות.

כאשר היה בצבא קיבל על עצמו שאם יצא מהצבא בחיים ילך בלבושים חסידים, דומים לחסידי פולין, וכן נהגו אחריו בני משפחתו.

לפני חתונתו התמחה במקצועות סופרות ושחיטה ולאחר נישואיו עם רעייתו רייזל התפרנס בעיקר מכתיבת סת"ם.

סייע לסופר הרב ישעיה מטלין בענייני ספרי תורה ב-770.

כאשר קרה כמה פעמים שהיה פסול בספר התורה במהלך המנין של הרבי, החליטו גבאי בית הכנסת 770 שיש להגיהה הספר לפני השבת ולקחו את הרב צירקינד לכך.

ששימש כסופרו של הרבי. במשך השנים בדק את המזוזות ב-770 ובבית הרבי, והחליף את רצועות התפילין של הרבי, ועוד. כמו כן קיבל מהרבי כמה הוראת בעניני סת"ם.

זכה לכתוב את המגילת אסתר שהרבי השתמש בה הרבה שנים.

כן כתב בהוראת הרבי את התפילין דרבינו תם שהרבי שלח במתנה לגאון הרב משה פיינשטיין.

כמו כן קיבל הוראה אישית מהרבי להשתדל בלימוד כתב אדמו"ר הזקן על פי הפרשיות המיוחסות לסופרו האישי ר' ראובן מיאנוביץ', ולאורך כל השנים עסק בהפצת כתב זה ושכנע חסידים נוספים להשתמש בו.

בחודש כסלו תשמ"ג הוא קיבל מענה מהרבי על ייסוד "אגודת כותבי סת"ם אנ"ש דקראון הייטס", וכתב: "אנו פונים לכ"ק אדמו"ר שליט"א ליתן הסכמתו וברכתו ועוד וכו'"[2]. הרבי מחק את המילה "ליתן" וסימן בחץ את התיבות "הסכמתו וברכתו", וכתב: "ויהי רצון שיקויים בזה החלצו מאתכם גו' וכל משנ"ת בקונטרס הנ"ל אזכיר עה"צ".

היה בעל ידע מקיף בהלכה, ושימש כמורה צדק בשכונת קראון הייטס, וכן סייע במשך תקופה בתרגום שיחותיו של הרבי לאנגלית עבור הקהל שאינו דובר לשון הקודש ואידיש. כמו כן בזכות היותו בעל חוש שמיעה ותפיסה מעולה, בשנים האחרונות בהתוועדויות של הרבי היה מצליח לשמוע את דברי הרבי ממרחק - מהפירמידה הקבועה שבמערב הזאת הגדול, והיה מסכם לקהל שעמדו סביבו את דברי הרבי בין שיחה לשיחה.

נפטר בגיל 83 בכ"ה סיון תשע"ד, ונטמן בחלקת חב"ד בבית העלמין מונטיפיורי ברובע קווינס שבניו יורק.

משפחתו[עריכה | עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

  1. אף שבברויסק היא מקום של קפוסטער חסידים, המשפחה השתייכה לחצר ליובאוויטש
  2. קובץ זכרון הרב אליעזר צבי זאב צירקינד עמוד 7