אהרון חריטונוב

הרב אהרון חאריטאנאוו (תרל"ו[דרוש מקור]ט"ז אדר תרצ"ג) מניקולייב היה חסיד חב"ד, שוחט ובודק ובעל מנגן. היה מחסידי הרבי הרש"ב ואדמו"ר הריי"צ ומהמקושרים אליו ביותר.

הרב אהרון חריטונוב

תולדות חייםעריכה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

נולד לאביו, ר' אברהם חריטונוב, שהיה מה'יושבים' עוד אצל הצמח צדק ומחסידי אדמו"ר המהר"ש, היה בעל מנגן וחזן בניקולייב.

ניגוניועריכה

חיבר את ניגון הבינוני (ניגון מ"ו בספר הניגונים) וכן גם את הניגון לי"ב י"ג תמוז[1], אותו חיבר עוד בעת המאסר, מתוך תקווה וצפייה שהרבי ישתחרר. זו גם הסיבה, שהניגון מכיל קטעי געגועים - לרבי, הנתון במאסר, אך גם שמחה לרגל השיחרור. כמו כן הלחין גם את וואלח געגועים[2] וכן את ניגון אשרינו.

לפי עדות עמנואל הרוסי ור' פנחס אלטהויז בני העיר ניקולייב, הוא גם הלחין את הניגון כי הנה כחומר - ניגון שהולחן והותאם למילות הפיוט ליום כיפור "כי הנה כחומר", בשונה ממה שנכתב בספר הניגונים שר' שלום חריטונוב הלחין.

כמו כן היה שותף בעריכת הניגון ניגון לשבת ויום טוב לר' אשר מניקולייב. את שתי הבבות הראשונות שמע החסיד ר' אשר מניקולייב ממנגנים בכלי זמר. כשהגיע לליובאוויטש שר את זה לפני אדמו"ר הרש"ב וזה מאוד מצא חן בעיניו ואמר: "עם ניגון זה אפשר להתפלל טוב, אפשר לשטוף טוב את הכלי בדמעות חמות, וזה עוזר לפתיחת הלב". אחר- כך הוסיף החסיד ר' אהרן חריטונוב עוד כמה בבות לניגון שמצאו מאוד חן בעיני אדמו"ר הרש"ב.

שני ניגונים נוספים המופיעים בפרוייקט מסורת הניגונים: מספר י"ט נקרא בשם 'ניגון לר' אהרון חריטונוב'[3]. מספר קע"ה נקרא בשם 'ניגון התוועדות לר' אהרון חריטונוב'[4].

משפחתועריכה

הערות שוליים

  1. ניגון נ"ו בספר הניגונים
  2. ניגון ש"ד
  3. לשמיעת הניגון מפי הבעל מנגן ר' דוד הורביץ  
  4. לשמיעת הניגון מפי הבעל מנגן ר' דוד הורביץ  
  5. ליובאוויטש וחייליה עמוד 290.
  6. ליובאוויטש וחייליה עמוד 294.