שניאור זלמן שמוטקין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב שניאור זלמן שמוטקין, היה מחסידיו הנאמנים של אדמו"ר הצמח צדק. היה דר בכפר הוניאנקע סמוך לדוקשיץ ובשנים האחרונות היה דר בדוקשיץ, כינויו היה ר' זלמן הוניאנקער ע"ש הכפר.

הוא היה איש רוחני. היה בא בכל בקר לבהכנ"ס לשמוע תפילת השחר ברכו וקדושה והקדישים ואחר כך הלך לטבול. לאחר מכן היה לומד ליקוטי תורה, ומתפלל עד שעה השני' אחר הצהרים. בעיר מולדתו ספג לתוכו את אוירת החסידות ורוחה מילדותו, הן מהוריו והן מעדת החסידים במקום. מקטנותו אהב להיות נוכח בהתוועדויות חסידיות, הגם שטרם הבין מה ועל מה מדובר שם. ככל שגדל, והדברים הנוהרו לו יותר ויותר - כך גברה והלכה השתוקקותו להתוועדויות-רעים חסידיות. גם הניגונים - אשר כדברי אדמו"ר הזקן - הם קולמוס הנפש, השאירו בנפשו רושם עז וחותם עמוק.

התקשרותו לרבי הצמח צדק הייתה לשם דבר. וכמים הפנים לפנים - אף הרבי החזיק לו אהבה וחיבה. כל שנה היה מסתופף בצל קורת הרבי, בחודש השביעי - חודש תשרי. ורש"ז היה זוכה להרבה קירוב מהצ"צ בבואו ל"בית חיינו" בליובאוויטש הבירה.

בשנת ת"ר בערך בא בברית הנישואין עם זוג' מרת ליבא. ובשנת תר"א נולדה לו בת (מרת פייגא, לימים אשת הרב הנודע ר' יוסף הורביץ', המכונה ר' יוז'יק ווארשעווער).

בשנת תרי"ח (טו"ב שנים לאחר לדת בתו הבכירה) זכה רש"ז לברכה לבן זכר, מרבו הצ"צ. ובשנת תרי"ט, נולד בנו יחידו, הלא הוא המשפיע הנודע הרב דובער משה שמוטקין.