תנועת ההשכלה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־22:22, 22 במאי 2019 מאת חלוקת קונטרסים (שיחה | תרומות) (ההבדלים היחידים זה שחסר קישור שלא עובד ושההערות שוליים נמצאים למטה כבכל הערכים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ממוזער יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: כתוב בצורה בלתי מסודרת, וחסרים פרטים רבים בהווסדות תנועה זו!.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

משכיל הינו כינוי למי שהשתייך לתנועת ההשכלה ופרק מעצמו עול תורה ומצוות.

היו אלה יהודים שפרקו מעליהם עול תורה ומצוות ודגלו בהשכלה כללית, לפעמים גם באצטלא דאגנית כלפי פרנסת היהודים בעולם המתפתח וכדומה.

תלמידי המגיד ממעזריטש נלחמו קשות בתנועה זו, ואלו השיבו מלחמה שערה. רבות ממלחמותיהם של המתנגדים בחסידות, היו כתף אל כתף יחד עם המתנגדים, וכן רוב ה"מסירות" היו על ידי משכילים, או מתנגדים שהפכו ברבות הימים למשכילים.

מלחמת אדמו"רי חב"ד בתנועה

אדמו"רי חב"ד נלחמו ב'משכילים' בכל האמצעים שעמדו לרשותם, לבל יפריעו את העם ממלאכת הקודש, עבודת ה' ולימוד תורתו הקדושה.

תנועת ההשכלה החלה להרים ראש כבר בימי אדמו"ר הזקן [1], אמנם בזמן הצמח צדק, כבר צברה כוח רב, והיתה לה השפעה גדולה בממשל הרוסי, עד כדי כך שהצליחה לשכנע את הממשל, לעשות תיקונים' בהוראת היהדות.

לשם כך כינס הממשל נציגים מכל חוגי היהודים, רבנים וסוחרים ועוד, כדי לדון בהצעות המשכילים. הצמח צדק יחד עם גדולי רבני הליטאים נלחמו בכך.

משכילים הידועים לשמצה: שמעון דוב לזרוב, יהודי "משכיל" ואיש עסקים עשיר, מהמקורבים לשלטונות ברוסיה שהתגורר בעיר סטרדוב. יהודה ליב נווחוביץ', אברהם פרץ וידידם נתן נטע נוטקין מראשוני המשכילים בתחומי מזרח אירופה, והם החלוצים של העברת ההשקפות והחיבורים של השכלת ברלין אל תחומי האימפריה הרוסית, שמעון הכופר שניסה לשמש כמלמד בליובאוויטש ונתגלה על ידי אדמו"ר הזקן בקלונו.

קונטרס אדמו"ר הצמח צדק ותנועת ההשכלה

הקונטרס "אדמו"ר הצמח צדק ותנועת ההשכלה" מתעד את המאבקים של הרבי הצמח צדק במשך שנים רבות, וכולל מכתבים ששלח הצמח צדק ובהם טיעונים בעד סדר הלימוד הנהוג בעם ישראל היראים.

הקונטרס יצא לאור על ידי קה"ת בשנת תש"ו כקונטרס מח', מתוך רשימותיו של אדמו"ר הריי"צ. ואחר כך בהוצאה שניה בשנת תשי"ז. במהדורה החדשה של ספר החקירה, הכניסו גם את קונטרסנו בהוספות.

לאורך הקונטרס מופיעות הערות רבות שלא ברור מי כתבם, והפניות לשיחות של הרבי הריי"צ.

בסוף הקונטרס נדפסו 2 מאמרים ביידיש, הקשורים לתוכן הקונטרס.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. כפי שמוכח מיומנו של שמעון הכופר, שפורסם על ידי הרבי הריי"צ בלקוטי דיבורים