תאונת התמימים (ראש חודש אלול תשנ"ט)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־09:09, 27 באוקטובר 2020 מאת חלוקת דולרים (שיחה | תרומות) (removed Category:אירועים בחסידות using HotCat)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ביום שישי ראש חודש אלול תשנ"ט אירעה תאונת דרכים טראגית בה קיפדו את חייהם שלושה מתלמידי התמימים ב-770; גיא ביטון, שלמה נחימובסקי ואור והבה.

השלושה שהו ברכב שחזר מפעילות של הפצת המעיינות מהעיר מונסי לקראון הייטס בשעות הלילה יחד עם תמים נוסף, ובאחד מהעיקולים בדרך המשיך הרכב בנסיעה ישרה, סטה מן הכביש והמשיך בנסיעה מהירה, עד שהתנגש בעוצמה רבה בעץ.

כאשר כוחות ההצלה הגיעו למקום, הם מצאו ששלושה תמימים שהיו חגורים, קיפדו את חייהם בתאונה, ועוד בחור אחד שלא היה חגור ובכך עף מהרכב וניצול מהפגיעה. הניצול נימנם בקידמת הרכב על יד מושב הנהג, וכשהתעורר מהפגיעה ברכב מצא את עצמו מוטל בצידי הדרך מחוץ לרכב בהכרה חלקית.

שלמה נחימובסקי היה בוגר תות"ל המרכזית בכפר חב"ד ובעל כשרון כתיבה נדיר. גיא ביטון ואור והבה היו בוגרי ישיבת חב"ד ליובאוויטש צפת חוזרים בתשובה מעפולה, שהתקרבו לתורת החסידות מספר שנים קודם לכן.

התאונה גרמה להלם קשה בתנועת חב"ד העולמית ובפרט תלמידי הישיבה. עקב הקירבה לשבת, רק במוצ"ש הועברו בטיסה לארץ ישראל. וכך כונתה השבת ההיא בשם ה'שבת השחורה'. התאונה הכתה בהלם את התמימים ברחבי העולם וגררה גל של התעוררות. בהמשך הוקמו לזכרם מספר מפעלי הנצחה, שבראשם דבר מלכות עם פיענוחים שיצא לאור בשנת תשס"ה על ידי מרכז ההפצה ממש בניהול הרב אלעד קנטור.

בנוסף, מכיון שהשלושה קיימו פעילות עם מרבית מקהילת המקורבים לחב"ד בטנפליי שבניו ג'רסי, נוצרה לאחר התאונה התעוררות גדולה בקרב חברי הקהילה שקיבלו על עצמם החלטות טובות והתחזקות בשמירת תורה ומצוות, והיא הייתה אבן דרך חשובה בפעילותו של שליח הרבי המקומי הפועל עם קהילת הישראלים, הרב יצחק גרשוביץ.

קישורים חיצוניים[עריכה]