שמואל אלעזר שאולזון

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־04:20, 23 באוגוסט 2019 מאת 141.226.232.59 (שיחה) (←‏תולדותיו: הפכתי משפט לא תקין למשפט תקין)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שאולזון

העסקן החסידי ר' שמואל אלעזר שאולזון, (י"ט מנחם אב ה'תרפ"ה - כ"ז אלול ה'תש"מ), כיהן כסגן ראש עיריית ירושלים מטעם אגודת ישראל.

תולדותיו

נולד בירושלים שבין החומות לאביו הרב אלתר פרץ חיים. למד בישיבות עץ חיים וכן בישיבת חב"ד. יסד את חברת תהלים של חב"ד ברחבי ירושלים,

בשנת ה'תש"ו התחיל לכתוב טור לנוער בעיתון קול ישראל. בשנת ה'תשי"ד התחיל לעבוד במשרדי מרכז אגודת ישראל יחד עם ר' משה פרוש ובנו ר' מנחם פרוש, ועם השנים מונה למזכ"ל המשרד. בשנת ה'תשל"ג מונה כנציג תנועת אגודת ישראל לסגן ראש עירית ירושלים ובמסגרת תפקידו פעל רבות למען הציבור החרדי.

ר' שמואל היה חב"דניק שורשי והיה מראשוני פעילי צא"ח בירושלים. היה כותב מאמרים רבים על חסידות חב"ד ופעולותיה בעיתונים השונים, ובעיתון המודיע פרסם סידרת מאמרים על הרבנים המשפיעים, הרב שמריהו נחום ששונקין, הרב ניסן הורביץ, והרב אלתר שימחוביץ מהם קיבל רבות,

יחוסו

מיוחס בן אחר בן לבעל שארית יהודה, רבי יהודה לייב - אח אדמו"ר הזקן[1].

ביום כ"ח באדר תשמ"ט, עברה אשתו (אז אלמנה) יחד עם ביתה לפני הרבי בחלוקת דולרים, ולאחר שהציגה את עצמה וביקשה ברכה אמר הרבי: "איר דערציילט איר מאל פון טאטן אדער זי וייס אליין. זי זאל גיין ווי ער האט געוואלט גיין -בדרכיו" (תרגום חופשי:סיפרתם לה על האבא, או שהיא יודעת לבד? שתלך כפי שהוא רצה ללכת - בדרכיו). לאחר שפנו ללכת קרא לה הרבי בחזרה ואמר לה על ביתה שעמדה לידה: "זי וייס אז ער איז געווען א אייניקל פון אלטן רבין?" (תרגום: היא יודעת שהוא היה צאצא של רבנו הזקן?).

קשריו עם הרבי

ר' שמואל התכתב עם הרבי בנושאים שונים, וזכה לקבל מענות רבים בשלל נושאים: חינוך, עיריית ירושלים, אוניות בשבת, ועוד.

כשהיה נוסע לארצות הברית בשל עיסוקיו, הקפיד להגיע להתועדויות של הרבי. בשנת תשל"ו קרא לו הרבי בעיצומה של ההתועדות ואמר לו: "דו ביסט דאך א שטיקל בעה"ב אויף ירושלים, צו דען וער איז דער בעה"ב, טדי?" (תרגום: אתה הרי קצת בעל הבית על ירושלים. וכי מיהו הבעל הבית, טדי[2]?).

משפחתו

  • בנו אלתר פרץ חיים שאולזון, רב בית כנסת ועיתונאי.
  • בנו אברהם ישראל שאולזון, סוחר,
  • בנו יוסף קדיש שאולזון, מתווך,
  • בתו בתיה קורנפיין,
  • בתו מרים קניג,
  • בתו יהודית ניסלביץ אשת הרב חיים שליט"א,
  • בתו ברכה שטרן,

לקריאה נוספת

הערות שוליים

  1. ספר הצאצאים ע' 63
  2. טדי קולק, ראש עיריית ירושלים אז