שלמה איטקין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הרב שלמה איטקין היה סוחר חסידי וירא שמים שהתמנה בשנת תרפ"א לנהל את ישיבת תומכי תמימים בפולטובה, לאחר סגירת הסניף המרכזי ברוסטוב.

תולדות חיים[עריכה]

נולד באוטשקוב לאביו הרב חיים לייב איטקין שכיהן כרב העיירה ולאמו מרת חנה[1]. נקרא על שם סב אביו, החסיד ר' שלמה איטקין שכיהן כרב העיירה סטארידוב.

בהגיעו לגיל נישואין התחתן עם בתו של הרב יעקב מרדכי בזפלוב רב העיר פולטובה, והתיישב לצד חותנו, והחל לשלוח ידו במסחר.

לאחר הסתלקותו של אדמו"ר הרש"ב, החליט אדמו"ר הריי"צ בשנת תרפ"א להעביר את ישיבת תומכי תמימים ששכנה בעיר לפולטובה, ומינה את הרב איטקין למנהל הבלעדי של הישיבה, והפקיד בידיו את כל הסמכויות הדרושות לניהולה.

המנהל המקומי בעיר פאלטאוע, הוא ר' שלמה שי' איטקין, אשר כללות ההנהגה מסורה ונתונה לו (וכאשר שואל את אנשי הועד הוא רק שיכול להתיישב עמהם, אבל אין זה שדעתם מכרעת, כי אין הדבר תלוי בריבוי או מיעוט דיעות) בגשמיות לסדר את הכל, ולוקח האנשים הדרושים בשכר, ולדרוש עזרת אנ"ש שי' בחומר וברוח, לעשות עם התלמידים כפי הבנתו, ולו דעה הראשונה בכל

אגרות קודש אדמו"ר הריי"צ, ח' שבט תרפ"ב

למרות המצב הכלכלי הקשה שרר ברוסיה בעקבות מלחמת העולם הראשונה וקריסת מערכת הכלכלה הרוסית, הצליח הרב איטקין בניהול הישיבה מעל ומעבר, והתקופה בה ניהלא ת הישיבה נחשבה לתקופה מוצלחת ביחס למצב הרעב ברוסיה.

בשנת תרפ"ג בנה של המבשלת בישיבה התרגז על הנהלת הישיבה והלשין על קיומה, דבר שהוביל למאסרו של הרב איטקין ולסגירת הישיבה בהעדר מנהל שידאג לעניניה. רק כעבור מספר חודשים העומד הרב איטקין לדין ושוחרר מחוסר ראיות לאחר שהכחיש כל קשר לטיעונים שהועלו נגדו, וטען שאינו יודע דבר מקיומה של ישיבה בעיר.

בשנת תש"ד נהרג על ידי הנאצים.


הערות שוליים

  1. בתו של הרב יצחק פושניץ, רבה של העיר דוברינקה, וסבו זקנו של הרבי.