שיחה:בית מנחם (כפר חב"ד)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אם יש מידע נוסף בכתבה ממנה נלקחו התמונות, כדאי להוסיף את זה בקישורים החיצוניים. יישר כח על העשרת הערך. • זוננשיין - תמיד בשמחה • ה' באלול ה'תשע"ג • 19:32, 11 באוגוסט 2013 (UTC)

אה, סליחה, רק עכשיו ראיתי שהוספת. • זוננשיין - תמיד בשמחה • ה' באלול ה'תשע"ג • 19:34, 11 באוגוסט 2013 (UTC)

המרכזי?

"בית מנחם' הינו בית הכנסת המרכזי והגדול ביותר בכפר חב"ד, המשמש את רוב התושבים, ומשמש מרכז עיקרי לפעילויות הנעשות בתחומו" (מתוך הערך).

איך הוא המרכזי אם יש בית כנסת ששמו הוא בית הכנסת המרכזי?--יוסי ג - שיחה 23:42, 21 בדצמבר 2013 (UTC)

בית מנחם מרכזי במובן המילולי (וגם מבחינת המיקום), השני מכונה מרכזי אך אינו כזה. --שיעשיחה כ' בטבת ה'תשע"ד 19:23, 23 בדצמבר 2013 (UTC)
יוסל'ה, מילא מישהו אחר היה שואל את זה. אבל אתה?...
מה שכן, אתה צודק שבחמש שנים האחרונות חל שיפור רציני ב'מרכזי', והוא הולך ותוסס מיום ליום. אבל בכל זאת, אין סיכוי רציני שהוא יגיע לרמה של 'בית מנחם'.

מאחורי הקלעים

אגב, קצת נייעס בקשר לבית הכנסת, שלא ראוי להיכלל בערך עצמו: בית הכנסת נבנה בתקופה בה שלוימק'ה שלט בענינים, והבונים נחשבו למתנגדיו - הפויער'ס של הכפר, שכאב להם שבמקום לפתח את הכפר הוא מנצל את הכספים להחזיק את החצר בנ.י. ביום של חנוכת בית הכנסת, הרבי נשא שיחה והיה שידור בכפר. למחרת, ר' מענדל אמר לחתן שלו (זה ששיכתבת מחדש את הערך על המוסד שלו לפני כשבוע): "אתמול היה ממש רחמנות לראות את שליימק'ה"... 173.3.199.145 21:03, 26 בדצמבר 2013 (UTC)

קצת נייעס בקשר לר' שליימק'ה: דבר ראשון: שליימק'ה עבד בהתנדבות גמורה בועד הכפר - תשובה לאלה שאומרים ש"גנב את כספי הועד" (בדרך אגב - אלה שאמרו את זה אמרו זאת בגלל שהם בעצמם גנבו מים ולא שילמו מיסים - דבר שלא עשה כו"כ נחת רוח בלשון המעטה לרבי, וכשר' שליימקה נכנס לועד והתחיל לסדר את העניינים - באו כמה 'לייצים' והתחילו למרר את חייו של ר' שליימק'ה כפשוטו). דבר שני: אפשר לחלק את מה שהיה בכפר בתקופה הזאת לשתי צדדים: הצד של ר' שליימק'ה - שכל "טעותו" זה שהלך רק ע"פ דעתו הק' של הרבי - עדות שהתקבלה מאחד מגדולי החסידים (לא זוכר כרגע את שמו) ובראשי תומכיו ניתן למנות את ר' מנד'ל ואת הרבי (שצידד בעדו במכתבים פנימיים). - והצד השני (בארמית: "סטרא אחרא") הוא ה"לאומת זה" - התנגדו ליד הקשה שהניג ר' שליימק'ה בכפר (שבלעדיה - רק ה' יודע איפה היה הכפר נמצא היום אם בכלל) - או במילים פשוטות מורדים במלכות של הרבי - ר' שליימק'ה עושה משהו ע"פ הוראת הרבי - וקמה לה קבוצת מתנגדים שמחליטים ש"הרבי לא יכתוב להם את החיים" רח"ל!! (בדרך אגב - אותם אנשים ממורמרים שיצאו נגד הרבי בריש גלי בתקופת ר' שליימק'ה - הם אלה שהשתלטו על אגו"ח ונתנו אותה לאהרונוב לאחר פטירת ר' שלמה מיידנצ'יק ע"ה) לסיכום: לא קם חסיד כמו ר' שליימק'ה ולצערנו כנראה שגם לא יקום כמוהו, "חד היה בדרא".. חסיד של הרבי - שיחה, 10:44, כ' באייר, ה'תש"ף 10:44, 14 במאי 2020 (IST)
אין הנחתום מעיד על עיסתו. אצל חסידים ברור שהגדלת האחד לא צריכה לבוא על חשבון האחר. שליימק'ה אמנם ראוי להערכה רבה, אך מן הראוי לציין שכך היה בנוגע לכל עסקני חב"ד בתקופה ההיא, כנודע. הטענות על שליימק'ה מעולם לא היו שנהג ביד קשה ולא שגנב לעצמו, גם מתנגדיו הגדולים לא חשדו בו בכך. רק טענו שבמקום להשתמש בתקציבים לפיתוח הספסלים והאספלט בכפר מפנה אותם למוסדות חב"ד ובכך 'גונב' את הכסף 'של התושבים' ומשתמש בו לצרכים אחרים, ואכן היה זה על פי הוראת הרבי אך שלא בשמו, ולכן כשהחלו הטענות הרבי לא גיבה אותו מה שהוביל לפיטוריו. למיטב ידיעתי אין אף מכתב שהרבי תומך במעשיו, מהסיבה האמורה. בכל האמור אין להמעיט בגדולתו, ומעלותיו הנפלאות - לא באות בגלל הנכתב למעלה. "יהללך זר ולא פיך", ובמיוחד כשיש ויש על מה להלל. להתראות - שיחה, 18:45, כ' באייר, ה'תש"ף 18:45, 14 במאי 2020 (IST)
דבר ראשון דווקא יש מכתבים (שאינם ניתנים לפרסום מסיבות ברורות) שהרבי כותב לר' שליימק'ה מילה במילה מה לעשות ואיך לפעול, ואף מעודד אותו, (אני אישית ראיתי את אחד המכתבים האלה), דבר שני מהיכרות אישית עם הפרשה הזו, היו לר' שליימקה קבוצה גדולה של מתנגדים שטענו במפורש וללא כל בושה שר' שליימקה "גונב כספים לעצמו" מכספי הועד, וזאת בזמן שבקושי והיה בביתו משהו לאכול.. עד כדי כך הגיעו פני הדברים. ובסוגריים זה גם הסיבה שר' מנדל דחף אותו להתמנות ליו"ר הועד בתשי"ט, כי הוא הכיר את שליימקה וידע שהוא היחידי מבין כל המתמודדים שיקשיב לכל הוראות הרבי כפשוטו, מבלי לסור ימין ושמאל (כפי שאכן היה כנ"ל, וזאת הסיבה שהעיפו אותו מהועד - כי הקשיב רח"ל להוראות הרבי ולא ל"הוראות" מתנגדיו.. אכן, אין גבול לרעשותם של אנשים! הרבי מתנגד לקיום הבחירות האלה שבהם הוא התפטר, אך כמובן, אותם קבוצת מתנגדים ידעו "יותר טוב מהרבי" (ח"ו) מה טוב לכפר. ושוב - אותם אנשים אשר "מרדו במלכא" בגלוי בשנות הלמד"ים - הם אלה שהשתלטו על אגו"ח ומסרו אותה באלימות(!) רבה לאנשיו של אהרונוב.. (ואין פה ענין של הקצנה - יש פה ענין של אמונה וד"ל) חסיד של הרבי - שיחה, 18:46, ח' בסיוון, ה'תש"ף 18:46, 31 במאי 2020 (IST)

בהקשר ל'חדר שני'

מישהו יודע מה המקור לכך שחדר שני השמאלי בנוי על שרדי בית מדרשו של רבי נחנויא בן הקנא?? חסיד של הרבי - שיחה, 19:08, ח' בסיוון, ה'תש"ף 19:08, 31 במאי 2020 (IST)

וגם אם אין מקור, לשמועה הזאת יש בכלל בסיס? חסיד של הרבי - שיחה, 19:10, ח' בסיוון, ה'תש"ף 19:10, 31 במאי 2020 (IST)
מישהו יודע על-כך משהו?? חסיד של הרבי - שיחה, 18:51, ט' בסיוון, ה'תש"ף 18:51, 1 ביוני 2020 (IST)
זה נשמע המצאה ● חלוקת קונטרסיםשיחהיחי המלך המשיח שליט"א • 14:45 • י' בסיוון ה'תש"ף