פתיחת התפריט הראשי

חב"דפדיה β

ק.ג.ב.

(הופנה מהדף ק.ג.ב)
סמל הארגון

הוועדה לביטחון המדינה של ברית המועצות (ברוסית: Комите́т Госуда́рственной Безопа́сности‏[1], בראשי תיבות: ק.ג.ב.) היה הארגון החשאי שהופקד על בטחון הפנים של ברית המועצות, שהחליף שמות רבים במהלך קיומו. הארגון הוקם בשנת תרע"ח בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה כאשר המפלגה הבולשביקית השתלטה על המדינה, והתקיים עד לפירוקה הסופי של ברית המועצות בשנת תשנ"ב.

היסטוריית הארגוןעריכה

הארגון הוקם בשנת תרע"ח בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, לאחר שרוסיה איבדה במלחמה שטחים רחבים, והמפלגה הבולשביקית הצליחה להפיל את השלטון ולהשתלט באופן דיקטטורי על מוסדות הממשלה. שמו הראשון של הארגון היה צ'קה (Всероссийская чрезвычайная комиссия по борьбе с контрреволюцией и саботажем) ומטרתו היה ליהאבק במתנגדי המהפכה הבולשביקית-קומוניסטית.

בתחילה מוקמו משרדי הארגון בסמיכות למשרדי הממשלה בסנט פטרבורג, אך מספר חודשים לאחר מכן עברו משרדיו יחד עם משרדי הממשלה למוסקבה ונקבע בכיכר לוביאנקה, בבניין שהולאם על ידי הממלשה מחברת ביטוח פרטית כחלק מהמהפכה הקומוניסטית ששללה זכויות אישיות מאזרחים פרטיים והלאימה את הרכוש.

בשנים מאוחרות יותר החליף הארגון שמות רבים, שמותיו הידועים הינם: צ'קה, ג.פ.או., או.ג.פ.או, ק.ג.ב., ונ.ק. ו. ד.. ועסק בהשלטה דיקטטורית של רצונותיו של העריצים שעמדו בראש הממשל. בתקופה בה פעל הארגון נערכו 'טיהורים' רבים, כשפקידי הק. ג. ב מוציאים להורג מאות אלפי אזרחים ללא דין וחשבון, ושולחים לגלות בסיביר מספרים דומים. ההערכות הם שבתקופת שלטונו של סטאלין נעצרו ברוסיה כ-20 מליון איש, מתוכם הוצאו להורג שבע מליון איש.

היבסקצייהעריכה

  ערכים מורחבים – יבסקציה, מאסר וגאולת הרבי הריי"צ, מאסר חסידים תרצ"ח

עם הקמת הממשלה הסובייטית נאסרו התכנסויות ציבוריות מחשש לארגון מרד בשלטון הסובייטי, ונאסר חינוכם של נערים צעירים שיועדו להתחנך על ברכי המפלגה הקומוניסטית.

לצורך השלטת דעותיהם של אנשי הממשל, הוקמה מחלקה יהודית מיוחדת, שתפקידה היה לגדוע כל פעילות יהודית, ולאסור את המארגנים ולדאוג שלא יוכלו לחזור ולפעול.

אנשי המחלקה שהיו יהודים בעצמם, רדפו את אדמו"ר הריי"צ ואת שלוחיו, אך לא הצליחו למוטט את רשת הישיבות המחתרתיות החדרים המחתרתיים והמקוואות שהוקמו בחשאי בכל רחבי רוסיה, ולא הצליחו לכבות את הגחלת היהודית.

הערות שוליים

  1. בהגיה עברית: קוֹמִיטֶט גּוֹסוּדַּרְסְטְוֶנוֹי בֶּזוֹפַּסְנוֹסְטִי.