פנחס קארף

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־20:15, 15 ביוני 2019 מאת 109.253.212.220 (שיחה) (פעילות ציבורית)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב קארף ב-770
ר' פיניע בשיחה עם תלמיד
קארף.jpg

הרב פנחס קארף (מכונה פינייע) הינו משפיע בישיבת אהלי תורה קראון הייטס וחבר בהמטה העולמי להבאת המשיח. בשנת תשע"ד התמנה כמשפיע ישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 כממלא מקומו של הרב יצחק שפרינגר.


תולדות חיים

נולד בחרקוב שברוסיה בכ' אייר תרצ"ה לאביו המשפיע הרב יהושע קארף. בשנת תש"ז יצא יחד עם משפחתו ביציאת רוסיה. משפחתו התיישבה בפוקינג והוא היה מהתלמידים הראשונים בתומכי תמימים פוקינג ולאחר מכן בתומכי תמימים ברינוא, שם למד אצל ר' ניסן נמנוב. בשנת תשי"ג נסע ללמוד ב770 במחיצת הרבי.

בשנת תשי"ד נכנס הרבי בבוקרו של יום שישי ח"י אלול לזאל של ישיבת תומכי תמימים המרכזית 770 בשעת סדר חסידות ובמקום נכח רק הרב קארף בלבד. פנה אליו הרבי בחיוך ואמר לו: "א בן יחיד פון תומכי תמימים?( בן יחיד של תומכי תמימים?)". בשלהי שנות הכ', בעת שקרא שם לביתו נחמה דינה, אשת הרה"ת ר' שמואל נמראווסקי מקראון הייסט בשחרית של ש"ק במניין של כ"ק אדמו"ר ב770, הכריז הגבאי "נחמה דינה בת רב פנחס". כ"ק אדמו"ר הסתובב לעבר הבימה, ואמר בחיוך "הרב פנחס!". פעם כשעבר בחלוקת דאלארלים, שאל אותו כ"ק אדמו"ר אודות בנו יוסף "וואס מיט יוסף יצחק?". מאז הוא נקרא כמובן יוסף יצחק.

בבחרותו נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים במאנטראל.

פעילות ציבורית

לאחר נשואיו היה משגיח בישיבת תומכי תמימים בנוארק, לאחר כך נסע למאנטראל להיות משגיח בישיבת תומכי תמימים בשנת ה' תש"ל עבר להתגורר בקראון הייטס ומונה למשפיע בישיבת אהלי תורה. בד בבד, פעל רבות בארוגנים שונים של הפצת יהדות וחסידות, ביניהם צעירי אגודת חב"ד ניו יורק (במסגרתם מסר שיעורי חסידות רבים בשכונות ניו יורק), מבצע מזוזה ופר"י.

בחודש סיון תשמ"ג, בדרכו לשיעור תניא שמסר הרב קארף בוויליאמסבורג, הוכה על ידי כמה מחסידי סאטמר שהתנגדו לקיום שיעורים בלימוד החסידות. הוא נפצע וזקנו נגזז. בי"ז בתמוז של אותה שנה נשא הרבי שיחה מיוחדת בה התייחס בחריפות לאירוע וקישר אותו עם שמו של הרב קארף, 'פנחס'.

רבני סאטמר התבקשו להביע מחאה כנגד האירוע (וכן כנגד דקירתו של הרב מענדל ווכטר לאחר כשבועיים), ומשסירבו לעשות כן, הטיל בד"ץ קראון הייטס בראשות הרב זלמן שמעון דבורקין חרם על מוצרים בהכשר בית הדין של חסידי סאטמר.

בעקבות פטירתו של משפיע ישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 הרב יצחק שפרינגר, נקרא בשנת תשע"ד למלא את מקומו.

משפחתו

אחיו
  • הרב גדליה קארף שהיה מראשי ארגון עזרת אחים מוסד שעזר ברוחניות ובגשמיות ליהודי רוסיה בזמן השלטון הקומניסטי.
  • הרב אברהם קארף השליח הראשי למדינת פלורידה.
גיסו
בניו
  • יוסף יצחק (ראה לעיל אודות שמו השני).
  • הרב מנחם מענדל שליח הרבי לטורונטו.
  • הרב יהודה אריה ליב שליח הרבי בקליפורניה.
  • הרב בן ציון - מנהל רוחני בישיבת תומכי תמימים מיאמי.
  • הרב פתחיה מקראון הייסט.
  • הרב שלום דובער - משפיע בישיבת תומכי תמימים מנצ'סטר.
חתניו

קישורים חיצוניים