הבדלים בין גרסאות בדף "פנחס קארף"

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ
שורה 43: שורה 43:
 
* בנו, הרב בן ציון - מנהל רוחני בישיבת [[תומכי תמימים מיאמי]].
 
* בנו, הרב בן ציון - מנהל רוחני בישיבת [[תומכי תמימים מיאמי]].
 
* בנו, הרב פתחיה, [[קראון הייטס]].
 
* בנו, הרב פתחיה, [[קראון הייטס]].
* בנו, הרב שלום דובער - משפיע בקהילת אנ"ש ובישיבת [[תומכי תמימים מנצ'סטר]].
+
* בנו, הרב שלום דובער - משפיע באהלי תורה
 
* חתנו, הרב [[שמואל גרוזמן]] - [[שליח]] הרבי ל[[מגדל]].
 
* חתנו, הרב [[שמואל גרוזמן]] - [[שליח]] הרבי ל[[מגדל]].
 
* חתנו, הסופר הרב [[משה מרינובסקי]] שליח הרבי לכפר דניאל.
 
* חתנו, הסופר הרב [[משה מרינובסקי]] שליח הרבי לכפר דניאל.

גרסה מ־19:39, 2 בדצמבר 2021

הרב קארף ב-770
קארף.jpg

הרב פנחס קארף (מכונה פינייע; כ' אייר תרצ"הכ' תמוז תשפ"א) היה משפיע כללי ומשגיח בתומכי תמימים אהלי תורה קראון הייטס, חבר במטה העולמי להבאת המשיח, ומהמשפיעים הבולטים והמוערכים בשכונת המלך, קראון הייטס. בשנת תשע"ד התמנה כמשפיע וכמשגיח בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770.

תולדות חיים

נולד בחרקוב שבאוקראינה בכ' אייר תרצ"ה לאביו המשפיע הרב יהושע קארף. בשנת תש"ז יצא יחד עם משפחתו ביציאת רוסיה. משפחתו התיישבה בפוקינג והוא היה מהתלמידים הראשונים בתומכי תמימים פוקינג ולאחר מכן בתומכי תמימים ברינוא, שם למד אצל ר' ניסן נמנוב. בשנת תשי"ג נסע ללמוד ב-770 במחיצת הרבי.

בשנת תשי"ד נכנס הרבי בבוקרו של יום שישי ח"י אלול לזאל של ישיבת תומכי תמימים המרכזית 770 בשעת סדר חסידות ובמקום נכח רק הרב קארף בלבד. פנה אליו הרבי בחיוך ואמר לו: "אַ בן יחיד פון תומכי תמימים? (בן יחיד של תומכי תמימים?)".

בבחרותו נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים מונטריאול.

בשנת תשל"א, בעת שקרא שם לביתו נחמה דינה, אשת הרב שמואל אבא נמירובסקי מקראון הייטס בשחרית של שבת במניין של הרבי ב-770, הכריז הגבאי "נחמה דינה בת ר' פנחס". הרבי הסתובב לעבר הבימה, והורה לגבאי להכריז "הרב פנחס!".

פעם כשעבר בחלוקת דולרים, שאל אותו הרבי אודות בנו יוסף "וואס מיט [=מה עם] יוסף יצחק?". מאז הוא נקרא יוסף יצחק (אבי אימו היה ר' יצחק לאם).

פעילות ציבורית

לאחר נישואיו היה משגיח בישיבת תומכי תמימים בנוארק, ואחר כך נסע למונטריאול להיות משגיח בישיבת תומכי תמימים.

בשנת תש"ל עבר להתגורר בקראון הייטס ומונה למשפיע בישיבת אהלי תורה. בד בבד, פעל רבות בארוגנים שונים של הפצת יהדות וחסידות, ביניהם צעירי אגודת חב"ד ניו יורק (במסגרתם מסר שיעורי חסידות רבים בשכונות ניו יורק), מבצע מזוזה ופר"י.

בחודש סיון תשמ"ג, בדרכו לשיעור תניא שמסר הרב קארף בויליאמסבורג, הוכה על ידי כמה מחסידי סאטמר שהתנגדו לקיום שיעורים בלימוד החסידות. הוא נפצע וזקנו נגזז באכזריות.

באסיפה שהתקיימה ב770 בימים שאחרי המעשה המזעזע, הוזמן ר' פינייע לספר את שאירע. הוא סיפר במשפטים בודדים את פרטי המעשה, וסיים בקריאה להמשיך לעסוק במבצעים הקדושים ביתר חיות ובמסירות נפש.

בי"ז בתמוז[1] של אותה שנה נשא הרבי שיחה מיוחדת בה התייחס בחריפות לאירוע וקישר אותו עם שמו של הרב קארף, 'פנחס'. בהנחת השיחה עניין זה לא נזכר, ובהגהה, הרבי כתב למניחים "חסר על דבר הרמז להפרשה - שאירע בפנחס".

הרבי קרא בשיחתו לרבני סאטמר להביע מחאה כנגד האירוע (וכן כנגד דקירתו של הרב מענדל ווכטר לאחר כשבועיים), ומשסירבו לעשות כן, הטיל בד"ץ קראון הייטס בראשות הרב זלמן שמעון דבורקין חרם על מוצרים בהכשר בית הדין של חסידי סאטמר[2].

אחרי תפילת ערבית של שבת קודש הודיע הגבאי ב770, במעמד הרבי, כי תתקיים סעודת הודיה בבית משפחת קארף. זאת ללא ידיעת המשפחה, וככל הנראה בהוראת הרבי. מאות מאנ"ש והתמימים הגיעו לבית ר'פינייע והוועדו עימו שעות ארוכות.

ר' פיניע בשיחה עם תלמיד

בעקבות פטירתו של משגיח ומשפיע ישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 הרב יצחק שפרינגר, נקרא בשנת תשע"ד למלא את מקומו. ישב מדי יום בחלק משעות היום בזאל הקטן, ובשעות הצהריים במרכז הזאל הגדול במקום מיוחד שסידרו עבורו. התוועד מפעם לפעם ביומי דפגרא עם תלמידי הישיבה, כמו בימי ראש חודש וכו'. בהתוועדויותיו נהג לנגן ניגונים רבים.

פטירתו

בעקבות סיבוכים שנגרמו מנגיף הקורונה אושפז בבית הרפואה במשך קרוב לשנה שלימה, כשגם במהלכה הוא השתדל בכל כוחו בעבודת ה', בעבודת התפילה, בלימוד חסידות ובשמירת השיעורים, עד שבבוקר כ' תמוז, שבוע פרשת פנחס, תשפ"א נפטר מדום לב[3]. הלווייתו עברה ליד 770 בהשתתפות מאות מאנ"ש והתמימים, ומשם המשיכה לבית החיים מונטיפיורי שם נטמן[4].

לרגל השלושים הוציאו בני משפחה קובץ תדפיס מספר זכרון שייצא לאור בהמשך ושמו 'תפארת פנחס', וכן חוברת 'ניחוח וטעם של פעם', סיפור חייו כפי שנכתב ע"י אחד מנכדיו עבור עיתון 'קינדערלאך', מוסף הילדים של עיתון כפר חב"ד.

משפחתו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. שיחת י"ז תמוז תשמ"ג, לקוטי שיחות חלק כ"ג עמודים 305־307.
  2. מעניין לציין, אשר בשיחת ב' ניסן תשמ"ח, בה הרבי מדבר (בסעיפים ו־ח) על שבט צוער (א' מן הפירושים ב"צוער" - מלשון צער), ובאותו עניין הרבי מביא את מקור דבריו מאדמו"ר הצמח צדק, ובהערה למטה, מציין הרבי לשיחה זו וראה שם בארוכה.
  3. קראון הייטס: המשפיע הרב פנחס קארף ע"ה • עד מתי?! אינפו.jpg.
  4. מאות בהלווית המשפיע הרב פנחס קארף ע"ה אינפו.jpg