פיטר קלמס

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־17:31, 1 באוקטובר 2020 מאת חלוקה בוט (שיחה | תרומות) (החלפת טקסט – "קטגוריה:חסידים מתקופת אדמו"ר שליט"א" ב־"קטגוריה:חסידים בתקופת אדמו"ר שליט"א")
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ר' פנחס מאיר בן יעקב (פיטר) קלמס, היה איש עסקים תושב לונדון שזכה לקירבה רבה מהרבי, נמנה על ראשי התומכים בהקמת וביסוס מוסדות חב"ד באנגליה, וממקימי ארגון שמי"ר הפועל עם יוצאי רוסיה. לאחר סיום מלחמת ששת הימים פיקח על שיפוץ בית הכנסת "צמח צדק" בעיר העתיקה בירושלים.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בשנת תר"צ.

לאחר סיום מסלול הלימודים בבית הספר היסודי ובתיכון, התמחה בכלכלה וכרואה חשבון, שימש במשך מספר שנים ככסגן יו"ר ומנהל כספים בקבוצת דיקסון (קמעונאית אלקטרוניקה גדולה בבריטניה), וכיו"ר חברת 'סולמקס מערכות פלו-אייס בע"מ', והחברה TFC Power Systems Ltd.

נישא עם רעייתו מרת אסתר.

הקשר הראשון שלו עם הרבי היה בשנת תשכ"א לקראת לידת בתו השלישית, בהשפעתו של החסיד הרב פייביש וואגעל.

בהשפעת היחידות, הוא הפך לתומך נלהב של חסידות חב"ד, וזכה לקירבה מיוחדת מהרבי.

לאורך השנים בהן זכה להתקבל אצל הרבי, נהג בכל פעם לרשום בפרוטרוט את השיחות שהיו לו עם הרבי, כשבסך הכל נשתמרו בידו תיעוד של תשע מפגשים, שאורכם הכולל היה כשלוש עשרה שעות (אותם הוציא לאור מאוחר יותר בספר 'עצת הרבי תנחני').

לאחר סיום מלחמת ששת הימים ושחרור העיר העתיקה בירושלים, היה שותף בשיפוץ וחידוש בית הכנסת צמח צדק, ובשנים מאוחרות יותר אף היה משתתף

כאשר החלה העלייה הראשונה של יהדות רוסיה בשנת תש"ל, קישר אותו הרבי עם פרופסור ירמיהו ברנובר, והוא סייע לו בהקמת ארגון שמי"ר שפעל בעניני יהדות עם יוצאי ברית המועצות.

על רצונו לעלות לארץ הקודש בשנת תשל"א, השיב הרבי כי שליחותו היא דווקא באנגליה.

בשנת תשל"ו נסע עם בתו לברית המועצות וביצע מספר שליחויות עבור חיזוק יהדות רוסיה, ובדרך חזור נעצר על ידי הק.ג.ב. שהורידו אותו מהמטוס וחקרו אותו ממושכות, אך עקב עמידתו בגבורה בכל החקירות, שכללו עינויים, הבטחות ואיומים - שוחרר, אך פנקס הכתובות שלו ותיעוד הפגישות והצרכים של יהודי רוסיה אותם פגש - הוחרמו ממנו ולא הוחזרו לו.

היה שותף ותומך פעיל במוסדות חב"ד באנגליה ובארץ הקודש, ומעמודי התווך של קהילת חב"ד בלונדון.

נפטר בגיל 89 בי"ז ניסן, חול המועד פסח תשע"ט, ולאחר הלוייתו שהתקיימה בלונדון, נטמן בישראל.

ספריו[עריכה]

  • עצת הרבי תנחני, הוצאת שמי"ר - ירושלים תשנ"ז

משפחתו[עריכה]

  • בתו, מרת טניה קנווסר - ירושלים, ישראל
  • בתו, מרת מרים פאהלר - לונדון, אנגליה
  • בתו, מרת פנינה אפון - ברייטון, אנגליה
  • בתו, מרת חוי אפשטיין - קולומביה, דרום קרוליינה

קישורים חיצוניים[עריכה]