משה מיכאלשוילי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־20:24, 12 ביולי 2017 מאת שיע.ק (שיחה | תרומות) (פתיח: , הרחבה)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב מיכאלשווילי נואם בסיום הרמב"ם הארצי בשנת תשע"ג
לצידו של הראשון לציון והרב הראשי לישראל הרב משה שלמה עמאר

חכם משה מיכאלשוילי (י"א באלול תרצ"ג - כ"ג באייר תשע"ד) היה חסיד חב"ד שכיהן כרבם הראשי של יהודי גרוזיה, ונשיא איגוד רבני גיאורגיה. כמו כן נמנה על חברי הועד המייסד של עמותת נחלת הר חב"ד.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בעיירה קולאשי, לאביו חכם שבתי מיכאלשוילי ולאימו ציפורה. את חינוכו החסידי ספג בבית אביו ובבית סבו חכם אברהם מיכאלשוילי.

בהגיעו לגיל חתונה, נשא את רעייתו לאה ממשפחת בטוניאשוילי.

בקיץ של שנת תשכ"ז, מייד לאחר סיום מלחמת ששת הימים עלה לארץ יחד עם שני אחיו חכם יעקב מיכאלשוילי וחכם בן ציון מיכאלשוילי. בתחילה התיישב בכפר חב"ד, ובשנת תשל"א כאשר התבסס מעמדה החב"די של שכונת נחלת הר חב"ד בקרית מלאכי, קיבל הוראה מהרבי לעבור להתגורר בשכונה על מנת לקבל את פניהם של גל העולים מגרוזיה, ולדאוג להם לחינוך יהודי.

פעילות ציבורית[עריכה]

עם מעברו לעיר, התמנה כרב העדה הגרוזינית במקום, וכרב בית הכנסת "בית שמואל" לעולי גאורגיה, והחל לפעול במרץ בנושא חינוך הילדים ובני הנוער בקרב בני העדה הגאורגית.

בשנת תשל"ג היה משבעת חברי הועד המייסד של עמותת נחלת הר חב"ד, שפעלה לדאוג לצרכיהם הדתיים של חסידי חב"ד המתגוררים בנחלת הר חב"ד, להקים ולהפעיל מוסדות חינוך במקום, ולהרחיב את גבולות השכונה באמצעות רכישת קרקעות והקמת מבני מגורים.

מלבד פעילותו המקומית, דאג גם לבני העדה ברחבי הארץ, ויזם יחד עם אחיו חכם בן ציון את הקמתו של כולל מיוחד להכשרת רבנים בני העדה בעיר לוד, על ידו הוסמכו רבנים רבים שיצאו מאוחר יותר לכהן בקהילות השונות של יוצאי גאורגיה.

פעילותו החינוכית התרחבה, כאשר הקים רשת תלמודי תורה באשדוד ואשקלון שפעלו בשעות אחר הצהריים והעניקו חינוך יהודי תורני לאלפי ילדים מבני העדה.

בשנת תשע"א לאחר פטירתו של חכם רפאל אלאשוילי שכיהן כרבה הראשי של הקהילה הגרוזינית, מילא את מקומו והתמנה תחתיו לכהן בתפקיד החשוב. מעמד ההכתרה המפואר התקיים במלון סיטי טאוואר ברמת גן בהשתתפות נכבדי העדה[1].

כמו כן כיהן כנשיא של כבוד לארגון החב"די מרכז תורה וחסד הפועל עם יהודי גרוזיה, שמרכזו באשדוד ושלוחותיו פזורות בכל רחבי הארץ.

הרב מיכאלשווילי היה חסיד אמת של הרבי, והאמין בכל ליבו בהתממשותה של בשורת הגאולה שהוכרזה על ידי הרבי, ואף חתם על הפסק דין שהרבי מלך המשיח[2].

בחודש ניסן נפל למשכב בעקבות דלקת ריאות שהסתבכה וגרמה לזיהום בדם. במשך למעלה מחודש התאחדו כל בני העדה הגיאורגית וחסידי חב"ד בארץ ובעולם לאמירת פרקי תהילים ועצרות תפילה[3] לרפואתו והחלמתו. כחודש וחצי לאחר מכן, ביום שישי כ"ג אייר תשע"ד נפטר, והלווייתו התקיימה עוד באותו יום, והוא נטמן בבית העלמין בהר הזיתים שבירושלים.

במהלך מסע הלוויה, בו השתתפו הרבנים הראשיים הראשון לציון הרב משה שלמה עמאר והראשון לציון הרב יצחק יוסף, הודיע רבה של נחלת הר חב"ד הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי כי את מקומו בהנהגת העדה הגרוזינית בקרית מלאכי ימלא מעתה בנו חכם שבתאי מיכאלשוילי[4].

משפחתו[עריכה]

אחיו[עריכה]

ילדיו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

הרב