הבדלים בין גרסאות בדף "משה חיים ספוצ'קינסקי"

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
 
שורה 42: שורה 42:
 
[[קטגוריה:שלוחים שנפטרו]]
 
[[קטגוריה:שלוחים שנפטרו]]
 
[[קטגוריה:משפיעים בקהילות חב"ד]]
 
[[קטגוריה:משפיעים בקהילות חב"ד]]
[[קטגוריה:קהילת חב"ד מונטריאול: אישים]]
+
[[קטגוריה:אישים במונטריאול]]
 
[[קטגוריה:שלוחים שנשלחו על ידי אדמו"ר הריי"צ]]
 
[[קטגוריה:שלוחים שנשלחו על ידי אדמו"ר הריי"צ]]

גרסה אחרונה מ־03:59, 24 במאי 2020

הרב ספוצ'קינסקי מחזיק את התמונה מילדותו עם חברו יהושוע מאחורי הרב ברוך בער מקמניץ

ר' משה חיים ספוצ'קינסקי (ט"ז אלול תרפ"ד-כ' אלול תשע"ד) היה שוחט בקהילת חב"ד במונטריאול, ורב בית הכנסת נוסח האר"י במשך שישים שנה. בצעירותו היה מתלמידיו הקרובים של הגאון ר' ברוך בער ליבוביץ'.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בט"ז אלול תרפ"ד בכפר קטן בפולין של סובלק עיר שלא היה בה אף חסיד אחד.

בהיותו בן 14 חלתה אמו בדלקת פרקים והרופא שלה שלחה לבלות את חודשי הקיץ באוויר המרפא של עיירת נופש, דרוסקניק, קרבתה לוילנה וגרודנה עשתה את דרוסקניק בית הקיץ של גאונים גדולים: הרב חיים עוזר גורודזינסקי, הרב שמעון שקופ, והרב ברוך בער לייבוביץ', בילו את הקיץ שלהם שם, כפי שעשו רבים מגדולי הדור באותה תקופה.

בעקבות חברותו עם נער בשם יהושע, נכדו של רבי ברוך בער זכה הנער משה חיים לקרבה אל הגרב"ב. יום אחד, ר' ברוך בער שאל את הילד שבו הוא למד. הוא ענה שהוא סיים את לימודיו ב"חיידר" ב'סובלק' וסביר שילך לישיבה בלומז'ה, כפי שעשו רוב הבנים בעיר הולדתו, אך רבי ברוך בער הציע לו ללמוד בישיבתו והבטיח לדאוג לכל צרכיו. אמו באה לראש הישיבה לברר פרטים על כך ונענתה שוב מראש הישיבה רבי ברוך בער כי הוא פורש עליו את חסותו וידאג לכל מחסורו ברוחניות ובגשמיות.

היא כתבה מכתב לבעלה, בקשה את רשותו, אבל הוא לא ידע הרבה על קמניץ והראש ישיבה. אבל הוא ביקש מהרב של ה"חיידר" בסובלק, הרב צימרמן, שהבטיח לו שהקמניץ היא ישיבה 'טובה', והוא נתן את הסכמתו.

יש תמונה מפורסמת של ר' ברוך בער יושבת על כיסאו ביער של דרוסקעניק, עם שני נערים שעמדו מאחוריו. אחד מהם הוא נכדו, יהושע, והשני, הוא ר' משה חיים.

משם עבר לקובה שביפן עד שהגיע לשנחאי שם למד בישיבה עד סגירתה בשנת תש"ו.

בשנת תש"ו הגיע לניו יורק, שם פגש את אדמו"ר הריי"צ והתקשר אליו והפך לחסידו המובהק, ושלוש שנים לאחר מכן בשנת תש"ט, נשלח על ידו למונטריאול, על מנת שישמש כשוחט בקהילה.

ברבות השנים התמנה כמשפיע בקהילת אנ"ש במונטריאל, והתמנה לרב בבית הכנסת נוסח האר"י, שם כיהן במשך שישים שנה. נכדיו משמשים כשלוחי הרבי ברחבי העולם.

ר' משה כתב את ספר "זכרונותי".

הלך לעולמו בגיל 90 בכ' אלול תשע"ד.


משפחתו[עריכה]

אשתו: שרה לאה.

ילדיו
  • חנה קפלנד, קולומבוס, אוהיו.
  • רבקה ליין, ברוקלין, ניו יורק.
  • רחל אבן ספיר (גרשוביץ), חשמונאים, ארץ הקודש.
  • הרב יצחק זאב ספוצ'קינסקי, וועסט לייק, קליפורניה.

קישורים חיצוניים[עריכה]