משה אדרעי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־02:39, 5 במרץ 2019 מאת 37.26.146.187 (שיחה) (תולדות חיים: תאריך יום הולדת)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב אדרעי עם תלמיד בוגר בית הספר למלאכה

הרב משה אדרעי (יליד שנת תש"ד, 1944) הוא חסיד תושב כפר חב"ד שכיהן בעבר כמנהל חינוכי בבית הספר למלאכה עד לסגירתו, וכיום עומד לאורך השנה בקשר רציף עם בוגרי בית הספר, ועורך להם מפגשים עונתיים. בנוסף, הרב אדרעי נמנה על מתפללי בית הכנסת בית מנחם, ודואג לאספקת מזון בשמחת תורה ובמוצאי הצומות להשביע את המתפללים.

תולדות חיים

נולד בעירה ספי שבמרוקו בחג הפורים תש"ד לאביו הרב מסעוד אדרעי. בקשר ליום הולדתו שאינו יודע את התאריך בחודש, ר׳ משה מציין את יום הולדתו בימים הסמוכים לחג הפורים.

בהיותו בגיל תשע התייתם מאביו, ושנתיים לאחר מכן בשנת תשט"ו עלה יחד עם משפחתו לארץ הקודש, בה השתכנו במעברת עולים באשקלון. מכיון והמצב הכספי בבית היה דחוק ביותר, כל האחים עזרו בפרנסת המשפחה, וגם הרב אדרעי על אף גילו הצעיר עמד בשוק ומכר דליי פטל. באחד הימים הרב ישראל לייבוב פגש אותו עומד בשוק וניגש לדבר עם אימו והציע לה להכניס את ילדיה ללמוד במוסדות חב"ד. האם הסכימה, ולאחר מספר שבועות עברה להתגורר עם משפחתה בכפר חב"ד, כשר' משה נכנס ללמוד בישיבת תומכי תמימים לוד והאחים המבוגרים נכנסים ללמוד בישיבה בכפר חב"ד.

בעודו בחור, בשנת תשכ"ב קיבל את בקשתו של הרב מרדכי לוין והחל לעבוד כמדריך בבית הספר למלאכה בכפר חב"ד, ושלוש שנים לאחר מכן כאשר רצה לנסוע יחד עם חברי כיתתו ללמוד בחצר הרבי ב-770, הרבי שלל את רצונו והורה לו להישאר לעבוד בבית הספר למלאכה. בשנת תש"ל נשא את רעייתו מלכה, בתו של הרב אונסדורפר רבה של מנצ'סטר שבאנגליה, כשהחתונה עצמה נערכה בלונדון.

לאחר חתונתו רצה חמיו שיפסיק את עבודתו הקשה בבית הספר למלאכה. הרב אדרעי כתב על כך לרבי שהשיב לו: "יתגבר על כל המונעים ומעכבים, מבית ומחוץ, וימשיך בהצלחה מופלגה". גם כאשר הועלתה הצעה שיקדיש זמן לביקור והדרכה בבית הספר למלכה בקרית מלאכי, שלל הרבי את ההצעה והורה לו להישאר לעבוד בבית הספר למלאכה שבכפר חב"ד.

בשנים שלאחר מכן, התמנה למנהל חינוכי, והמשיך בתפקיד זה עד לסגירת המוסד. גם כיום ממשיך הרב אדרעי לעמוד בקשר עם בוגרי המוסד אותם הוא מכיר באופן אישי מהשנים הרבות שצבר בהדרכת הצעירים שעברו בשערי המוסד, והוא עורך להם מפגשים שנתיים בכפר חב"ד.

בסוף שנות המ"מים זכה להיות שליח שהעביר מכתב מהמקובל רבי דוד אבוחצירא מנהריה אל הרבי, וכן להעביר בחזרה את מכתב התשובה של הרבי. בעקבות התכתבות זו קיבל על עצמו הרב אבוחצירא שעשרה האברכים הראשונים בכולל שהוא מתכנן להקים בנהריה יהיו חסידי חב"ד, והוא יעניק להם עשר דירות על חשבונו. עשרה אברכים אלו היוו את הבסיס לקהילה החב"דית בעיר והפעילות שבאה בעקבותיה.

משפחתו

  • בנו העסקן החבד"י הרב לוי יצחק אדרעי, כפר חב"ד
  • בנו, שלמה זלמן אדרעי, לונדון
  • בנו, מנחם מענדל אדרעי, לונדון
  • חתנו, איציק גרצמן, כפר חב"ד
  • חתנו, יוסף יצחק מלכא, כפר חב"ד
  • חתנו, זאב סופר, ירושלים

לקריאה נוספת