מרדכי אברהם ישעיה גרונר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־04:08, 20 בינואר 2019 מאת ביסל (שיחה | תרומות) (תולדות חיים: תיקנתי שגיאה)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב מרדכי גרונר

הרב מרדכי אברהם ישעיה גרונר (ב' אייר תרנ"ב-ט"ו אדר ראשון תש"ל) היה שד"ר ישיבת תורת אמת בניו יורק, שנמנה על מקורבי רבותינו נשיאינו.

תולדות חיים

נולד בירושלים בב' אייר תרנ"ב, למשפחה שהייתה מחשובי חסידי קרלין-סטולין, ומיוחסת עד למהר"ל מפראג ולבעל ה'בית חדש'.

בשנת תרע"א נשא את רעייתו מרת מנוחה רחל בת ר' אברהם זלמן קזרנובסקי[1], נינת הרבנית מנוחה רחל סלונים, ומצאצאי רבותינו נשיאינו אדמו"ר הזקן ואדמו"ר האמצעי.

על פי הוראת אדמו"ר הרש"ב, נכנס לאחר החתונה ללמוד בישיבת תורת אמת חברון, והיה מראשוני התלמידים בישיבה זו, שם שקע בלימוד תורת החסידות והפך לחסיד חב"ד מוצהר.

שד"ר תורת אמת בארה"ב

מסיבות שונות, היגר בשנת תר"פ לארצות הברית והקים שם משרד לגיוס כספים עבור החזקת ישיבת תורת אמת, וכעבור כמה שנים הצטרפו אליו גם בני משפחתו.

הוא התיישב בשכונת בראנזוויל, והצטיין במידת הכנסת האורחים שלו. לאחר התיישבות חסידי חב"ד בקראון הייטס, חסידים רבים היו צועדים רגלית בשבתות למקווה טהרה הסמוך למקום מגוריו, והוא נהג להזמין את כולם להיכנס לביתו ולטעום מזונות וקפה.

בשביעי של פסח תש"ט צעד רגלית מרחק של חצי שעה על מנת להשתתף בהתוועדות של אדמו"ר הריי"צ, אך מסיבות בריאותיות לא התקיימה התוועדות, והרבי אמר שהיות שהתאמץ יאמר עבורו מספר דברים כדי שלא יצא שהגיע לשווא, והרבי סיפר במשך למעלה מחצי שעה אמרות והנהגות ששמע מחותנו אדמו"ר הריי"צ.

בשעת הסתלקותו של אדמו"ר הריי"צ, זכה בגורל בהלבשת הכיפה לאחר עשיית הטהרה, וכן התעסק במדידות עבור עשיית הארון וכריית הקבר.

בשנת תשי"א נמנה על 30 חברי המשלחת שנכנסו בכ"ד טבת אל הרבי להגיש את הכתב התקשרות בשם כל חסידי חב"ד ברחבי תבל.

רעייתו מרת מנוחה רחל, היתה חברה בניהול אגודת הנשים של מרכז ישיבות תומכי תמימים, אגודת הנשים של ברנאזוויל ואיסט ניו יורק, והייתה תופרת לחתנים בטנה של משי בטלית והרבי היה מפנה אליה חתנים.

מידי שנה הייתה מתקיימת בביתו סעודת מלוה מלכה לאיסוף כספי 'מעמד', והרבי נהג להשתתף באסיפה זו בשליחת מספר מכתבים שנכתבו על ידי אדמו"ר הריי"צ ולא היו מפורסמים, שהוקראו במיוחד בפני באי האסיפה. גם לאחר פטירתו המשיכו האסיפות להתקיים בביתו, ובאחת ההזדמנויות הרבי אף צווה לר' משה פנחס כ"ץ להכריז בהתוועדות שהתוועדות המלוה מלכה תתקיים בבית הרבנית מנוחה רחל גרונר, "דעם מיטל'ן רבינ'ס א אייניקל".

נמנה על מקורבי בית הרב, וזכה להשתתף פעמים רבות בסעודות החג אצל רבותינו נשיאינו, הן בסעודות של אדמו"ר הריי"צ בהן השתתף יחד עם בניו, והן לאחר הסתלקותו, בסעודות עם הרבי שהתקיימו בדירתו של אדמו"ר הריי"צ.

נפטר בשיבה טובה בשבת פרשת תצוה, ט"ו אדר ראשון שושן פורים קטן תש"ל, ונטמן על פי בקשתו בבית העלמין הר הזיתים בירושלים.

משפחתו

הערות שוליים

  1. היה נשוי עםמרת אסתר שיינא שפרה, בת ר' יהודה לייב סלונים ומרת רעכיל.