הבדלים בין גרסאות בדף "מעשה מלך"

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
(23 גרסאות ביניים של 14 משתמשים אינן מוצגות)
שורה 1: שורה 1:
'''מעשה מלך''' ספר המתאר את ההנהגות של [[הרבי]] במשך כל ימות השנה. יצא לאור לקראת ר"ה תשס"ח, ומאז הודפס בכמה מהדורות.
+
[[קובץ:מעשה מלך.jpg|שמאל|ממוזער|250px|מעשה מלך בהוצאה ראשונה]]
 +
[[קובץ:מעשה מלך הוצאה חדשה.jpg|שמאל|ממוזער|250px|מעשה מלך בהוצאה החדשה]]
 +
'''מעשה מלך''' הוא ספר המתאר את ההנהגות של [[הרבי]] במשך כל ימות השנה. יצא לאור לקראת [[ראש השנה]] [[תשס"ח]], ומאז הודפס בכמה מהדורות.
  
הספר נערך ע"י הת' ישראל גרנובטר ועוד.
+
הספר נערך על ידי ר' [[ישראל גרנובטר]] ור' מרדכי סיבוני.
  
הספר מסודר ע"פ ימות השנה, ומקיף מנהגים רבים, חלקם בלתי ידועים.
+
הספר מסודר על פי ימות השנה, ומקיף מנהגים רבים, חלקם בלתי ידועים.
  
מהספר נדפסו תדפיסים, על חגי תשרי ומנהגי [[חג הפסח]].  
+
מהספר נדפסו תדפיסים, על חגי [[תשרי]] ומנהגי [[חג הפסח]].
  
== תלונות על הספר ==
+
== ביקורת ==
לאחרי הוצאת הספר, הוציאו הרב [[אליעזר טורין]], שליח כ"ק אד"ש לשיקאגו והרב [[שניאור זלמן הרצל]], מנהל ישיבה גדולה ליובאוויטש ניו ג'רסי הבהרה, כי למרות האמור בהקדמת הספר, הם לא עברו על כל הספר כמו על החלק של [[חג המצות]], וגם על החלק שעברו, לא כל ההערות שהעירו הוכנסו לתוך הספר. בנוסף, הם הסתייגו מפרסום של חלק גדול מהחומר.{{הערת שוליים|1=[http://www.chabad.info/index.php?url=article_he&id=34536 חב"ד אינפו].}} המחבר טוען כי הכניס את כל ההערות שאמרו לו טורין וטייכמן, למעט אלו שבירר והוברר כי אינם נכונים.{{הערת שוליים|שם.}}
+
לאחרי הוצאת הספר, הוציאו הרב [[אליעזר טורין]], שליח הרבי לשיקאגו והרב [[שניאור זלמן הרצל]], הבהרה משותפת כי למרות האמור בהקדמת הספר (שהם עברו על החומר שבספר והעירו הארות והערות חשובות), הרי הם לא עברו על '''כל''' הספר כמו על החלק של [[חג המצות]], וגם על החלק שעברו, לא כל ההערות שהעירו הוכנסו לתוך הספר. בנוסף, הם הסתייגו מפרסום של חלק מהחומר{{הערת שוליים|שם=מעשה מלך|1=[http://www.old2.ih.chabad.info/index.php?url=article_he&id=34536 חב"ד אינפו].}}. לעומת זה אנשי המערכת טענו כי הכניסו את כל ההערות שאמרו להם טורין והרצל, למעט אלו שביררו והובררו כי אינם נכונים{{הערת שוליים|שם=מעשה מלך}}.
  
בנוסף לכך הרב [[מנחם מנדל טייכמן]] מחבר הספר "מנהגי מלך" טוען כי חלק גדול מהספר הועתק מספרו, דבר האסור ע"פ תורה. {{הערת שוליים|1=[http://www.chabad.info/index.php?url=article_he&id=34536 המחבר, תגובה 16].}}
+
לאידך, רבים מהמחברים ועורכי קבצים של אנ"ש מביאים את הספר 'מעשה מלך' כמקור מוסמך להנהגות הרבי{{הערת שוליים|1=[[דיני איטר (ספר)]], [[צעירי אגודת חב"ד (ישראל)#גליון התקשרות|גיליון התקשרות]], ועוד.}}.
  
לאידך, רבים מהמחברים ועורכי קבצים של אנ"ש מביאים את הספר 'מעשה מלך' כמקור מוסמך להנהגות הרבי.{{הערת שוליים|4= [[דיני איטר (ספר), גיליון 'התקשרות' ועוד}}.
+
הרב [[מנחם מנדל טייכמן]] מחבר הקובץ "מנהגי מלך" טוען כי חלק גדול מהספר הועתק מהחוברת שערך, דבר האסור על פי תורה. אמנם בפועל, תוקנו כמה וכמה טעויות שהיו בקובץ הנ"ל לפני שנדפסו בספר, וכן נוסף בו חומר רב.
 +
 
 +
בפועל, בשנת [[תשע"ג]] יצא הספר לאור במהדורה חדשה לאחר שתוקנו בו טעויות רבים שנפלו בהוצאה הקודמת, מאז הספר הפך למוסמך בין [[אנ"ש]] וה[[תמים|תמימים]] ומצטטים אותו בהזדמנויות רבים.
 +
 
 +
== קישורים חיצוניים ==
 +
*'''[https://tablet.otzar.org/he/book/book.php?book=175917&width=0&scroll=0&udid=0&pagenum=1 הספר במהדורה ראשונה'''] - אוצר החכמה {{PDF}}
 +
*'''[http://mamesh.org/shop/%D7%A1%D7%A4%D7%A8%D7%99-%D7%9E%D7%9E%D7%A9/%D7%9E%D7%A2%D7%A9%D7%94-%D7%9E%D7%9C%D7%9A/ לקנית הספר'''] - אתר ממש
 
{{הערות שוליים}}
 
{{הערות שוליים}}
[[קטגוריה: ספרים שונות]]
+
[[קטגוריה:ספרי הלכה ומנהג]]

גרסה מ־12:13, 12 במרץ 2019

מעשה מלך בהוצאה ראשונה
מעשה מלך בהוצאה החדשה

מעשה מלך הוא ספר המתאר את ההנהגות של הרבי במשך כל ימות השנה. יצא לאור לקראת ראש השנה תשס"ח, ומאז הודפס בכמה מהדורות.

הספר נערך על ידי ר' ישראל גרנובטר ור' מרדכי סיבוני.

הספר מסודר על פי ימות השנה, ומקיף מנהגים רבים, חלקם בלתי ידועים.

מהספר נדפסו תדפיסים, על חגי תשרי ומנהגי חג הפסח.

ביקורת

לאחרי הוצאת הספר, הוציאו הרב אליעזר טורין, שליח הרבי לשיקאגו והרב שניאור זלמן הרצל, הבהרה משותפת כי למרות האמור בהקדמת הספר (שהם עברו על החומר שבספר והעירו הארות והערות חשובות), הרי הם לא עברו על כל הספר כמו על החלק של חג המצות, וגם על החלק שעברו, לא כל ההערות שהעירו הוכנסו לתוך הספר. בנוסף, הם הסתייגו מפרסום של חלק מהחומר[1]. לעומת זה אנשי המערכת טענו כי הכניסו את כל ההערות שאמרו להם טורין והרצל, למעט אלו שביררו והובררו כי אינם נכונים[1].

לאידך, רבים מהמחברים ועורכי קבצים של אנ"ש מביאים את הספר 'מעשה מלך' כמקור מוסמך להנהגות הרבי[2].

הרב מנחם מנדל טייכמן מחבר הקובץ "מנהגי מלך" טוען כי חלק גדול מהספר הועתק מהחוברת שערך, דבר האסור על פי תורה. אמנם בפועל, תוקנו כמה וכמה טעויות שהיו בקובץ הנ"ל לפני שנדפסו בספר, וכן נוסף בו חומר רב.

בפועל, בשנת תשע"ג יצא הספר לאור במהדורה חדשה לאחר שתוקנו בו טעויות רבים שנפלו בהוצאה הקודמת, מאז הספר הפך למוסמך בין אנ"ש והתמימים ומצטטים אותו בהזדמנויות רבים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים