מכון הלכה חב"ד

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו המכון

מכון הלכה - חב"ד הינו מכון הלכתי חב"די המופעל על ידי למעלה משלושים רבנים ומורי הוראה בקהילות חב"ד בארץ הקודש.

המכון פועל להנגשת עניני הלכה ולחידוד נושאים שונים בהלכה הזקוקים לתיקון והתעוררות, בקרב חסידי חב"ד בארץ הקודש וברחבי העולם.

המכון נוסד בשנת תשע"ו, ביוזמת הרב יצחק שלמה פרנק הרב אברהם הרוניין והרב משה קורנוויץ ומופעל לוגיסטית בסיוע ארגון "התאחדות החסידים".

היסטוריה

שלושת הרבנים שנמנו על מייסדי המכון (מימין לשמאל): הרב אברהם הרוניין, הרב יצחק שלמה פרנק, והרב משה קורנוויץ
סמל המוקד 'ס.מ.ס. לרב'

עם התפתחות הטכנולוגיה ושיפור אמצעי התקשורת, נוצר שינוי רחב בתפיסה ההלכתית בקרב חלקים רחבים בציבור. בנוסף, התופעה של חוזרים בתשובה חסרי רקע הלכתי, גרם להתקלות יום-יומית עם התמודדויות הלכתיות במשפחות רבות.

הנחשונים שפרצו את הדרך בתפיסה ההלכתית המקובלת, היו רבנים מהציונות הדתית שהחלו להשיב תשובות הלכתיות באמצעות מסרונים, על אף שבמקרים רבים השאלות נבעו מחוסר ידע בסיסי, או לחילופין היו תלויות בפרטי שונים שלא נכללו בגוף השאלה.

לפי מודל זה, וביוזמת הרבנים יצחק שלמה פרנק ומשה קורנוויץ, נוסד "מכון הלכה חב"ד" בחודש אדר ראשון תשע"ו, במסגרתו הוקמה מערכת ממוחשבת המקבלת את השאלות ההלכתיות, ומעבירה אותם לרבנים המשיבים ללא מספר הטלפון של השולח - כדי לשמור על פרטיותו - ומחזירה את תשובה הרב לשואל.

המסגרת נקראה בחודשים הראשונים לפעילותה בשם 'מוקד SMS הלכה למעשה', ותוך שבועות ספורים הופנו למוקד אלפי שאלות הלכתיות.

פעילות המכון‏

SMS לרב

המוקד הפך בתוך זמן קצר לכתובת הלכתית אמינה ונוחה – מה שגרם לאלפי אנ"ש לשגר שאלותיהם ולקבל תשובות הלכתיות מרבני אנ"ש בשלל תחומים על פי פסקי רבותינו נשיאנו ומנהגי חב"ד.

עם הצלחת המוקד החליטו הרבנים שעונים במוקד SMS לרב יחד עם רבנים נוספים להקים את מכון ההלכה ולהרחיב את הפעילות בתחומים נוספים, ולענות גם באמצעות הטלפון.

במוקד מתקבלים מידי יום כמאה וחמישים שאלות, ובזמנים מיוחדים מגיעות כ-200 שאלות מידי יום.

קו לרב

לאחר חג השבועות תשע"ו הורחבה פעילות המוקד, ונוסף בו מענה טלפוני שהחל לפעול בשעות אחר הצהריים והעניק אפשרות לשואלים לבחור את הרב שברצונם לשוחח עמו ולשאול אותו את השאלה ההלכתית.

עם התרחבות המוקד, ומתוך מטרה למצוא שם כולל לפעילותו, נבחר השם 'מכון הלכה - חב"ד'.

בתחילת חודש מנחם אב תשע"ו, הורחבו שעות הפעילות של המוקד הטלפוני, והוא החל לפעול גם בשעות הבוקר.

נכון לשנת תשע"ו משיבים הרבנים לציבור על קרוב לאלף חמש מאות שאלות הלכתיות בשבוע באמצעות מסרונים, בנוסף לשאלות ההלכתיות הנשאלות באמצעות הטלפון.

הוצאה לאור

עלון שונה הלכות

בשלהי חודש אב תשע"ו החל המכון בהוצאה לאור של עלון הלכה יומי בשם 'שונה הלכות'[1], מתוך מטרה להרחיב את לימודי ההלכה בקרב ציבור חסידי חב"ד. העלון מודפס על דף כרומו צבעוני דו-צדדי, כאשר בחלקו הפנימי מופיעה הלכה מבוארת, מדור 'שואל ומשיב' בו מספר שאלות קצרות שהגיעו באמצעות הSMS לרבני המכון בצירוף התשובות עליהם והפניה למקורות ההלכתיים העוסקים בנושא, וכן מדור "מעשה רב" עם מנהגי והוראות הרבי מסביב למעגל השנה.

העלון מחולק בימי החול בקהילות חב"ד, עם תפוצה של כחמשת אלפים עותקים.

מדריך הלכתי

שער המדריך הראשון

לקראת חגי תשרי תשע"ז יצא לאור לראשונה מדריך הלכתי הכולל את כל ההלכות המנהגים והסדר בראש השנה, צום גדליה, עשרת ימי תשובה ויום כיפור.[2]

במהלך חודש תשרי יצא מדריך דומה לסוכות ושמחת תורה. כן בחג החנוכה, יצא מדריך הלכתי הכולל את ההלכות המעשיות ומדריך ל'מבצעים'.

בנוסף למדריכים ההלכתיים המפורטים היוצאים מידי חג ומועד, יוצאים מטעם רבני המכון מכתבים שונים על מנת לחדד נושאים שונים בהלכה הזקוקים לתיקון והתעוררות.

סמיכה נט

עם הקמת מכון הלכה חב"ד, הוחלט לצד המענה ההלכתי לאנ"ש להשקיע בהטמעת לימוד הלכתי, בקרב אנ"ש חסידי חב"ד, לצורך כך בחודש כסלו תשע"ז פורסם ע"י מכון "הלכה למעשה" יחד עם מכון הלכה חב"ד על פתיחת "בית הספר הוירטואלי ללימודי הלכה - סמיכה נט".

צוות "סמיכה נט" מורכב מאברכים המתעסקים שנים רבות בתחום לימודי ההלכה, בבניית תוכניות לימודים, בהרצאות ובהכשרת אברכים בלימודי הסמיכה לרבנות:

  • הרב מרדכי מנשה אמיתי – ראש ישיבת חב"ד הרצליה וראש מכון הלכה למעשה.
  • הרב שניאור זלמן פלדמן – מייסד הקורסים ההלכתיים לאברכים ובעלי-בתים.
  • צוות מובחר של מגידי שיעורים, בראשות הרב ישראל מעטוף והרב חיים דוד לנדא, מעבירים את מיטב השיעורים באתר.

מבחני הסמיכה למשתתפי הקורסים, נערכים על ידי רבני 'מכון הלכה – חב"ד': הרב יחיאל גברא, רב קהילת חב"ד יבנה ורב אזורי גדרות, והרב שלמה יצחק פראנק, רב מרכז העיר עכו.

לצד הצוות הרוחני של המכון פועלים מומחים מתחום המדיה והמחשוב, המופקדים על בניית מצגות מקצועיות המנגישות את החומר.

סמיכה-נט מאפשר לכל החפץ בכך להצטרף לקורס מקוון במסלולי הסמיכה השונים, מהבית או מהמשרד, ללא צורך בהתניידות, ובאמצעות תוכנת כיתה וירטואלית, שמאפשרת קשר ישיר בין מגיד השיעור למשתתפי הקורס. התוכנה מנסה להעניק תחושה של שיעור פרונטאלי בכיתה רגילה, כולל האפשרות לראות את מגיד השיעור ושאר התלמידים, ולשאול שאלות בדיבור ישיר, אף ללא צורך בצ'אט והקלדה.

הקורסים המתקיימים באמצעות האתר:

  • קורס איסור והיתר במתוכנת רגילה
  • קורס סמיכה איסור והיתר היכל שלמה
  • קורס חופה וקידושין
  • קורס מקוואות

רבני המכון

רשימה על פי סדר הא' - ב'

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים