הבדלים בין גרסאות בדף "מכון הלכה חב"ד"

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
(←‏פעילות המכון: עריכה,, עדכון)
שורה 78: שורה 78:
 
==רשימת רבני המכון==
 
==רשימת רבני המכון==
 
- רשימה חלקית, שמות הרבנים הוא לפי סדר אל"ף-בי"ת
 
- רשימה חלקית, שמות הרבנים הוא לפי סדר אל"ף-בי"ת
[[קובץ:אסיפת רבני מכון הלכה חבד.jpg|שמאל|ממוזער|250px|אסיפת רבני מכון הלכה חב"ד ([[סיוון]], [[תשע"ו]]). נוכחים (מימין לשמאל): הרב [[ברוך לבקיבקר]], הרב [[ברוך בועז יורקוביץ']], הרב מנחם כהן, ר' [[שניאור גורפינקל]] (מנכ"ל, עומד), הרב משה קורנוויץ, הרב [[שלמה יצחק פרנק]], הרב אברהם הרוניין, הרב [[שלמה זלמן לבקיבקר]]]]
+
[[קובץ:אסיפת רבני מכון הלכה חבד.jpg|שמאל|ממוזער|250px|אסיפת רבני מכון הלכה חב"ד ([[סיוון]], [[תשע"ו]]). נוכחים (מימין לשמאל): הרב [[ברוך לבקיבקר]], הרב [[ברוך בועז יורקוביץ']], הרב מנחם כהן, ר' [[שניאור גורפינקל]] (מנכ"ל, עומד), הרב [[משה קורנוויץ]], הרב [[שלמה יצחק פרנק]], הרב אברהם הרוניין, הרב [[שלמה זלמן לבקיבקר]]]]
 
{{טורים|תוכן=
 
{{טורים|תוכן=
 
*הרב [[מיכאל אבישיד]] - רב קהילת חב"ד רמת בית שמש א'
 
*הרב [[מיכאל אבישיד]] - רב קהילת חב"ד רמת בית שמש א'
שורה 110: שורה 110:
 
*הרב [[יעקב סינגאווי]] - [[רב|מורה צדק]] בקהילת חב"ד ורב בית הכנסת חב"ד המרכזי קריית גת
 
*הרב [[יעקב סינגאווי]] - [[רב|מורה צדק]] בקהילת חב"ד ורב בית הכנסת חב"ד המרכזי קריית גת
 
*הרב [[יוסף אברהם פיזם]] - רב קהילת חב"ד [[קריית שמואל]], ראש ישיבת [[תומכי תמימים קריות]] ומנהל [[תלמוד תורה צבאות מנחם קריית שמואל]].
 
*הרב [[יוסף אברהם פיזם]] - רב קהילת חב"ד [[קריית שמואל]], ראש ישיבת [[תומכי תמימים קריות]] ומנהל [[תלמוד תורה צבאות מנחם קריית שמואל]].
*הרב [[מנחם מענדל פרידמן (פתח תקווה)|מנחם מענדל פרידמן]] - [[רב|מורה צדק]] וראש [[כולל אברכים|כולל]] ברמת אביב
+
*הרב [[מנחם מענדל פרידמן (פתח תקווה)|מנחם מענדל פרידמן]] - [[רב|מורה צדק]] בשכונת הדר גנים ב[[פתח תקווה]], ו[[משפיע]] ב[[תומכי תמימים בית שמש (גדולה)|ישיבה גדולה בבית שמש]].
 
*הרב [[שלמה יצחק פרנק]] - רב מרכז העיר [[עכו]], ו[[רב|מורה צדק]] בקהילת חב"ד בעיר
 
*הרב [[שלמה יצחק פרנק]] - רב מרכז העיר [[עכו]], ו[[רב|מורה צדק]] בקהילת חב"ד בעיר
 
*הרב [[פנחס קדיש]] - רב ו[[רב|מורה צדק]] ב[[רחובות]]
 
*הרב [[פנחס קדיש]] - רב ו[[רב|מורה צדק]] ב[[רחובות]]
*הרב [[משה קורנוויץ]] - [[רב|מורה צדק]] ב[[נצרת עילית]], ורב קהילת חב"ד בשכונת הר יונה בעיר
+
*הרב [[משה קורנוויץ]] - [[רב|מורה צדק]] ב[[נוף הגליל]], ו[[ר"מ]] ו[[משפיע]] ב[[תומכי תמימים בית שמש (גדולה)|ישיבה גדולה בבית שמש]].
 
*הרב [[חיים קיז'נר]] - רב קהילת חב"ד וחבר [[בית דין|בית הדין הרבני]] ב[[עמנואל]]
 
*הרב [[חיים קיז'נר]] - רב קהילת חב"ד וחבר [[בית דין|בית הדין הרבני]] ב[[עמנואל]]
 
*הרב [[יוסף חיים רוזנבלט]] - רב המועצה האזורית גליל תחתון
 
*הרב [[יוסף חיים רוזנבלט]] - רב המועצה האזורית גליל תחתון

גרסה מ־21:10, 27 ביולי 2021

לוגו המכון
סדרת הספרים "הלכה למעשה" בהוצאת מכון הלכה - חב"ד

מכון הלכה חב"ד הוא מכון שנותן מענה למגוון צרכים הלכתיים עבור חסידי וקהילות חב"ד בארץ ישראל וברחבי העולם. מטרת המכון היא להנגיש את עולם ההלכה לציבור הרחב, תוך זמינות מרבית וחידוד נושאים שונים בהלכה הזקוקים לתיקון ושימת לב. המכון נוסד בשנת תשע"ו, ביוזמת מספר רבנים וכיום פועלים בו למעלה מחמישים רבנים ומורי הוראה חב"דיים.

רקע

לוגו קרון המזון

עם התפתחות הטכנולוגיה ושיפור אמצעי התקשורת, נוצרו אפשרויות ואמצעים חדשים לבירורי שאלות הלכתיות, בהם האפשרות לקבל מענה תוך זמן קצר על שאלות שמתעוררות תוך כדי חיי היום יום. מודלים של רבנים שונים שעונים תשובות דרך מסרונים, העלה את הצורך שגם בציבור החב"די יהיה גוף מקצועי שייתן מענה מהיר ותמציתי לשאלות הציבור, תוך דגש על פסיקה לפי המקובל אצל חסידי חב"ד ובתוספת מנהגי והנהגות חב"ד.

בתחילת שנת תשע"ו, נועדו יחד הרבנים: יצחק שלמה פרנק, אברהם הרוניין ומשה קורנוויץ ויזמו הקמה של מכון שיטפל בשאלות הלכתיות שיתקבלו באמצעות מסרונים[1]. השאלות יופנו למורי הוראה שיתחייבו לענות במהירות האפשרית. הרבנים פנו לחברי ארגון התאחדות החסידים שלקח על עצמו את הפיתוח של מערכת ממוחשבת ואנונימית שמקבלת את מסרוני השאלות, ממיינת אותם לפי רבנים שפנויים און-ליין, מקבלת את התשובה ממורה ההוראה הזמין ומחזירה את התשובה לשואל. בכך מקבל השואל תשובה מהירה לשאלתו, תוך שמירה מקסימלית על פרטיותו.

בחודש אדר ראשון עלתה היוזמה לאוויר בשם "מוקד SMS הלכה למעשה", ותוך שבועות ספורים הופנו למוקד אלפי שאלות הלכתיות[2]. עם הצלחת יוזמת המסרונים, התרחב השירות גם למוקד טלפוני שמאויש במשך כל שעות היום על ידי רבנים, במשמרות. אלפי השאלות שהגיעו למערכת בכתב ובעל פה, העשירו את המכון בידע הלכתי עצום וניסיון רב בתחום מענק שירותים הלכתיים. עקב כך החל המכון להפיק הוצאות לאור בהלכה; פרסומים יומיים, מדריכים וקורסים הלכתיים מקוונים.

בשנת תשע"ט שודרג אתר המכון והחל לקבל שאלות גם דרך הווצאפ.

בשנת תשפ"א הקים המכון את קרן המזון במסגרתו הוא מחלק אלפי סלי מזון לנזקקים מאנ"ש. בנוסף הקים אתר בו ניתן לקנות מוצרי בשר בהשגחת הרב משה קורנוויץ ובד"צ היכל ליובאוויטש מרבני המכון במחירי הקרן[3].

פעילות המכון

סמל מוקד "SMS לרב"
סמל מוקד "קו לרב"
עלון "שונה הלכות" בהוצאת המכון

מיזמי הלכה

 • SMS לרב - מוקד מסרוני לשאלות הלכתיות מעשיות, קצרות ותמציתיות, בכל תחומי ההלכה והמנהג. המוקד מקבל ומשיב על מאות שאלות מידי יום[4].
 • קו לרב - מוקד טלפוני לבירור שאלות הלכתיות בשיחה ישירה עם רב. המוקד הטלפוני החל לפעול במתכונת חלקית בחודש סיוון תשע"ו ובחודש מנחם אב אותה שנה, הורחבו שעות הפעילות של המוקד הטלפוני למשך כל היום[5].
 • סמיכה נט - ראה להלן.
 • שיעורים וירטואלים - שיעורים שנמסרים על ידי הרבנים בזמנים ובענינים שונים ומשודרים לכולם באמצעות אפליקציית זום. השיעורים התחילו לקראת פסח תש"פ בעקבות התפרצות נגיף הקורונה ואי יכולת הרבנים למסור שיעורים לבני קהילותיהם.
 • גוגל ההלכה - אתר חיפוש שאלות בהלכה שנשאלו במוקדי סמס לרב וקו לרב, באתר ניתן לצפות בעלון שונה הלכות ובמדריך ההלכתי. שנה לאחר השקתו ציינו במכון מיליון חיפושים באתר.
 • מדיה הלכה - אתר בו מעלים שיעורי וידאו מרבני המכון שהמכון מפיק. החל מט"ו אב תשפ"א עולה שיעור חדש בכל יום ראשון[6].

הוצאות לאור

 • עלון "שונה הלכות" - עלון הלכה יומי המיועד לעידוד לימוד ההלכה. החל לצאת לאור בחודש אב תשע"ו[7]. העלון מודפס על דף כרומו צבעוני דו-צדדי ומכיל את המדורים: "הלכה מבוארת", "שואל ומשיב" ובו מספר שאלות ממוקד ה-SMS שיש בהם עניין לציבור בתוספת הרחבת נימוקים ומקורות, ומדור "מעשה רב" עם מנהגי והוראות הרבי מסביב למעגל השנה. העלון מופץ בקהילות חב"ד, בכחמשת אלפי עותקים ונערך על ידי הרב שמואל מקמל[8].
 • "מדריך הלכתי" - הדרכה מעשית ופרקטית להלכות ומנהגי החגים. לקראת חגי תשרי תשע"ז יצאו לאור המדריכים ההלכתיים הראשונים עבור חגי תשרי ולקראת חג החנוכה הופק מדריך להלכות חנוכה ולהנהגות הקשורות עם מבצע חנוכה. בנוסף יוצאים מטעם רבני המכון מכתבים שונים על מנת לחדד נושאים שונים בהלכה הזקוקים לתיקון והתעוררות. המדריכים נערכים על ידי ר' יוסף יצחק בקשי.
 • סדרת "הלכה למעשה" - מקיפה את כל הלכות חגי ומועדי ישראל הנוגעות לימינו. תחילתה בהוצאת חוברות מדריכים הלכתיים, ולאור הביקוש וההצלחה החל המכון לעבות את המדריכים לכדי ספרים של ממש. נכון לחודש טבת תשפ"א יצאו ארבעה ספרים על החגים: 1. חגי תשרי. 2. חג הפסח. 3. חג השבועות. 4. חג החנוכה ופורים ועובדים על החלק השני של הסדרה: הלכה למעשה - שבת. סדרת הלכה למעשה תורגמה גם לשפות נוספות[9].

מסע הרבנים

הרב שלמה זלמן לבקיבקר מקריא את פסק הדין בציונו של אדמו"ר הזקן בהאדיטש
תמונה משותפת של משלחת הרבנים
יום עיון לרבני המכון בנושא טהרה ורפואה

בשנת תשע"ז, לקראת כ"ד טבת - יום ההילולא של אדמו"ר הזקן - יצאה קבוצה של שניים עשר מרבני המכון למסע רשמי, להשתטחות על אוהלי רבותינו נשיאינו. מטרת המסע הייתה הקראת פסק דין שהרבי מלך המשיח ובקשה להתגלותו - על ציוניהם של אדמו"ר הזקן ואדמו"ר האמצעי. במהלך המסע התדיינו הרבנים בסוגיות הלכתיות שונות ואף ביקרו אצל שלוחים והשתתפו במספר אירועים מיוחדים[10].

עם נחיתת הרבנים בשדה התעופה, הם נסעו לציונו של אדמו"ר הזקן בהאדיטש. במהלך הנסיעה גיבשו הרבנים את הנוסח הסופי של פסק הדין, המבוסס על מקורות הלכתיים ושיחותיו של הרבי. לאחר ההחלטה והגהת נוסח פסק הדין, חתמו עליו כל הרבנים. משלחת הרבנים הגיעה לציונו של האדמו"ר הזקן בהאדיטש, שם הקריא נציג הרבנים, הרב שלמה זלמן לבקיבקר, מראשי הישיבה בצפת ומורה צדק, את פסק הדין:

י.png כ"ד טבת יום הילולא דכ"ק אדמו"ר הזקן ה'תשע"ז כאן האדיטש ליד הציון הקדוש. פסק דין!... ולכן פוסקים בזה על פי דין תורתנו הקדושה מבוסס על ההלכה ברמב"ם (פרק ז' הלכות יסודי תורה הלכה א' ובפרק ט' הלכה ב' ובפרק י' הלכה א' שכ"ק אדמו"ר מלך המשיח שליט"א הרי הוא נביא הדור והוא הוא המלך המשיח... ועל כן אנו מחויבים לשמוע לכל אשר יאמר לנו ויורנו בגדר החיוב לשמוע לקול נביא. ובכלל זה שהוא מלך המשיח... ולפי הוראת כ"ק אדמו"ר מלך המשיח שהגיע זמן הגאולה, לכן אנו מבקשים שעתה תנשא מלכותו לעיני כל ממש תיכף ומיד בשלימות הגאולה נאו עכשיו. י.png
– עיקרי פסק הדין שהוקרא על ציוניהם אדמו"ר הזקן ואדמו"ר האמצעי

למחרת היום ביקרו הרבנים בבית הכנסת היהודי המרכזי בקייב, "ברוצקי", שתחת ניהולו של הרב משה אסמן ומשם המשיכו לקריית החינוך "אנטווקה". הרבנים סיירו באגפי החינוך השונים ואף התכבדו בהנחת אבן הפניה לתלמוד תורה "אור מנחם" שנמצא בשלבי הרחבה. את המסע חתמו הרבנים בהקראת פסק הדין והשתטחות על ציונו של אדמו"ר האמצעי בניעז'ין.

לכבוד המסע, הדפיס אחד מרבני המכון, הרב מיכאל אבישיד, קונטרס הלכתי מיוחד על הלכות נידה, "מחנה מיכאל", שהוא תדפיס מתוך ספר שעתיד לראות אור בקרוב[11].

מחלקה לדוברי צרפתית

עם ביסוס המכון, החלו להגיע פניות מכל רחבי העולם למענה ועזרה הלכתית ורבנית. לאור הביקוש הוקמה בשנת תשע"ז מחלקה לדוברי צרפתית שמסייעת לאלפי חסידי חב"ד דוברי צרפתית, בארץ הקודש, בצרפת ובכל העולם.

בראש המחלקה עומדים הרב שאול סילם, רב קהילת חב"ד בגילה והרב מיכאל שלמה אבישיד, רב קהילת חב"ד רמת בית שמש א' וראש כולל להוראה. מזכיר המחלקה הוא הרב לוי יצחק ביסברג - רב קהילת "בית שמואל" בית שמש.

המחלקה עוסקת בקידום פרויקטים, בפרסום תכנים ובמענה הלכתי לדוברי השפה וכן עומלת על עריכת תרגום ספרי המכון לצרפתית. נכון לשנת תשפ"א יצאו לאור שני כרכים בסדרת הלכה למעשה[9]

קורסי הלכה מקוונים (סמיכה.נט)

לוגו האתר "סמיכה.נט"

עם הצלחת פעילות המכון בנתינת מענה לשאלות הלכתיות, הוחלט על הקמת מערך מסודר של לימודי הסמכה לרבנות, באמצעות צוות ייעודי ובמתכונת ייחודית. כדי לאפשר לכמה שיותר אנשים להשתתף במערך הלמידה, הוחלט שתוכנית הלימודים תהיה מקוונת, כך יהיה ניתן להשתתף בתוכנית ללא צורך בנוכחות פיזית. על החפץ ללמוד, לבחור אחד מהקורסים המקוונים המוצעים באתר, אותו ניתן ללמוד באמצעות תוכנה של כיתה וירטואלית, שמאפשרת קשר ישיר בין מגיד השיעור למשתתפי הקורס. התוכנה מעניקה תחושה של שיעור פרונטלי, כולל האפשרות לראות את מגיד השיעור ושאר התלמידים, ולשאול שאלות בדיבור ישיר, אף ללא צורך בהקלדה. פרויקט זה שם לעצמו מטרה, לאפשר למידה מסודרת ורצינית של ההלכה בקרב חסידי חב"ד בארץ ובעולם.

המיזם יצא לאור בחודש כסלו תשע"ז, בשיתוף עם מכון "הלכה למעשה". הוקם אתר בשם "סמיכה.נט - בית הספר הוירטואלי ללימודי הלכה" ועובדים בו צוות רוחני שמורכב מאברכים ורבנים בעלי ניסיון רב בתחום לימוד והוראת ההלכה, בניית תוכניות לימודים, הרצאות והכשרת אברכים להסמכה לרבנות. כמו כן, ישנו צוות טכני של מומחי מדיה ומיחשוב, המופקדים על בניית מצגות מקצועיות המנגישות את חומר הלימוד.

הקורסים המוצעים:

 • איסור והיתר (מתכונת רגילה)
 • איסור והיתר (היכל שלמה)
 • חופה וקידושין
 • מקוואות

הצוות הרוחני:

 • הרב מרדכי מנשה אמיתי - ר"מ בתומכי תמימים בית שמש וראש מכון הלכה למעשה.
 • הרב שניאור זלמן פלדמן - עורך הקורסים.
 • הרב ישראל מעטוף - מגיש שיעור.
 • הרב חיים דוד לנדא - מגיש שיעור.

הרבנים הבוחנים:

רשימת רבני המכון

- רשימה חלקית, שמות הרבנים הוא לפי סדר אל"ף-בי"ת

אסיפת רבני מכון הלכה חב"ד (סיוון, תשע"ו). נוכחים (מימין לשמאל): הרב ברוך לבקיבקר, הרב ברוך בועז יורקוביץ', הרב מנחם כהן, ר' שניאור גורפינקל (מנכ"ל, עומד), הרב משה קורנוויץ, הרב שלמה יצחק פרנק, הרב אברהם הרוניין, הרב שלמה זלמן לבקיבקר

צוות ניהול המכון:

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים