מגולה לגאולה (ספר)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־22:16, 15 ביולי 2016 מאת שלום בוט (שיחה | תרומות) (החלפת טקסט – " " ב־" ")
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כריכת הספר

מגולה לגאולה הינו ספר בו מלוקטים שיחות מהרבי העוסקות בענייני משיח וגאולה. הספר הוכן על ידי חברי וועד שיחות אין אינגליש ונערך על ידי הרב אלתר אליהו פרידמן.

מגולה לגאולה, הוכן להדפסה כקובץ בשנת תשמ"ו אך בעקבות תשובה שלילית שקיבלו העורכים מהרבי[1], בוטלה הדפסתו. בשנת תשנ"א, הוסיפו העורכים לקובץ הראשוני את השיחות שנאמרו בין השנים תשמ"ו תשנ"א, ושאלו בשנית את הרבי, האם להדפיס אותם כספר. תשובת הרבי הייתה: "גרם נחת רוח רב"[2], ובמענה נוסף: "נת' ות"ח והזמ"ג"[3] [= נתקבל ותשואות חן והזמן גרמא].

יחסו של הרבי להדפסת הספר[עריכה]

הגהות הרבי על הפתח דבר לספר

בשנת תשמ"ו הכינו לדפוס חברי וועד שיחות אין אינגליש קובץ בשם "גלות וגאולה". הקובץ ליקט שיחות מהרבי בנושא גאולה ומשיח שנערך על ידי הרב אלתר אליהו פרידמן. הקובץ לא התייחס אף ברמז, להיותו של הרבי מלך המשיח, אך למרות זאת קיבל הוועד מענה מהרבי ששלל את הדפסת הספר[4]:

ברור: 1) שספר כהנ"ל יעורר מלחמה באמונה בביאת המשיח בקרוב, או יגדלה יותר - בחוגים שכבר נלחמים. והתוצאות מובנות. 2) אנ"ש והקרובים אליהם - אין זקוקים להנ"ל, כי בהנחות מתענינים יותר מאשר בספר. 3) הס' לא יוסיף כלל בהפצת התומ"צ וכיו"ב. יזיק להצלחת המבצעים וכיו"ב.

כמובן שלאחר מענה כזה, הוצאת הספר נגנזה למשך שנים ארוכות, אך ר יונה אבצן הורה לר' פרידמן להמשיך בליקוט השיחות, תוך הרגשה שיבוא יום והספר יצא לאור. ואכן בחודש אייר תשנ"א כשהכניסו חברי המערכת שנית את הספר לרבי - נמסרה למו"ל הוראה מהרבי להוציא לאור את החומר, ובמענה על מכתבם עם החוברת הראשונה אליה נוספו כל השיחות משנת תשמ"ו ועד תנש"א ענה הרבי כי "גרם נחת רוח רב", ובמענה נוסף: "נת' ות"ח והזמ"ג".

לאחר מכן, יצא כל הספר בחמישה חוברות נפרדות, ולקראת ההוצאה לאור של הספר כולו זכו כי הרבי הגיה את הפתח דבר והוסיף את התאריך בסופו.

יש לציין כי התאריך בפתח דבר אותו כתב הרבי הוא ג' שופטים ג' אלול תנש"א[5]. ובאותה שבת מיד אחרי הדפסת הספר זכינו לשמוע את השיחה הנפלאה של שבת פרשת שופטים בה הרבי מדבר על בשורת הגאולה כנבואה ועל כך שרבותינו נשיאינו הם נביאים ועוד ביטויים נפלאים.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. הספר ש"יעורר מלחמה" מקבל אישור מהרבי - השתלשלות יחסו של הרבי לספר והוצאתו לאור -
  2. צילום המענה בכתב יד המזכיר.
  3. צילום המענה.
  4. המענה התקבל בא' אדר שני תשמ"ו
  5. לבסוף נכתב התאריך ל"וא"ו אלול" שהוא יום הפטירה של א' הקשור למשפחת קרינסקי ונפטר באותה שנה.