מבצע אות בספר התורה לילדי ישראל

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מבצעי הרבי
עשרת המבצעים
תפילין · תורה · מזוזה · צדקה · בית מלא ספרים · נש"ק · כשרות · טהרת המשפחה · חינוך · אהבת ישראל
מבצעים שונים
מסיבות שבת · שופר · לולב · חנוכה · פורים · מצה · ל"ג בעומר · עשרת הדברות · אות בספר תורה לילדי ישראל · אות בספר תורה לחיילי צה"ל · הקהל · משיח · יום הולדת · הקהלת קהילות · הדפסת התניא
לוגו מטה "אות בספר התורה של ילדי ישראל"

מבצע כתיבת ספר התורה של ילדי ישראל הוא פרוייקט שיזם הרבי על מנת לאחד את כלל הילדים היהודים מרחבי העולם, כשכל אחד רוכש אות אחת בספר התורה במחיר סימלי, ומקבל תעודה בה רשום היכן נמצאת האות 'שלו' בספר התורה. נכון לשנת תשע"ו נכתבו שישה ספרי תורה המאחדים למעלה ממליון וחצי ילדים שהתאחדו סביב ספרי התורה.

היסטוריית המבצע[עריכה]

בי"א ניסן בשנת תשמ"א ביקש הרבי לאחד את כל ילדי ישראל - בנים לפני בר מצווה ובנות לפני בת מצווה - בספר תורה מיוחד שאת אותיותיו יקנו ילדי ישראל מכל קצוות תבל, כדי לחזק את הקשר שלהם עם התורה ובכדי לאחד את כל ילדי ישראל סביב תורתנו הקדושה.

בשנת תשמ"ב הועברו ענייני הספר לוועד לעניני ספר התורה של ילדי ישראל שעל ידי בית דין רבני חב"ד בראשות הרב שמואל גרייזמן.

במבצע זה, כמו בשאר מבצעיו הקדושים, הרבי "פתח" דרך וכיוון, ומאז נפוץ המנהג בקהילות יהודיות רבות בארץ ישראל ובתפוצות, למכור אותיות בספר תורה; אך עדיין מיוחד ומופלא ספר תורה זה, בכך שהוא מאחד מאות אלפי ילדי ישראל בספר תורה אחד ומיוחד.

הרב גרייזמאן במשרדי המטה

הרבי הסביר כי על ידי כתיבת ספר תורה משותף, נוצרת אחדות בין כל חלקי עם ישראל[1].

בנוסף התבטא הרבי כי מצוות כתיבת ספר תורה היא המצווה האחרונה בתרי"ג המצוות, ובוודאי כאשר כלל ילדי ישראל מקיימים את המצווה האחרונה, מחישים וממהרים את ביאת הגאולה האמתית והשלימה בקרוב ממש.

רבנים ואדמו"רים רבים הצטרפו לקריאתו של הרבי, רכשו אות בספר התורה לצאצאיהם, ואף נטלו חלק במעמדי הסיום של כתיבת הספרי תורה. נכון לשנת תשע"ד, למעלה ממליון וחצי ילדי ישראל קנו אותיות בספרי התורה המיוחדים של ילדי ישראל! לפי אומדנים שונים, מדובר על יותר משליש מילדי ישראל בעולם כולו שזכו להתחבר ולהתאחד בתורה ולקיים את הוראת הרבי.

על פי הוראת הרבי, כל אחד מהילדים הרוכש אות מקבל לביתו תעודה מעוצבת ומסוגננת, בה רשום שמו הפרטי והפרשה בה מופיעה האות אותה רכש, אך לא מצויין באיזו מילה או באיזה פסוק מופיעה האות מכיוון שלחלק מהפסוקים יש משמעות שלילית ויש מי שעלול להיפגע מכך.

בכל פעם בה נשלמת כתיבתו של אחד מספרי התורה, נערכת תהלוכה חגיגית ומסיבת שמחה מיוחדת בהשתתפות ילדי ישראל, ולאחר מכן על פי הוראת הרבי[דרוש מקור] מועברים הספרים לבית הכנסת צמח צדק בירושלים. מסיבות הסיום לגמרה של תורה נערכות בד"כ בתאריך כ' מנחם אב, יום היארצייט של רבי לוי יצחק שניאורסון, אביו של הרבי.

תאריכים בהם הוכנסו ספרי התורה[עריכה]

לרכישת אות בספר התורה[עריכה]

ראו גם[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

  • הרב ישראל אלפנביין, אות בספר תורה - ספרי התורה לאחדות ישראל, אלבום תיעודי שיצא לאור לקראת שנת השלושים ליסוד המבצע בהוצאת הועד לכתיבת ספר תורה לילדי ישראל, ניסן תשס"ט

קישורים חיצוניים[עריכה]

וידיאו
תמונות

הערות שוליים