הבדלים בין גרסאות בדף "מאיר כהנא"

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(שלימות הארץ)
(שלימות הארץ)
 
שורה 49: שורה 49:
 
הרב כהנא דגל בשיטה כי יש לשמור על [[ארץ ישראל]] בשלימותה, וטען כי יש להעביר את הערבים הגרים בארץ ישראל למדינות ערב השכנות, כאשר אלו שיתפנו מרצון יקבלו פיצויים, ואלו שלא יפונו בכח.
 
הרב כהנא דגל בשיטה כי יש לשמור על [[ארץ ישראל]] בשלימותה, וטען כי יש להעביר את הערבים הגרים בארץ ישראל למדינות ערב השכנות, כאשר אלו שיתפנו מרצון יקבלו פיצויים, ואלו שלא יפונו בכח.
  
לאחר ה[[בחירות]] בשנת ה'[[תשד"מ]] שאל הרבי את המזכיר הרב [[יהודה לייב גרונר]] למי הצביעו ב[[כפר חב"ד]], וענה שהצביעו לכהנא, והרבי הגיב שזהו דבר נכון; תמיד הובן שכוונתו הקדושה היתה להרב מאיר כהנא{{הערה|1=[http://old2.ih.chabad.info/#!g=1&url=article&id=74199 מאמר הרב וולפא סעיף ז'] וראה גם [http://old2.ih.chabad.info/#!g=1&url=article&id=74371 מאמר אורי הולצמן] וד"ל.}}, אך בשנת תש"פ נשאל הרב גרונר אודות סיפור זה והשיב שכוונתו היתה להרב [[קלמן כהנא]] מנהיג [[פועלי אגודת ישראל]]{{הערה|{{קישור חבד און ליין|123303|הרבי הביע שמחה מההצבעה לרשימת מאיר כהנא? בדקנו||כ"ט שבט ה'תש"פ}}.}} אם הסיפור אכן היה בקשר לקלמן כהנא הרי שהוא אינו מתשמ"ד שאז לא התמודד הנ"ל לכנסת.
+
לאחר ה[[בחירות]] בשנת ה'[[תשד"מ]] שאל הרבי את המזכיר הרב [[יהודה לייב גרונר]] למי הצביעו ב[[כפר חב"ד]], וענה שהצביעו לכהנא, והרבי הגיב שזהו דבר נכון; תמיד הובן שכוונתו הקדושה היתה להרב מאיר כהנא{{הערה|1=[http://old2.ih.chabad.info/#!g=1&url=article&id=74199 מאמר הרב וולפא סעיף ז'] וראה גם [http://old2.ih.chabad.info/#!g=1&url=article&id=74371 מאמר אורי הולצמן] וד"ל.}}, אך בשנת תש"פ נשאל הרב גרונר אודות סיפור זה והשיב שכוונתו היתה להרב [[קלמן כהנא]] מנהיג [[פועלי אגודת ישראל]]{{הערה|{{קישור חבד און ליין|123303|הרבי הביע שמחה מההצבעה לרשימת מאיר כהנא? בדקנו||כ"ט שבט ה'תש"פ}}.}}
  
 
==ספריו==
 
==ספריו==

גרסה אחרונה מ־19:24, 26 במרץ 2020

הרב כהנא בהתוועדות חסידית בישיבת תורת אמת בשנת תשמ"ו

הרב מאיר דוד כהנא (כ"ח תמוז ה'תרצ"ב - י"ח חשוון ה'תנש"א) היה ראש ישיבת הרעיון היהודי בירושלים, חבר כנסת, מנהיג "הליגה להגנה יהודית" בארצות הברית, ותנועת "כך" בארץ ישראל.

נרצח בידי מתנקש ערבי בסיומו של נאום במנהטן, ניו יורק.

תולדות חייו[עריכה]

נולד וגדל בברוקלין, למד בישיבת מיר בארצות הברית. בשנת ה'תשי"ז הוסמך לרבנות, ושימש כרב בקהילת הווארד-ביץ' בקווינס.

בין השנים ה'תשכ"ב - ה'תשכ"ט ערך את העיתון היהודי "ג'ואיש פרס", והיה בעל טור בו עד ה'תש"נ.

בשנת ה'תשל"א עלה לארץ, הקים את תנועת 'כך' והתמודד מספר פעמים לכנסת ללא הצלחה, עד שבשנת ה'תשד"מ נבחר לכנסת.

לקראת הבחירות בשנת ה'תשמ"ח נפסלה מפלגתו מלהתמודד לכנסת.

בי"ח חשוון ה'תנש"א, לאחר שנאם במלון מריוט במנהטן, נרצח בידי מחבל ערבי מארגון אל-קעידא.

פעולותיו[עריכה]

הליגה להגנה יהודית[עריכה]

בשנת ה'תשכ"ח הקים את "הליגה להגנה יהודית" (JDL), שעסקה בהגנה על יהודים מפני אנטישמיות.

לאחר הרצחו של ר' דוד אוקינוב, הגיע כהנא לנאום בשכונת קראון הייטס על החשיבות בהחזקת נשק והגנה עצמית. הרבי ביקש מהרב דוד רסקין שיביא לו רשימה של המשתתפים באירוע.[דרוש מקור]

המאבק נגד שלטונות ברית המועצות[עריכה]

בין השנים ה'תשכ"ט - ה'תשל"א ארגן בארצות הברית הפגנות אלימות נגד השלטונות הסובייטים, במחאה על אי מתן היתרי עליה ליהודי ברית המועצות.

ההפגנות כללו הטרדה של דיפלומטים רוסיים בארצות הברית, הפרעה לאירועים של אמנים רוסיים, ואף מקרה של שימוש בחומרי נפץ כלפי השגרירות הרוסית בניו יורק.

הרבי הביע את דעתו בחריפות מספר פעמים נגד הפגנות אלו. באחת ההזדמנויות אמר הרבי כי ניסה לפעול בחשאי כדי למנוע את ההפגנות, אך מכיוון שזה לא עזר הוא אומר בגלוי כי ההפגנות רק פוגעות ביהודי ברית המועצות ולא מועילות להם.

בי"ט כסלו ה'תש"ל הגיע כהנא להתוועדות של הרבי ב-770, אך סירב לשבת במקום מכובד שהוצע לו, בטענה כי הוא יודע שפעולותיו בנושא רוסיה גורמות לרבי עוגמת נפש, ולכן אינו רוצה שהרבי יראה אותו[דרוש מקור].

זמן מה לפני שנרצח אמר כהנא שכעת, לאחר נפילת ברית המועצות, הוא נוכח לדעת כי הרבי צדק בשיטתו[1].

מיהו יהודי[עריכה]

הרב כהנא היה פעיל מאד במאבק לתיקון חוק מיהו יהודי, והציע פעמים רבות אי אמון בממשלה על רקע אי תיקון החוק.

בהזדמנות מסוימת אף הגיע במיוחד מפלורידה על מנת להצביע בעד תיקון החוק[2].

מוחה על הפגיעה בכבוד הרבי[עריכה]

באחד הדיונים שנערכו על החוק, תקף חבר הכנסת הערבי זיידן עטשי את דבריו של הרבי כי רק חברי כנסת יהודיים צריכים להצביע. לאחר מכן נאם הרב כהנא בכנסת ובסיום הנאום ביקש למחות על הפגיעה בכבוד הרבי וכי תובע את עלבונו של "אחד מגדולי הרבנים והמנהיגים בישראל, האדמו"ר מחב"ד", ובסוף המחאה סיים כי "ארץ ישראל שייכת לאדמו"ר מחב"ד ולא לחבר הכנסת זיידן עטשי".

שלימות הארץ[עריכה]

הרב כהנא דגל בשיטה כי יש לשמור על ארץ ישראל בשלימותה, וטען כי יש להעביר את הערבים הגרים בארץ ישראל למדינות ערב השכנות, כאשר אלו שיתפנו מרצון יקבלו פיצויים, ואלו שלא יפונו בכח.

לאחר הבחירות בשנת ה'תשד"מ שאל הרבי את המזכיר הרב יהודה לייב גרונר למי הצביעו בכפר חב"ד, וענה שהצביעו לכהנא, והרבי הגיב שזהו דבר נכון; תמיד הובן שכוונתו הקדושה היתה להרב מאיר כהנא[3], אך בשנת תש"פ נשאל הרב גרונר אודות סיפור זה והשיב שכוונתו היתה להרב קלמן כהנא מנהיג פועלי אגודת ישראל[4]

ספריו[עריכה]

  • לשכים בעיניכם - ספר העוסק בזכויותיהם של הערבים בארץ ישראל.
  • פירוש המכבי - פירוש על התנ"ך. הופיע על ספר שמות, דברים, שמואל, ישעיהו, תרי עשר, ותהלים.
  • ארבעים שנה - על חינוך הדור הצעיר.
  • אור הרעיון - ספר נרחב על משנתו.
  • סיפורה של הליגה להגנה יהודית - על פעולותיו נגד שלטונות ברית המועצות.

הערות שוליים