מאיר אשכנזי (כפר חב"ד)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב מאיר אשכנזי בהתוועדות חסידים בבית הכנסת המרכזי בכפר חב"ד

הרב מאיר אשכנזי (י"ט כסלו תש"ל - 1969), הוא מרא דאתרא של כפר חב"ד, הממלא החל מכ"ד טבת תשע"ה (2015) את מקום אביו הרב מרדכי שמואל אשכנזי בתפקיד זה. קודם לכן, כיהן במשך שני עשורים כר"מ בישיבת חסידי חב"ד ליובאוויטש וכחבר הצוות החינוכי בסמינר בית חנה בצפת.

תולדות חיים

הרב אשכנזי נולד בי"ט כסלו תש"ל לרבו של כפר חב"ד הרב מרדכי שמואל אשכנזי ולאימו הרבנית סימה, ונקרא על שם זקנו, הרב מאיר אשכנזי רבה של שנגחאי שבסין, ומגדולי החסידים של אדמו"ר הרש"ב, אדמו"ר הריי"צ והרבי.

את שנות ילדותו עשה במוסדות הלימוד החב"דיים המקומיים, ולאחריהם המשיך את לימודיו בישיבות חב"ד בלוד, בבית הר"מ בקרית מלאכי ובכפר חב"ד. בשנת תשמ"ט נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 במסגרת שנת ה'קבוצה', ועם סיום השנה החל לעסוק בלימודי רבנות, והוסמך להוראה מטעם מחלקת הבחינות 'היכל שלמה' הפועלת מטעם הרבנות הראשית לישראל, וכן על ידי רבני חב"ד.

הרב אשכנזי בתפקידו כר"מ בישיבת חח"ל צפת

כאשר התמוטט השלטון הקומוניסטי ונפתחו שערי ברית המועצות בחודש שבט תשנ"א, נסע יחד עם קבוצה של תלמידי ישיבת תומכי תמימים ב-770 בשליחות הרבי, למסע לחיזוק היהדות בערי ברית המועצות, ושהה בעיר חרסון בשליחות הרבי מספר חודשים.

בשנת תשנ"ב נשא את רעייתו חנה פיה, בתו של הרב דוד מאיר דרוקמן רב העיר קרית מוצקין, ולאחר חתונתו הצטרף לצוות החינוכי של ישיבת חסידי חב"ד ליובאוויטש צפת העומדת בראשות דודו הרב יוסף יצחק וילשאנסקי וקבע את מגוריו בעיר.

במשך עשרים שנה כיהן כר"מ בישיבה, וכחבר הצוות החינוכי בסמינר בית חנה, ולאחר פטירתו הפתאומית של אביו בכ"ג טבת תשע"ה, מונה על ידי בית דין רבני חב"ד[1] ועד כפר חב"ד[2] וגבאי בית הכנסת בכפר חב"ד[3] כממלא מקומו של אביו.

עם כניסתו לתפקיד פתח בתעמולה נרחבת לחיזוק חומות הכשרות והחינוך, ונכנס למלא את תפקידיו המגוונים של אביו בכלל תחומי החיים בכפר כולל עריכת חופה וקידושין, למעט בהסמכת תמימים ואברכים לרבנות

ביום ז' תמוז תשע"ה קרא בפעם הראשונה לכל תושבי כפר חב"ד לאסיפה מיוחדת בעניין הדיור והצניעות בכפר, בה הוא דיבר במשך למעלה משעה ובחריפות רבה, - הנאום קיבל הדים חיוביים ביותר בקרב התושבים, ואף קיבל תשומת לב בכלל הציבור החרדי.

משפחתו

ילדיו

  • בנו הת' מנחם מענדל אשכנזי
  • בנו הת' שולם דובער אשכנזי

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הקודם:
מרדכי שמואל אשכנזי
רבו הראשי של כפר חב"ד הבא:
-