הבדלים בין גרסאות בדף "לשכת עזרת אחים"

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מ (החלפת טקסט – " תפילין " ב־" תפילין ")
שורה 34: שורה 34:
 
==קרן עזרת משה==
 
==קרן עזרת משה==
  
עם פטירתו הפתאומית של חבר לשכת עזרת אחים הרב משה אבלסקי, שהיה עוזרו ומזכירו של הרב משה סלונים בלשכה בניו יורק, ולאחר מכן כחבר הנהלה בעזרת אחים ליהדות מולדובה, הוקמה לזכרו ועל שמו קרן 'עזרת משה', המספקת תשמישי קדושה תפילין ומזוזות לצד ספרי קודש ליהדות מולדובה ומקומות נוספים.
+
עם פטירתו הפתאומית של חבר לשכת עזרת אחים הרב משה אבלסקי, שהיה עוזרו ומזכירו של הרב משה סלונים בלשכה בניו יורק, ולאחר מכן כחבר הנהלה בעזרת אחים ליהדות מולדובה, הוקמה לזכרו ועל שמו קרן 'עזרת משה', המספקת תשמישי קדושה [[תפילין]] ומזוזות לצד ספרי קודש ליהדות מולדובה ומקומות נוספים.
  
 
[[קטגוריה:מוסדות וארגונים בעולם]]
 
[[קטגוריה:מוסדות וארגונים בעולם]]

גרסה מ־17:28, 24 ביולי 2016

שער אחד הגליונות 'ליובאוויטש בחבר העמים' בהוצאת 'לשכת עזרת אחים'

לשכת עזרת אחים הינה מוסד שנועד לעזור ליהודים בברית המועצות. המוסד הוקם בשנת תשכ"ד על ידי הרב משה לברטוב.

בסוף שנות המ"מים, מונה הרב משה סלונים למנהל הארגון. לאחר מכאן בשנותיו האחרונות (עד ה'תשנ"ה) לפעילות נוהל על ידי הרב משה סלונים והרב גדלי'ה קארף, שעזרו לשלוחים רבים ברחבי חבר העמים כמה שניתן.

עיקר העזרה של המוסד התבססה בשליחת שלוחים חשאיים ליהודים שחיו מאחורי מסך הברזל, ושליחת מזון ותשמישי קדושה (תפילין מזוזות, מצות לפסח וכו').

במשך השנים הצליח ר' משה לברטוב יחד עם חבריו להנהלה, להגדיל את המוסד למסגרת פעילות גדולה ועניפה מאד, כאשר כל הפעילות מתנהלת מתוך ביתו ששם הוקמו כל משרדי המוסד.

הפעילות במוסד זה היתה קשורה בחשאיות עצומה וסודיות מוחלטת, בגלל הסכנה ליהודים ברוסיה הסובייטית.

כל העת היה הרבי מעורב בכל פרטי פעילות המוסד ובכל הקורות אצל היהודים שם. בגלל החשאיות לא יכלו העסקנים והיהודים בבריה"מ להתקשר ישר אל מזכירות הרבי, ודברים רבים היו עוברים דרך ר' משה. לצורך זה אף סודרו כמה פעמים פגישות חשאיות של הרבי עם ר' משה בפתח ביתו של הרבי, באשר הרבי לא רצה שכמה פרטים והוראות בזה ידוברו בגלוי מתוך חדרו הקדוש, ופרטי הדברים היו ידועים רק למתי מספר.

כאשר החלה הפרסטרויקה, החל הארגון לשלוח שלוחים לברית המועצות ולימים חבר העמים. חלק מהשלוחים, הינם קבועים, ותופסים היום מקום בשורה הראשונה של שלוחי חסידות חב"ד, ומאידך נשלחו בחורים רבים לסייע לשלוחים הקבועים, וגם לערים אחרות.

'ליובאוויטש בחבר העמים - חדשות עזרת אחים' הוא גיליון חדשות שיצא לאור על ידי הלשכה ודווח על פעולות השלוחים.


הוצאות הענק של הארגון, הכבידו, ולבסוף הארגון קרס, ובמקומו תפס את הנהגת השלוחים בחלק מחבר העמים ובעיקר בחלק מרוסיה - ארגון 'אור אבנר - חב"ד ליובאוויטש" שקרס בחלקו.

לשכת עזרת אחים ליהדות מולדובה

עם נפילת ארגון 'עזרת אחים', הוקם לשכת עזרת אחים ליהדות מולדובה, על ידי הרב זושא אבלסקי שהיה מפעיליו הנמרצים של הארגון בשנותיו הטובות בארגון בחורים לשליחות לימי הקיץ למדינות חבר העמים, ועוד. לאחר שהארגון נחלש, המשיך להפעילו במתכונת מצומצמת, למדינת מולדובה וגלילותיה שם מכהן הרב יוסף יצחק אבלסקי רבה הראשי של מולדובה בנו של הרב זלמן טוביה אבלסקי הרב הראשי לשעבר, כיום הארגון ממשיך ומסייע ליהדות ויהודי מולדובה ובירתה קישינב, בין חברי הנהלת הלשכה כיום הינו הרב משה אבלסקי מקראון הייטס, שבשנים ההם היה מנהל משרדי הלשכה ומזכירו ועוזרו של הרב משה סלונים, שהפך את הארגון לממסדי וגדול, כיום פועלת לשכת עזרת אחים בארץ הקודש, כסניף של המרכז בניו יורק.

הלשכה מוציאה לאור גיליון חדשות מהודר בשם "אורות במדינה" המופץ לתורמים של יהדות ומוסדות חב"ד ליובאוויטש במדינת מולדובה וגלילותיה הגיליון יוצא לאור בעברית ובאנגלית.

לשכת עזרת אחים ליובאוויטש

לשכת עזרת אחים ליובאויטש ליהודי חבר העמים מפעילה מערכת הוצאה לאור המפיקה עזרים לחגי ומועדי ישראל לשלוחים הפועלים במדינות ועם יוצאי חבר העמים בארץ הקודש ובמחרבי תבל, ההפקות המהודרות בעיצוב מרשים בידי אומן נושאים בגאון את בשורת הגאולה והגואל, ומהווים נדבך נוסף בהכנת העולם לקבלת פני משיח. עוד יוזמת הלשכה חלוקה בחינם של ספרי קודש לבתי כנסת ומוסדות הפועלים בחבר העמים ויוצאי ברית המועצות.

קרן עזרת משה

עם פטירתו הפתאומית של חבר לשכת עזרת אחים הרב משה אבלסקי, שהיה עוזרו ומזכירו של הרב משה סלונים בלשכה בניו יורק, ולאחר מכן כחבר הנהלה בעזרת אחים ליהדות מולדובה, הוקמה לזכרו ועל שמו קרן 'עזרת משה', המספקת תשמישי קדושה תפילין ומזוזות לצד ספרי קודש ליהדות מולדובה ומקומות נוספים.