הבדלים בין גרסאות בדף "לקוטי תורה"

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ (החלפת טקסט – "כ"ק אדמו"ר שליט"א" ב־"הרבי")
(הרחבה,בערך היה חסרון חמור הושמט מהערך שהספר הוא גם על חומש ויקרא)
שורה 6: שורה 6:
 
ספר זה הוא חלקו השני של הספר [[תורה אור]], אלא שאת הספר תורה אור הדפיס הרבי הצמח צדק בלי הערותיו, ובספר ליקוטי תורה הדפיס גם את הערותיו, בעקבות הפצרותיהם של החסידים והתגלותו של אדמו"ר הזקן אליו בחלום.{{הערה|מכתב [[הרבי הריי"צ]] שנדפס בסוף הספר ליקוטי תורה.}}.
 
ספר זה הוא חלקו השני של הספר [[תורה אור]], אלא שאת הספר תורה אור הדפיס הרבי הצמח צדק בלי הערותיו, ובספר ליקוטי תורה הדפיס גם את הערותיו, בעקבות הפצרותיהם של החסידים והתגלותו של אדמו"ר הזקן אליו בחלום.{{הערה|מכתב [[הרבי הריי"צ]] שנדפס בסוף הספר ליקוטי תורה.}}.
  
בספר נדפסו מאמרים על הספרים [[במדבר]] ו[[דברים]]. נוסף לזה כולל הספר: א. דרושים על פרשיות [[בשלח]] ו[[פקודי]] מתוך [[ספר שמות]] וכן הוספות לספרים שמות, [[ספר במדבר|במדבר]] ו[[ספר דברים|דברים]]. ב. דרושים על ה[[חגים]] הנמצאים בטווח הזמן שבו קוראים את הפרשיות הנ"ל. ג. דרושים ל[[שיר השירים]], עם הוספות.
+
בספר נדפסו מאמרים על הספרים [[ויקרא]], [[במדבר]] ו[[דברים]]. נוסף לזה כולל הספר: א. דרושים על פרשיות [[בשלח]] ו[[פקודי]] מתוך [[ספר שמות]] וכן הוספות לספרים שמות, [[ספר ויקרא|ויקרא]], [[ספר במדבר|במדבר]] ו[[ספר דברים|דברים]]. ב. דרושים על ה[[חגים]] הנמצאים בטווח הזמן שבו קוראים את הפרשיות הנ"ל. ג. דרושים ל[[שיר השירים]], עם הוספות.
  
 
הספר הוא מספרי היסוד של [[חסידות חב"ד]], ו[[הרבי]] הורה ללמוד בכל שבוע את המאמרים המודפסים בו השייכים ל[[פרשת השבוע|פרשה]].
 
הספר הוא מספרי היסוד של [[חסידות חב"ד]], ו[[הרבי]] הורה ללמוד בכל שבוע את המאמרים המודפסים בו השייכים ל[[פרשת השבוע|פרשה]].

גרסה מ־18:14, 27 ביולי 2015

דף שער ההדפסה הראשונה - שנת תר"ח
כריכת הספר 'לקוטי תורה'

ספר לקוטי תורה הוא ספר ובו מאמרי אדמו"ר הזקן שאמר או כתב במשך השנים; המאמרים נערכו על-ידי הרבי הצמח צדק.

ספר זה הוא חלקו השני של הספר תורה אור, אלא שאת הספר תורה אור הדפיס הרבי הצמח צדק בלי הערותיו, ובספר ליקוטי תורה הדפיס גם את הערותיו, בעקבות הפצרותיהם של החסידים והתגלותו של אדמו"ר הזקן אליו בחלום.[1].

בספר נדפסו מאמרים על הספרים ויקרא, במדבר ודברים. נוסף לזה כולל הספר: א. דרושים על פרשיות בשלח ופקודי מתוך ספר שמות וכן הוספות לספרים שמות, ויקרא, במדבר ודברים. ב. דרושים על החגים הנמצאים בטווח הזמן שבו קוראים את הפרשיות הנ"ל. ג. דרושים לשיר השירים, עם הוספות.

הספר הוא מספרי היסוד של חסידות חב"ד, והרבי הורה ללמוד בכל שבוע את המאמרים המודפסים בו השייכים לפרשה.

דפוסים

  • בשנת תשכ"ה - הדפסת מהדורה חדשה אשר בה הוכנסו לראשונה כל התיקונים שנרשמו בלוח התיקון שבהוצאות הקודמות. כמו כן נוספו בראש הספר: א) מפתח כללי לכל החלקים. ב) אגרת קודש של הרבי הצמח צדק - אודות ההוצאה לאור של התורה אור. ג) אגרת קודש של הרבי הריי"צ - על הספר תורה אור ולקוטי תורה. ד) מפתח ענינים. ה) מפתח שמות ספרים ואנשים. ו) השמטות בלקוטי תורה. ז) הערות וציונים. ח) דפוסי הספר. הוספות ד-ח נערכו על ידי הרבי. (הוספות שבסוף הספר:) ט) צילום משער ההוצאה הראשונה של לקוטי תורה, ושער ההוספות. י) הסכמות הרבנים לדפוסים הראשונים של הלקוטי תורה. יא) מראי מקומות לפסוקי תנ"ך ומאמרי רז"ל (נערכו על ידי חברי ה[[כולל שעל ידי מזכירות הרבי|כולל שעל ידי מזכירות הרבי). יב) הוספות להערות וציונים (נערכו על ידי הרב יהודה לייב גרונר). יג) מודעה רבה - שנדפסה בהוצאת וילנא תרפ"ח ולראשונה וילנא תרס"ד.
  • בשנת תשד"מ - הדפסת מהדורה חדשה (בערכית ר' אהרן חיטריק) בה נוספו: א) הערות ותיקונים מהרבי (לפ' בשלח, פקודי והתחלת פרשת ויקרא). ב)במראי מקומות נוספו: 1. ציונים למאמרי אדמו"ר הזקן, מאמרי הרבי האמצעי, מאמרי הרבי הצמח צדק - בהם נמצאים מאמרי הלקוטי תורה בשינויים או עם תוספת ביאורים ותוספת הערות. 2. מראי מקומות נוספים לש"ס, מדרש, זהר וכו', ומראי מקומות לספרי רבותינו נשיאינו שבהם נתבארו ענינים שבלקוטי תורה. 3. ציונים מחסיד לא ידוע, שנרשמו בגליון לקוטי תורה הנמצא בספריית הרבי. ג)רשימת הכתבי יד שבהם נמצאים מאמרי הלקוטי תורה. ד) רשימת מאמרי הלקוטי תורה על פי סדר השנים. ה) דפוסי לקוטי תורה. ו) צילום מגוף כתב יד קודש הרבי הצמח צדק ומגוף כתב יד קודש של המהרי"ל, אחי אדמו"ר הזקן.
  • בשנת תשנ"ט - נדפס הספר במהדורה חדשה בה הוגה הספר כולו מגוף כתב יד קודש הרבי הצמח צדק, ונוספו במראי מקומות ציונים למאמרי אדמו"ר הזקן ומאמרי אדמו"ר האמצעי - בהם נמצאים הנחות אחרות ממאמרי הלקוטי תורה וכמה מהם בשינויים עם ביאורים ותוספות בהערות, וכן מראי מקומות נוספים לש"ס, מדרש, זהר וכו' ומראי מקומות לספרי רבותינו נשיאינו שבהם נתבארו ענינים שבלקוטי תורה. כמו כן נוספו בסוף הספר: א) רשימת ראשי תיבות. ב) החוזה עם דפוס האחים ראם.

נכון לשנת תשע"א הודפסו שבע עשרה מהדורות לספר.

מאמרים מלוקטים

הוצאת הספרים קה"ת הוציאה לאור החוברת מאמרים מלוקטים המלקטת בתוכה סדרת מאמרים יסודיים מתוך הספר, עבור התמימים הלומדים בישיבות תומכי תמימים ברחבי העולם.

ספרי ביאורים על הספר

לימוד הספר

בשנת תשנ"ב הורה הרבי ללמוד בכל שבוע את 'א חסידישע פרשה' (הפרשה החסידית) - המאמרים מתוך ליקוטי תורה ותורה אור השייכים לפרשת השבוע.

באחת השנים נכנס ליחידות בחור ישיבה המקורב לחב"ד, ואמר לרבי שקשה לו ללמוד לעיון את כל מאמרי הפרשה בלקוטי תורה ומה עליו לעשות. ענה לו הרבי שבתחילה ילמד את כל הפרשה בספר לגירסא, ואחר כך ילמד לעיונא לכל הפחות אות ראשונה ממאמר אחד, כי בו נמצא התוכן של כל המאמר, והשאר כמה שיספיק[2].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. מכתב הרבי הריי"צ שנדפס בסוף הספר ליקוטי תורה.
  2. שיחות קודש תשכ"ה חלק א'.