הבדלים בין גרסאות בדף "ליקוטי לוי יצחק"

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מ (החלפת טקסט – "עיירה" ב־"עיירה")
 
שורה 41: שורה 41:
 
*[http://hebrewbooks.org/31679 לקוטים על פסוקים ומאמרי חז"ל ואגרות קודש] {{הב}}
 
*[http://hebrewbooks.org/31679 לקוטים על פסוקים ומאמרי חז"ל ואגרות קודש] {{הב}}
 
[[קטגוריה:ספרות חב"ד]]
 
[[קטגוריה:ספרות חב"ד]]
 +
[[קטגוריה:רבי לוי יצחק שניאורסון]]

גרסה אחרונה מ־18:30, 26 בנובמבר 2017

שער החלק הראשון

ליקוטי לוי יצחק הינו ליקוט של תורת רבי לוי יצחק שניאורסון, אביו של הרבי, שכתב במסירות נפש ובתת-תנאים במשך שנות גלותו בעיירה צ'יאלי בקזחסטאן.

בסיס תורתו של ר' לוי יצחק בליקוט זה כמו בסדרת ספריו "תורת לוי יצחק", מתבסס בעיקר על תורת הקבלה בה העמיק כל ימי חייו.

בואה של אשתו הרבנית חנה למקום גלותו צ'יאלי, הצליחה להקל את סאת צרותיו וסבלו. הרבנית תרמה תרומה תורנית יקרת-ערך ויצרה במו ידיה דיו מצמחים וגם השיגה נייר בכדי שיתאפשר לבעלה לכתוב את חידושי תורתו הנפלאים בשולי הגליון של הספרים המעטים שהיו עימו.

בהתוועדות ו' תשרי תשמ"ו (יום היארצייט שלה) אמר הרבי: ".. למרות כל הקשיים וריבוי הדאגות בחיי היום-יום, לקחה על עצמה בעלת ה"יארצייט" דאגה נוספת - כיצד לאפשר פרסום תורתו של אאמו"ר (אביו של הרבי - רבי לוי יצחק) באופן שרבים מישראל יוכלו להגות בביאורי הענינים דפנימיות התורה על פי חסידות חב"ד, וכל זה בכדי לקרב את הגאולה האמיתית והשלימה על ידי משיח צדקנו, התלויה בהפצת המעיינות חוצה!..."

לאחר הסתלקותו של ר' לוי יצחק, הצליחה אשתו הרבנית חנה לצאת מברית המועצות. לפני זה הפקידה את אוצרות הכתבים בידיהם של אנשים נאמנים במוסקבה.

במהלך השנים נרתמו כמה חסידים להבאת תכריכי כתבי היד של ר' לוי יצחק, ובשיתוף עם יהודים שומרי תורה ומצוות שנסעו לברית המועצות נעשה מבצע הירואי ומסוכן להצלת הכתבים. תחת אפם של בלשי הק. ג. ב הועבר תכריך כתבי היד מרשות היהודי הנאמן שהופקד על שמירתם לידי שגרירות ישראל, שמיהרה לשלוח בדואר דיפלומטי את הכתבים למשרד החוץ בירושלים. לאחר כמה ימים הגיעו הכתבים לידי אדמו"ר שליט"א.

צוות נבחר של חסידים התיישב לערוך את הכתבים לספרים, כשהרבי מפקח באופן אישי על העריכה והסידור של הספרים.

הערות לספר התניא[עריכה]

ר' לוי יצחק כתב הערות על ספר התניא בשולי דפי הספרים שהיו עימו בעת הגלות. מהערותיו על התניא נדפסה חוברת, בשנת תש"ל.

בנו, הרבי, החל לבאר את הערות העמוקות של אביו על ספר התניא, בעיקר על חלק "אגרת התשובה", לקראת סוף שנת תש"ל בהתוועדויות הגדולות בשבת קודש ב-770, והמשיך בזה גם בשנת תשל"א.

שיחותיו של הרבי על ביאורי אביו נערכו והוגהו על ידו בקונטרסים מיוחדים, שנלקטו מאוחר יותר בכרך מיוחד של "לקוטי שיחות" המאגד בתוכו את הערותיו של הרבי על ביאורי אגרת התשובה לאביו. לאחר מכן נדפסו ביאורים אלו שוב בהוספות לכרך ט"ל של לקוטי שיחות.

הערות לספר הזוהר[עריכה]

לאחר שנדפסה חוברת ההערות לספר התניא, עמל צוות העורכים בראשות אדמו"ר שליט"א על סדרת הספרים "הערות לספר הזוהר", המונה שני כרכים.

ספר "הערות לספר הזוהר" על חומש בראשית נדפס בשנת תש"ל, ובהתוועדויות שבת קודש של שנת תשל"א החל הרבי לבאר את הערותיו של אביו על ספר הזוהר.

בשנת תשל"ב יצא לאור עולם כרך נוסף האוצר בתוכו "הערות לספר הזוהר" על חומשים שמות-דברים.

מאז נדפסו הספרים בכמה מהדורות.

ספרים נוספים ל"לקוטי לוי יצחק"[עריכה]

ספר נוסף בסדרת "לקוטי לוי יצחק" נדפס בשנת תשל"א ובו נלקטו חידושיו וביאוריו לש"ס (בשונה משאר ספרים, נושא ספר זה את הכותרת "תורת לוי יצחק"). הספר הרביעי ואחרון בסדרה נדפס בשנת תשל"ג ובו נלקטו הערותיו על פסוקי תנ"ך ומאמרי חז"ל, ואגרותיו שהגיעו לידינו. בשנים שלאחר מכן הוא נערך שוב והתווספו בו חידושים רבים, כמו פירושיו של ר' לוי יצחק לתהילים ועוד. בשנת תשמ"ה נדפסו שוב כל ארבעת הכרכים בהוצאה חדשה ומתוקנת.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]