יעקב פרידמן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־20:15, 12 באוקטובר 2014 מאת להתראות (שיחה | תרומות) (הוספת ערך)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב יעקב פרידמן (?-ב' אדר א' תשס"א) היה מראשי הפעילים בהחזקת מוסדות חדרי תורה אור, ופעיל בהפצת מעיינות החסידות בשכונת בארא פארק בהוראת הרבי.

תולדות חייו

נולד בקאשדאר שבליטא לאביו ר' נפתלי הירץ ולאמו אלטע חוה פרידמן.

בצעירותו למד בישיבת סלבודקה, וכשהגיע לגיל הנישואין התחתן עם בת העיירה קובנה הסמוכה, וקבע בה את מגוריו. בזמן מגוריו בעיר החל להתקרב לתורת החסידות והשתתף בשיעוריו של המשפיע הרב יהושע אייזיק בארוך ושל ר' איצ'ה דער מתמיד.

כאשר החלה מלחמת העולם השניה, נלקח על ידי הנאצים לגטו שאוול הסמוך לקובנה שם סבל עינויים רבים, ואף הוכרח להשתתף בצעדת המוות במהלכה הוכרח יחד עם אלפי יהודים לצעוד רגלים מרחק עצום של מאות קילומטרים עם מנות זעומות של אוכל ומים.

בניסים גלויים הצליח לשרוד את הצעדה כשלאורך כל הדרך הוא מעוטף בגווילי ספר תורה שהציל מהגטו בשאוול, ובסיומה החל להיטלטל בין מחנות המוות השונים ושרד את אימות השואה בגפו, כאשר אשתו ושני ילדיו נספו על קידוש ה'.

בעסקנות הכלל

בסיום המלחמה הגיע למחנה המעבר בפוקינג שם החל לעסוק באיסוף מצרכים וכספים לנזקקים, וכך הציל את חייהם של יהודים רבים שכשל כוחם מהסבל שעברו במחנות על ידי הנאצים.

בתקופה זו נישא בשנית, והתחתן עם בת למשפחת קלח, והמשיך להתגורר במחנה ולדאוג לצרכי הנזקקים שהגיעו למקום.

כאשר נסגר המחנה, עבר למחנה מעבר אחר בשם פערנוואלד שם דאג להקים ישיבה בראשה העמיד את ר' אליהו חיים רויטבלאט, וניהל אותה במשך תקופת זמן עד שקיבל הוראה מהרבי להגר לארצות הברית שם התיישב בשכונת בדפורד שבברוקלין והחל לעסוק במסחר יהלומים. משחלפו חודשים ספורים התבקש לשמש כמלמד בתלמוד תורה 'דרכי נועם', והוא נענה לבקשה.

עם ייסוד חדרי תורה אור בארץ הקודש, קיבל את ברכתו של הרבי לעזוב את משרתו כמלמד, ולהתחיל לעסוק בגיוס כספים ברחבי ארצות הברית עבור מוסדות אלו.

בסביבות שנת תש"כ קיבל הוראה מהרבי לעבור להתגורר בשכונת בארא פארק על מנת להפיץ חסידות בין תושבי השכונה במקביל לעבודתו בגיוס כספים, והוא מילא את שליחותו בנאמנות והיה מוסר שיעורים קבועים בתורת החסידות במספר בתי כנסת בשכונת מגוריו.

נפטר בב' אדר א' תשס"א.

משפחתו

  • רעייתו בנישואין שניים, יהודית.
  • בתו מרת מרים, רעייתו של ר' שלום הורביץ - קראון הייטס
  • בתו מרת שרה רחל, רעייתו (בנישואים ראשונים) של הרב ישעיהו הרצל - רב העיר נצרת עלית
  • בתו מרת חווה, רעייתו של ר' יהודה וולף

לקריאה נוספת

  • תשורה מנישואי ר' יחיאל מיכל מרוזוב, י"ט שבט תשס"ז