יעקב הוניקבצ'ר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־15:17, 25 בינואר 2011 מאת חיים נהר (שיחה | תרומות) (שוחזר מעריכה של 96.31.65.82 (שיחה) לעריכה האחרונה של חסיד שוטה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ד"ר יעקב הוניקבצ'ר (תרע"ה - תשל"ב), יוצר ואמן חב"די מפורסם בתחומו.

יעקב (יענקל'ה) הוניקבצ'ר (נכתב גם כ: הוניגוועטשער) נולד ב-תרע"ה בניו יורק, ארצות הברית. בשנת תש"ד עבר לפריז וקיבל תואר דוקטור למדעי הרוח. בשנת תשט"ז נישא לשטערנא שרה אלפרוביץ', בתו של הנגיד החסידי ר' משה. עלה לארץ ב-תשכ"ח התיישב בכפר חב"ד, ופעל ויצר רבות למען קליטת עולים מרוסיה.

יעקב היה מקורב לרבי, וזכה לקירובים גדולים מהרבי על יצירותיו. יעקב אף קיבל את פרס "אמנות לשמה" של המרכז לענייני חינוך בשנת תש"ל.

בגיל 17 למד אצל הד"ר גורג' ויליאמסבורגר ציור, ומאז עסק בתחום האמנות כמקצוע.

סגנונו התאפיין בעקומות זוויתיות, ועסק בעיקר בציורי ההווי החסידי בעיירה. התמחה בטכניקות ציור על בד, אך אף יצר מעט בפיסול בעץ ובאבן. ציוריו נודעים ברבגוניות העשירה שבהם, ובקומפוזיציות המורכבות המתארות תנועות חסידיות אופיייניות.

בשנותיו האחרונות עסק בהדרכת מתלמדים בציור, והקנה להם את שיטת ציורו הזוויתית המדמה פרספקטיבה מעוותת לרוחב המעניקה תחושת ריחוף מסוימת.

תלמידו וחברו זלמן קליינמן, שיכלל את סגנון הציורים בכך שהוסיף תנועות מעגליות לציוריו, ויצר נופך ריאלסטי יותר. אמנם, כאשר חיווה את עיקרי השינויים בפני יעקב, דחה זה את הסגנון והוסיף לצייר כדרכו. קשריהם לצורך ציורים ובכלל היו הדוקים מאוד.

ציוריו המפורסמים: "בית הכנסת", "עליית הגג" ו"ציפורי הנפש". פסל מפורסם (אם כי לא כה מוצלח לדעת אוהדיו) שלו הוא "דמויות", שניצב בבית הוניקבצ'ר (ראה במידע נוסף).

נפטר ב-תשל"ב.

מידע נוסף

בית הוניקבצ'ר בכפר חב"ד, מוזיאון לעצמת הנפש.