ילדי צ'רנוביל

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־19:08, 13 בספטמבר 2016 מאת שלום בוט2 (שיחה | תרומות) (החלפת טקסט – "ארצה " ב־"ארצה ")
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מענה הרבי בקשר לפעילות, על רקע הכור המסוכן

פרוייקט חב"ד למען ילדי צ'רנוביל (מכונה בקיצור: ילדי צ'רנוביל) הינו פרויקט הומניטרי של צעירי חב"ד, במסגרתו עולים ונקלטים בישראל ילדים יהודים מאזור צ'רנוביל.

רקע

אסון צ'רנוביל שהתרחש ב-י"ז ניסן תשמ"ו, בו התפוצץ הכור הגרעיני שהיה ליד העיר צ'רנוביל, גרם לפיזור נשורת רדיואקטיבית בשטחים נרחבים, בעיקר באוקראינה, בלארוס ורוסיה, שבהם חיים מיליוני בני אדם, ובהם רבבות יהודים.

לאחר שמחקרים של ארגון הבריאות העולמי הוכיחו כי סכנה גדולה במיוחד נשקפת לילדים, האוכלוסייה בעלת האמצעים מיהרה לעזוב את האזור.

בשנת תש"נ פנו נציגי הקהילות היהודיות באזורים אלה לארגוני חב"ד בבקשה להוציא את ילדי המשפחות היהודיות העניות שנותרו באזור.

העליה לישראל

לאחר שהתברר כי השנים שחולפות אינן מקטינות את הסכנה, מאחר שחומרים רדיואקטיביים שונים מתפרקים רק בחלוף שנים רבות, הורה הרבי לצעירי חב"ד להקים בכפר חב"ד מוסדות מיוחדים לקליטת הילדים, כדי לאפשר את הוצאתם מאזורי הסכנה. על ניהול הפרוייקט מונה הרב יוסף יצחק רייטשיק. ב-י"ב מנחם אב תש"נ הועלתה לישראל הקבוצה הראשונה, שמנתה 196 ילדים. מאז העלו צעירי חב"ד אלפי ילדים. בעקבותיהם עלו ארצה גם רבים מהוריהם. עד עכשיו עלו כ-80 קבוצות, המונים סך הכל כ-2500 ילדים.

הילדים נקלטים במעונות מיוחדים בכפר חב"ד, שם הם עוברים בדיקות ונתונים במעקב רפואי, ומקבלים תזונה מתאימה וחינוך יהודי. אנשי הצוות מלווים את הילדים במהלך ימות השנה ומשמשים להם כהורים‏. הפרויקט ממשיך גם כיום, וצפוי להימשך לפחות עד תשע"ז, כשהדגש הוא על העלאה של ילדים עם פוטנציאל לימודי גבוה שמגיעים ממשפחות יהודיות אשר נמצאות במצב כלכלי נמוך.

במקביל, הפרויקט מספק תרופות וציוד רפואי מתקדם לילדים שנותרו מסיבות שונות באזורים בהם קיימת השפעה רדיואקטיבית.

הוקרה בינלאומית

הפרויקט נחשב לאחד המיזמים המפורסמים של חב"ד ושל צעירי חב"ד בישראל, וזכה להכרת האו"ם וארגון הבריאות העולמי ולתמיכתם של מנהיגים רבים בעולם[1].

בשנת תשנ"ז, קיים ארגון האומות המאוחדות אירוע הוקרה מיוחד לכבוד הפרויקט, במהלכו הודיעו עשרות מדינות על הפקת בול מיוחד כהזדהות עם הפרויקט‏. גם בישראל הנפיקו 'בול חב"ד למען ילדי צ'רנוביל' כאות הוקרה לפרויקט‏.

בעיות הלכתיות

עקב רשלנות בבדיקת יהדותם של הילדים, התברר כי רבים מהם הינם גוים, לפעמים אף משני הוריהם. כתוצאה מכך אירעו אסונות רוחניים קשים, עקב התבוללות יהודית של בוגרי הישיבות המיוחדים לילדי הפרוייקט. הסיבה העיקרית לבעיה, היא מכיון שלאחר שסיימו מספר שנים במוסדות בכפר חב"ד, יהדותם כביכול ברורה, וכך הם מוצאים להם זיווגים יהודיים, בעוד שיש מהם שהינם גוים גמורים על פי ההלכה[2]. הנהלת צא"ח אינה מכחישה את הדברים. בשנת תשס"א העלה הרב שלום דוב ליפשיץ יושב ראש יד לאחים טענות קשות על ניהול הפרוייקט. במכתב ששלח לכבוד הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי, העלה כי יש לבדוק את יהדותם, והעלה טענות קשות כלפי התמהמהות הגורמים השונים בשיתוף הפעולה עם ארגון יד לאחים[3].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים