יוסף ישעיה ברוין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יוסף ישעיה ברוין (בעת מעמד הכתרתו לרב שכונת קראון הייטס - י"ב בשבט תשע"א)

.

הרב יוסף ישעיה ברוין (יליד שנת תשל"א, 1971) הוא רב וחבר בבית דין צדק בשכונת קראון הייטס. בעבר כיהן כרב קהילת צמח צדק בסידני שבאוסטרליה וכמשפיע בקהילה ובישיבת תומכי תמימים המקומית.

תולדות חייו

הרב ברוין נולד בד' ניסן תשל"א לר' חיים אליעזר ברוין, רב בפלטבוש ובנו של הרב שלמה זלמן ברוין מחבר סדרת "שערים המצויינים בהלכה". בבחרותו למד בישיבת "חתם סופר" ו"כוכב מיעקב טשעבין". במהלך לימודיו בטשעבין התקרב לחסידות חב"ד ועבר לישיבת תומכי תמימים קרית גת, שם התקרב למשפיע הרב משולם זושא אלפרוביץ'. בהמשך למד גם בישיבות; אהלי תורה קראון הייטס, ישיבה גדולה דסידני ותומכי תמימים המרכזית 770. בתקופת לימודיו ב-770 היה חבר בצוות החוזרים והמניחים של הרבי.

הרב נישא לבתו של הרב חיים שלום דובער ליפסקר ולאחר נישואיו עבד בועד להפצת שיחות. במקביל שימש גם כעורך הפסקים של הרב יהודה קלמן מארלו ושאר חברי הבד"ץ, יחד עם עבודתו בסדרת 'שערים המצויינים בהלכה' של סבו.

בחודש תמוז תשנ"ד עסק בהוצאתו לאור של הספר 'והוא יגאלנו', המחזק את אמונת החסידים בחייו הנצחיים של הרבי כמלך המשיח ובאמונה הוודאית שהוא יגאל את עם ישראל תיכף ומיד, ובתשנ"ה תורגם על ידו לאנגלית.

בשנה תשנ"ה עבר לסידני וכעבור זמן קצר מונה למנהל המתיבתא ולרב קהילת צמח צדק. תקופה מסויימת שימש כסיו"ר ועד רבני סידני. במהלך שהותו בסידני היה ביחסים קרובים עם הרב יצחק דוד גרונר. בשנת תשס"ח פעל והצליח לאחד בין קהילתו לקהילת 'ישיבה סנטר' בהנהגת הרב פנחס פלדמן[1].

הרב ברוין כותב מאמרים תורניים וחינוכיים, המתפרסמים בקובצי ההערות של אוהלי תורה, בגליון התמים ובאתר חב"ד אורג.

בחירתו לחבר הבד"צ דקראון הייטס

בחודש אלול תש"ע הוכרז[2] כמועמד לבד"ץ קראון הייטס מטעם הרב אהרון יעקב שווי. בכ"ו באלול תש"ע נבחר ברוב קולות לרב השכונה[3], כאשר למעלה מאלף תושבים הצביעו בעדו[4].

ביום י"ב שבט תשע"א הוכתר הרב ברוין לרב השלישי בהרכב בית הדין בקראון הייטס, לצד הרבנים המכהנים הרב אזדבא והרב שווי[5].

חבר הבי"ד הרב אזדאבא הגיש ערעור על בחירתו של הרב ברוין בטענה שהתמודד לרבנות ללא תעודת סמיכה, הערעור נדחה על ידי אב בית הדין הרב רוזנברג שקבע בפסק דין מנומק[6] כי הרב ברוין הוסמך עוד לפני הבחירות בסמיכת "יורה יורה", לאחר מכן הגישו[7] שלושה מתושבי השכונה מספר טיעונים לביה"ד של הזבל"א שהוסמך לדון בנושא, ומשנדחו - יצאו לבי"ד לא חב"די מבורו פארק ששלחו כתב "עיקול"[8], בו הם "מורים" לועד הקהל שלא לקיים את פסק הדין של הזבל"א, ולא למנות את הרב ברוין כרב השכונה. משכך, פנה וועד הקהל לבית דין נייטרלי, בשאלה: האם עליו לפעול לפי ה"עיקול", או שמא אין העיקול מחייבו מכיון שהוא כפוף לביה"ד של הזבל"א שפסק דברים ברורים בנושא. בתשובה[9] נכתב כי לאחר שהדיינים בדקו את הנושא ועיינו בכובד ראש בכל המסמכים, הם פוסקים כי אין מקום לכל ערעור או עיקול בנושא, וכל מי שיש לו טענות או ערעורים עליו לפנות אך ורק לביה"ד של הזבל"א שהוסמך לטפל בנושא.

עם עקירתו של הרב ברוין מסידני לקראון הייטס, וכניסתו לכהן בפועל שאחד מרבני השכונה, הורגש שינוי משמעותי לטובה בכל פעולותיו של בית הדין של שכונת קראון הייטס. כשהדגש העיקרי הוא על חיזוק הקשר בין בית הדין לקהילה, דבר המתבטא בדפי הדרכה הלכתיים בסמיכות לחגים, ביקורים תכופים בבתי הכנסיות הרבים הפזורים בשכונה, עלון עונתי המדווח על פעילות הרבנים בבית הדין ושעות קבלת הקהל, ועוד.

קישורים

שיעורי וידאו:

פסקה זו לוקה בחסר. הינכם מוזמנים להרחיב אותה

טורים וראיונות:


הערות שוליים