יוסף יצחק קרץ

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־09:53, 7 באוגוסט 2018 מאת להתראות (שיחה | תרומות) (תולדות חיים)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב יוסף יצחק קרץ, בכניסה לזאל הגדול של בית חיינו – 770, עם ספריה חדשה שהציב עבור הסידורים שמשמשים את המתפללים הרבים

הרב יוסף יצחק קרץ (יליד שנת תש"מ, 1979) הוא עסקן ציבורי, שמש וגבאי ומנהל 'לשכת עושי חביתין (770)', משלוחי הרבי בברונקס, ומנהל מערכת היכל מנחם בארא פארק ומכון חסידות מבוארת.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בעפולה בג' כסלו תש"מ לאביו הרב דוד קרץ משפיע קהילת חב"ד בעיר, ולאמו מרת אודיל רחל מזל, מחנכת בבית הספר של רשת אהלי יוסף יצחק בתענך.

כילד, התחנך במוסדות החינוך החב"דיים בתענך ובמגדל העמק, וניהל פעילות עניפה של מסיבות שבת למאות ילדים בשכונה בה התגורר, וייסד את חברת 'מעין חי וחת"ת' במסגרתה התקרבו משפחות שלמות לקהילת חב"ד המקומית, באמצעות השתתפותם של הילדים בלימוד שיחות של הרבי, ואמירת שיעורי הלימוד היומיים בשבתות בבית הכנסת החב"די בעיר.

בצעירותו למד בישיבות תומכי תמימים לוד ותומכי תמימים כפר חב"ד, ובשנת תש"ס נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 במסגרת שנת ה'קבוצה' ומשם לא שב ארצה.

במהלך שנות לימודיו ב-770, ירש מאחיו את ניהול 'הלשכה', המספקת אוכל להתוועדויות הנערכות ב-770 בשבתות וביומי דפגרא.

במשך תקופה, היה חבר מערכת העיתון אלגעמיינער זשורנאל, ומערכת שבועון בית משיח[1].

בל' כסלו תשע"א, התקיימה חתונתו עם רעייתו מרת חנה, בת המשפיע הרב יוסף יצחק פבזנר, נכדת הרה"ח ר' חיים שמואל מנחם מענדל ליברוב והרה"ח ר' שלום דובער פבזנר ונינת המשפיע ר' מענדל פוטרפס ונינת המשפיע ר' ניסן נמנוב ונינת השד"ר ר' סעדיה ליברוב, והם קבעו את מגוריהם בקראון הייטס.

פעילות ציבורית[עריכה]

עם ייסודו של 'היכל מנחם בארא פארק', התמנה למנהל מערכת ההוצאה לאור, והיה שותף בהוצאתם לאור של בטאון 'באור החסידות', 'היכל הבעל שם טוב' סדרת ספרי 'חסידות מבוארת' על מאמרי אדמו"ר הזקן, וסדרת 'תניא מבואר', וכן על הקונטרסים היוצאים לאור על ידי המכון והתשורות שמחלק בכינוסים וההתוועדויות שעורך.

היה שותף פעיל בייסוד מכון 'אור החסידות' בשנותיו הראשונות, ובהוצאה לאור של הקונטרס 'לקראת שבת' היוצא לאור על ידו.

מאז שנת תשס"ב, אחראי לפעילות עניפה בשכונת 'ברונקס', ומממן כעשר קבוצות בחורים היוצאים לפעול בשכונה מידי יום שישי. בשנת תש"ע קיבל לידיו ממסגד מוסלמי את הקומה התחתונה של המבנה לצורך ניהול בית הכנסת במקום, סיפור שזכה לחשיפה תקשורתית[דרוש מקור].

לאחר פטירת אביו בשנת תשע"א, ייסד שורת מיזמים לזכרו, ביניהם 'קרן להפצת ספרי חב"ד - ניו יורק' המחלקת בחינם מאות ספרים חב"דיים בשנה בבתי הכנסת בניו יורק, פירסום שבועי בעיתון 'ידיעות אמריקה' של מכתב כללי מהרבי וכתבות בעניני יהדות, והרחבה משמעותית של הספרייה ב-770.

בשנת תשע"ב החל לעזור מטעם הגבאים בניהול 770, לאחר שהשמש הותיק הרב קיובמאן יצא לפנסיה, ובמסגרת זו קיבל לידיו את ניהול העליות לתורה והמכירות, השכרת תאי האחסון הפרטיים בקומת המרתף, ואחריות חלקית על הניהול השוטף של 770. במסגרת זו, דאג לשיפוצם של חדרי השירות, להתקנת נברשות וספריות חדשות, ועוד.

ר' יוסף יצחק מדריך ילד בעת העלי'ה לתורה

ייסד מנין לילדי צבאות השם בשעת התפילות ב-770 בשבת, ו'חברת תהילים' בסיומה, וכן מסיבות שבת מידי שבוע בביתו הפרטי.

בשנת תשע"ד החל לפרסם פעמיים בשנה מכתב כללי מהרבי באנגלית בעיתון היוקרתי 'ג'ואיש פרעסס'.

הערות שוליים

  1. לרגל גליון ה-600, יזם הוצאה לאור של דיסק עם כל ארכיון הגליונות ומוספי העיתון שיצאו לאור על ידי השבועון, שחולק כתשורה למנויים.