הבדלים בין גרסאות בדף "יונה יחיאל מצגר"

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(נבואת הרבי)
(גרסת ביניים אחת של אותו משתמש אינה מוצגת)
שורה 13: שורה 13:
  
 
==נבואת הרבי==
 
==נבואת הרבי==
בעת ביקורו ב[[ארצות הברית]] בשנת [[תשנ"א]], הגיע הרב מצגר להתברך מפיו של [[הרבי]] במעמד [[חלוקת דולרים|'חלוקת הדולרים']] שהתקיימה ביום ראשון [[כ"ג מר חשון]].
+
בעת ביקורו ב[[ארצות הברית]] בשנת [[תשנ"א]], הגיע הרב מצגר להתברך מפיו של [[הרבי]] במעמד '[[חלוקת דולרים|חלוקת הדולרים]]' שהתקיימה ביום ראשון [[כ"ג מר חשון]].
  
 
לאחר שהרב [[יהודה לייב גרונר|גרונר]] הציגו בפני הרבי, ביקש הרב מצגר את ברכתו של הרבי להצלחה בבחירות לרבנות בעיר חולון. הרבי ברך: {{ציטוטון|הצלחה רבה. יאריך ימים על ממלכתו. וללכת מחיל אל חיל, והזכות של ארץ אשר תמיד עיני ה' אלוקיך בה מראשית השנה ועד אחרית שנה תעמוד לכם, והרי '''חודש האביב''', קשור עם חירות, זמן חירות.. שיהיה בהצלחה רבה!}}.
 
לאחר שהרב [[יהודה לייב גרונר|גרונר]] הציגו בפני הרבי, ביקש הרב מצגר את ברכתו של הרבי להצלחה בבחירות לרבנות בעיר חולון. הרבי ברך: {{ציטוטון|הצלחה רבה. יאריך ימים על ממלכתו. וללכת מחיל אל חיל, והזכות של ארץ אשר תמיד עיני ה' אלוקיך בה מראשית השנה ועד אחרית שנה תעמוד לכם, והרי '''חודש האביב''', קשור עם חירות, זמן חירות.. שיהיה בהצלחה רבה!}}.
  
אף אחד לא ידע להסביר לרב מצגר את כוונת דבריו של הרבי בנוגע ל"חודש האביב", ה[[יחידות]] התקיימה כאמור ב[[חודש חשון]] והבחירות עצמן תוכננו לכ"ח אדר ב'. כאשר הוגשה עתירה לבג"צ ובעקבותיה נדחו הבחירות בשבועיים לחודש ניסן, הבין הרב מצגר את הדיוק בדברי הרבי. באותו ערב, השתתף הרב מצגר ב[[התוועדות]] המרכזית ב[[כפר חב"ד]] לציון 101 שנת להולדת הרבי, ובנאומו סיפר על נבואת הרבי. 12 שנים מאוחר יותר, כאשר הרב מצגר נבחר כרב הראשי לישראל בתאריך י"ב ב'''ניסן''', הקרוי בתורה בשם '''"חודש האביב"''', התגלה עומק חדש בנבואתו של הרבי לרב מצגר.
+
אף אחד לא ידע להסביר לרב מצגר את כוונת דבריו של הרבי בנוגע ל"חודש האביב", ה[[יחידות]] התקיימה כאמור ב[[חודש חשון]] והבחירות עצמן תוכננו לכ"ח אדר ב'. כאשר הוגשה עתירה לבג"צ ובעקבותיה נדחו הבחירות בשבועיים לחודש ניסן, הבין הרב מצגר את הדיוק בדברי הרבי. באותו ערב, השתתף הרב מצגר ב[[התוועדות]] המרכזית ב[[כפר חב"ד]] לציון 101 שנה להולדת הרבי, ובנאומו סיפר על נבואת הרבי. 12 שנים מאוחר יותר, כאשר הרב מצגר נבחר כרב הראשי לישראל בתאריך י"ב ב'''ניסן''', הקרוי בתורה בשם '''"חודש האביב"''', התגלה עומק חדש בנבואתו של הרבי לרב מצגר.
  
 
==קשריו עם חב"ד==
 
==קשריו עם חב"ד==

גרסה מ־00:45, 27 במרץ 2020

הרב יונה יחיאל מצגר
הרב מצגר נואם בכינוס לכבוד 200 שנה להסתלקות אדמו"ר הזקן
הרב מצגר, נואם בכנס 'קבלת המלכות' - ב' ניסן תשנ"ה

הרב יונה יחיאל מצגר (כ"ג מנחם אב תשי"ג) היה הרב הראשי האשכנזי לישראל, ונשיא מועצת הרבנות הראשית בשנים תשס"ג-תשע"ג.

תולדות חיים

הרב מצגר נולד בחיפה בשנת תשי"ג לאביו הרב אלימלך מצגר, והתחנך בילדותו במוסדות החינוך המקומיים. בצעירותו, למד בישיבת 'פרחי אהרון', בקריית שמואל (הסמוכה למקום מגוריו בחיפה), שם למד תניא עם הרב יגאל פיזם שהיה באותם שנים מדריך בישיבה. הוא המשיך ללמוד בישיבת ההסדר כרם ביבנה במשך אחת-עשרה שנים, במהלכן הוסמך לרבנות והחל בלימודי דיינות. כשסיים את לימודיו, התגייס כחייל קרבי בצה"ל, ולאחר מלחמת יום הכיפורים כיהן כרב צבאי. במהלך תקופה זו, נשא את רעייתו עפרה, בתו של הרב אברהם פרידמן, ונינתו של הרב יוסף חיים זוננפלד, רבה של ירושלים.

לאחר סיום השירות בצה"ל, מונה לרב בית הכנסת "תפארת צבי" במרכז תל אביב. בשנת תשמ"ח כתב את ספרו הראשון "במעגלי החיים", העוסק בחיים היהודיים במעגל השנה. כמו כן פרסם סדרת ספרים הלכתית של שאלות ותשובות בשם "מִיַם ההלכה" ו"כנפי יונה", ושו"ת נוסף בעניינים הקשורים למלחמת המפרץ הראשונה בשם "סופה במדבר".

בשנת תשס"ג, לאחר 24 שנה בהם כיהן כרב בעיר תל אביב, נבחר הרב מצגר בתמיכתו של הרב יוסף שלום אלישיב לכהן לתפקיד הרב הראשי האשכנזי לישראל, בהיותו בן 49 שנה בלבד, ובזה היה לרב הצעיר ביותר שכיהן בתפקיד זה עד כה, כהונתו נגמרה בשנת תשע"ג ואת מקומו ממלא הרב דוד לאו.

נבואת הרבי

בעת ביקורו בארצות הברית בשנת תשנ"א, הגיע הרב מצגר להתברך מפיו של הרבי במעמד 'חלוקת הדולרים' שהתקיימה ביום ראשון כ"ג מר חשון.

לאחר שהרב גרונר הציגו בפני הרבי, ביקש הרב מצגר את ברכתו של הרבי להצלחה בבחירות לרבנות בעיר חולון. הרבי ברך: "הצלחה רבה. יאריך ימים על ממלכתו. וללכת מחיל אל חיל, והזכות של ארץ אשר תמיד עיני ה' אלוקיך בה מראשית השנה ועד אחרית שנה תעמוד לכם, והרי חודש האביב, קשור עם חירות, זמן חירות.. שיהיה בהצלחה רבה!".

אף אחד לא ידע להסביר לרב מצגר את כוונת דבריו של הרבי בנוגע ל"חודש האביב", היחידות התקיימה כאמור בחודש חשון והבחירות עצמן תוכננו לכ"ח אדר ב'. כאשר הוגשה עתירה לבג"צ ובעקבותיה נדחו הבחירות בשבועיים לחודש ניסן, הבין הרב מצגר את הדיוק בדברי הרבי. באותו ערב, השתתף הרב מצגר בהתוועדות המרכזית בכפר חב"ד לציון 101 שנה להולדת הרבי, ובנאומו סיפר על נבואת הרבי. 12 שנים מאוחר יותר, כאשר הרב מצגר נבחר כרב הראשי לישראל בתאריך י"ב בניסן, הקרוי בתורה בשם "חודש האביב", התגלה עומק חדש בנבואתו של הרבי לרב מצגר.

קשריו עם חב"ד

מאז צעירותו, בשנים בהם למד הרב מצגר את ספר התניא עם המדריך החב"די בישיבה, הרב יגאל פיזם, שמר הרב מצגר על קשרים חמים עם חסידי חב"ד, והשתתף באופן פעיל בכינוסים ובהתוועדויות המאורגנים בכל רחבי הארץ. עם השנים הפך הרב מצגר למעריץ נלהב, ודרשותיו באירועים החב"דים מלאים בביטויי הערצה ואהבה לרבי. גם לאחר שנבחר לכהן כרב הראשי לישראל, ממשיך הרב מצגר להשתתף באירועים החב"דיים למרות העיסוקים הרבים בהם הוא טרוד.

ספריו

רוב ספריו של הרב מצגר הינם מקבץ של שאלות ותשובות שהשיב במהלך תפקידיו השונים ברבנות:

  • במעגלי החיים - שאלות ותשובות הנוגעות לחיים היהודיים במעגל השנה.
  • מים ההלכה - שאלות ותשובות, 4 חלקים, תשמ"ח-תשנ"ג.
  • סופה במדבר - שאלות ותשובות הלכתיות שהתעוררו במלחמת המפרץ.
  • כנפי יונה - שאלות ותשובות וחקרי הלכה בנושאים מעשיים.
  • רעיונות וביאורים על הגדה של פסח.

קישורים חיצוניים


הקודם:
הרב ישראל מאיר לאו
הרב הראשי האשכנזי
י"ב ניסן תשס"ג - ט"ו בסיוון תשע"ג
הבא:
הרב דוד לאו