יוחנן גורדון

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־13:51, 21 במאי 2014 מאת M770 (שיחה | תרומות) (קישורים חיצוניים)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב יוחנן גורדון

הרב יוחנן גורדון (כ"ג אייר תרנ"ד-כ"ט אב תשכ"ט) היה הגבאי הראשי ב-770 במשך שנים רבות, וחבר בארגונים השונים של חב"ד בארצות הברית, ביניהם: אגדות חסידי חב"ד, ניחו"ח וחברת ביקור חולים.

תולדות חייו

נולד בכ"ג אייר תרנ"ד לאביו ר' ישראל, שהיה המוהל בעיירה החסידית דוקשיץ, ולאמו מרת אסתר.

למד בישיבות תומכי תמימים ליובאוויטש ותומכי תמימים שצעדרין בין השנים תרס"ט-תרע"ז. שימש כשוחט ובודק בעיירה דוקשיץ, ונחשב לתלמידו המובהק של המשפיע הרב שאול דב זיסלין.

בשנת תרצ"ב היגר בהוראת אדמו"ר הריי"צ לארצות הברית, שם המשיך את עיסוקו כשוחט ובודק לצד אחיו המבוגרים שכבר השתקעו במקום, ולאחר רכישת 770 התמנה כגבאי ובעל קורא והמשיך לכהן בתפקיד זה עד יומו האחרון.

שימש כיו"ר חברת ביקור חולים, מזכיר רייונדשל, חבר הנהלת אגודת חסידי חב"ד וניחו"ח. כמו כן היה משלושת הרועים שאדמו"ר הריי"צ מינה על אגודת אחות התמימים בארצות הברית.

ייסד וניהל את גמ"ח שומרי שבת. לאחר פטירתו עבר הגמ"ח לידיו של חתנו הרב שמעון גולדמן. הרבי חיבב במיוחד את פעילות הגמ"ח, ומספר פעמים הזכיר את הגמ"ח בשיחותיו הק'.

ערך את מפתח האנשים לספר לקוטי דיבורים של אדמו"ר הריי"צ.

נפטר בכ"ט מנחם אב תשכ"ט.

משפחתו

לקריאה נוספת

  • יוסף אשכנזי, אוצר החסידים - אישיותם ומשנתם החסידית של משפיעי חב"ד בניו-יורק, בהוצאת חזק, תשע"ג

קישורים חיצוניים

  • תוכחה מאוזנת - בנו הרב ישראל גורדון מספר על מאורע שהתרחש עם אביו בעת לימודו בישיבה, בראיון לתוכנית 'המפגש שלי' של חברת jem קובץ וידאוקישור לאתר בית חב"ד