הבדלים בין גרסאות בדף "יהושע שניאור זלמן סרברנסקי"

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
 
(19 גרסאות ביניים של 10 משתמשים אינן מוצגות)
שורה 1: שורה 1:
הרב '''יהושע שניאור זלמן סרברנסקי''' ([[ח' טבת]] [[תרס"ד]]-[[ג' תמוז]] [[תשנ"א|תנש"א]]), היה משלוחי רבותינו נשיאינו להפחת השממה היהודית ב[[אוסטרליה]].
+
הרב '''יהושע שניאור זלמן סרברנסקי''' ([[ח' טבת]] [[תרס"ה]]-[[ג' תמוז]] [[תשנ"א|תנש"א]]), היה משלוחי רבותינו נשיאינו להפחת השממה היהודית ב[[אוסטרליה]].
  
==תולדות חייו==
+
==תולדות חיים==
נולד בעיירה בראיהן ב[[ח' טבת]] [[תרס"ד]] לאביו הרב ואמו מרת נחמה. בשנת [[תרפ"ד]] נכנס ללמוד בסניף ישיבת [[תומכי תמימים חרקוב]].
+
נולד ב[[עיירה]] בראיהן ב[[ח' טבת]] [[תרס"ה]] לאביו הרב מנחם מענדל ואמו מרת נחמה. בשנת [[תרפ"ד]] נכנס ללמוד בסניף ישיבת [[תומכי תמימים חרקוב]].
  
בעת לימודיו בישיבת תומכי תמימים, בשלהי שנת [[תרפ"ה]] נקרא לשרת לצבא הרוסי. בשמחת תורה של שנת [[תרפ"ו]] ביקש את ברכתו של [[אדמו"ר הריי"צ]] להיפטר מהצבא, וכמענה אמר לו הרבי שעליו להיות עבד השם, ואם יעשה כדבריו, יפטר מעול הצבא הרוסי.
+
בעת לימודיו בישיבת תומכי תמימים, בשלהי שנת [[תרפ"ה]] נקרא לשרת לצבא הרוסי. ב[[שמחת תורה]] של שנת [[תרפ"ו]] ביקש את ברכתו של [[אדמו"ר הריי"צ]] להיפטר מהצבא, וכמענה אמר לו הרבי שעליו להיות עבד השם, ואם יעשה כדבריו, יפטר מעול הצבא הרוסי.
  
בשנת [[תרפ"ז]] התמנה לשמש כחבר הצוות הרוחני של ישיבת תומכי תמימים חרקוב, ולאחר מכן בהגיעו לגיל חתונה נישא לאחותו של המשפיע החסידי הרב [[מנחם מענדל פוטרפס]].
+
בשנת [[תרפ"ז]] התמנה לשמש כחבר הצוות הרוחני של ישיבת תומכי תמימים חרקוב, ולאחר מכן בהגיעו לגיל חתונה [[נישואין|נשא]] את אחותו של ה[[משפיע]] החסידי הרב [[מנחם מענדל פוטרפס]].
  
 
עם פרוץ [[מלחמת העולם השניה]], ברח לעומק רוסיה כמו חסידים רבים, והגיע ל[[סמרקנד]] שם נכנס ללמוד בסניף הישיבה שהוקם על ידי החסידים.
 
עם פרוץ [[מלחמת העולם השניה]], ברח לעומק רוסיה כמו חסידים רבים, והגיע ל[[סמרקנד]] שם נכנס ללמוד בסניף הישיבה שהוקם על ידי החסידים.
  
יצא את שערי רוסיה בשנת [[תש"ז]] במסגרת '[[יציאת רוסיה תש"ו|הבריחה הגדולה]]'. בעת המבצע ההברחה, הועמד יחד עם ידידו [[יצחק גולדין]] בנקודות שונות בפולין אליהן הגיעו ה'עשאלונים' עם החסידים על מנת לדאוג לצרכיהם הבסיסים ולכוון אותם בהמשך דרכם אל מחנות המעבר השונים מחוץ לגבולותיה, על מנת להרחיקם מן הסכנה הרוסית. בשנת [[תש"ט]] נשלח על ידי [[אדמו"ר הריי"צ]] להפריח את השממה היהודית ב[[אוסטרליה]].
+
יצא את שערי רוסיה בשנת [[תש"ז]] במסגרת '[[יציאת רוסיה תש"ו|הבריחה הגדולה]]'. בעת המבצע ההברחה, הועמד יחד עם ידידו [[יצחק גולדין]] בנקודות שונות ב[[פולין]] אליהן הגיעו ה'עשאלונים' עם החסידים על מנת לדאוג לצרכיהם הבסיסים ולכוון אותם בהמשך דרכם אל מחנות המעבר השונים מחוץ לגבולותיה, על מנת להרחיקם מן הסכנה הרוסית. בשנת [[תש"ט]] נשלח על ידי [[אדמו"ר הריי"צ]] להפריח את השממה היהודית ב[[אוסטרליה]].
  
 
במהלך פעילותו באוסטרליה זכה לקבל מענות והדרכות רבות מהרבי על כל צעד ושעל, ולאורך השנים הקים במדינה אימפריה יהודית של מוסדות תורה וחסד.
 
במהלך פעילותו באוסטרליה זכה לקבל מענות והדרכות רבות מהרבי על כל צעד ושעל, ולאורך השנים הקים במדינה אימפריה יהודית של מוסדות תורה וחסד.
שורה 19: שורה 19:
  
 
==משפחתו==
 
==משפחתו==
*בנו, הרב חיים סרברנסקי, משפיע ב[[קראון הייטס]]
+
*גיסו, הרב [[מענדל פוטרפס]]
*בנו, הרב אהרן סרברנסקי, [[שליח]] [[הרבי]], מלבורן אוסטרליה
+
*גיסו הצייר [[הענדל ליברמן]] (פוטרפס)
 +
*גיסו הרב [[בנציון שמטוב]]
 +
 
 +
*בנו, הרב חיים סרברנסקי, [[משפיע]] ב[[קראון הייטס]]
 +
*בנו, הרב [[אהרן סרברנסקי]] - [[שליח]] [[הרבי]] ומנהל ה[[מל"ח]], מלבורן אוסטרליה
 +
*בתו, מרת נחמה ורדיגר
  
 
==לקריאה נוספת==
 
==לקריאה נוספת==
* יוסף אשכנזי, '''[[אוצר החסידים (ספר)|אוצר החסידים]]''' - אישיותם ומשנתם החסידית של משפיעי חב"ד ברחבי תבל, בהוצאת [[חזק (בית הוצאה לאור)|חזק]], תשע"ד
+
* יוסף אשכנזי, [[אוצר החסידים (ספר)|אוצר החסידים]] - אישיותם ומשנתם החסידית של משפיעי חב"ד ברחבי תבל, בהוצאת [[חזק (בית הוצאה לאור)|חזק]], תשע"ד
  
 
==קישורים חיצוניים==
 
==קישורים חיצוניים==
*'''[http://hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?req=40489&st=&pgnum=59 מאסר רבינו]''', הרב סרברנסקי מדווח לידידיו בכתב צופן על מאסרו של [[אדמו"ר הריי"צ]], קובץ [[יגדיל תורה (ניו יורק)|יגדיל תורה]] סיון תשמ"ג, עמוד שיז
+
*'''[http://hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?req=40489&st=&pgnum=59 מאסר רבינו]''', הרב סרברנסקי מדווח לידידיו בכתב צופן על מאסרו של [[אדמו"ר הריי"צ]], קובץ [[יגדיל תורה (ניו יורק)|יגדיל תורה]] [[סיוון]] תשמ"ג, עמוד שיז
  
 
{{מיון רגיל:סרברנסקי, יהושע שניאור זלמן}}
 
{{מיון רגיל:סרברנסקי, יהושע שניאור זלמן}}
שורה 33: שורה 38:
 
[[קטגוריה:חסידים מתקופת אדמו"ר שליט"א]]
 
[[קטגוריה:חסידים מתקופת אדמו"ר שליט"א]]
 
[[קטגוריה:שלוחים באוסטרליה]]
 
[[קטגוריה:שלוחים באוסטרליה]]
 +
[[קטגוריה:שלוחים שנשלחו על ידי אדמו"ר הריי"צ]]
 +
[[קטגוריה:חסידים שיצאו מרוסיה בבריחה הגדולה]]

גרסה אחרונה מ־15:55, 20 באוגוסט 2020

הרב יהושע שניאור זלמן סרברנסקי (ח' טבת תרס"ה-ג' תמוז תנש"א), היה משלוחי רבותינו נשיאינו להפחת השממה היהודית באוסטרליה.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בעיירה בראיהן בח' טבת תרס"ה לאביו הרב מנחם מענדל ואמו מרת נחמה. בשנת תרפ"ד נכנס ללמוד בסניף ישיבת תומכי תמימים חרקוב.

בעת לימודיו בישיבת תומכי תמימים, בשלהי שנת תרפ"ה נקרא לשרת לצבא הרוסי. בשמחת תורה של שנת תרפ"ו ביקש את ברכתו של אדמו"ר הריי"צ להיפטר מהצבא, וכמענה אמר לו הרבי שעליו להיות עבד השם, ואם יעשה כדבריו, יפטר מעול הצבא הרוסי.

בשנת תרפ"ז התמנה לשמש כחבר הצוות הרוחני של ישיבת תומכי תמימים חרקוב, ולאחר מכן בהגיעו לגיל חתונה נשא את אחותו של המשפיע החסידי הרב מנחם מענדל פוטרפס.

עם פרוץ מלחמת העולם השניה, ברח לעומק רוסיה כמו חסידים רבים, והגיע לסמרקנד שם נכנס ללמוד בסניף הישיבה שהוקם על ידי החסידים.

יצא את שערי רוסיה בשנת תש"ז במסגרת 'הבריחה הגדולה'. בעת המבצע ההברחה, הועמד יחד עם ידידו יצחק גולדין בנקודות שונות בפולין אליהן הגיעו ה'עשאלונים' עם החסידים על מנת לדאוג לצרכיהם הבסיסים ולכוון אותם בהמשך דרכם אל מחנות המעבר השונים מחוץ לגבולותיה, על מנת להרחיקם מן הסכנה הרוסית. בשנת תש"ט נשלח על ידי אדמו"ר הריי"צ להפריח את השממה היהודית באוסטרליה.

במהלך פעילותו באוסטרליה זכה לקבל מענות והדרכות רבות מהרבי על כל צעד ושעל, ולאורך השנים הקים במדינה אימפריה יהודית של מוסדות תורה וחסד.

נפטר בג' תמוז תנש"א.

בשנת תשע"ב החל הסופר החסידי הרב אברהם רייניץ לפרסם בהמשכים בשבועון בית משיח פרקים מתולדות חייו ופעולותיו. נכון לשנת תשע"ד הסדרה כוללת כארבעים פרקים, והיא מתעתדת לכלול כעשרים נוספים.

משפחתו[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

  • יוסף אשכנזי, אוצר החסידים - אישיותם ומשנתם החסידית של משפיעי חב"ד ברחבי תבל, בהוצאת חזק, תשע"ד

קישורים חיצוניים[עריכה]