חסידות פשברסק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־21:01, 5 באוקטובר 2020 מאת חלוקה בוט (שיחה | תרומות) (החלפת טקסט – "ארה"ב" ב־"ארצות הברית")
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ציור משלושת רבני פשברסק

חסידות פשעווארסק היא חסידות שמקורה ברבי משה יצחק גֶבִירצְמֵן מפשעווארסק מצאצאי רבי אלימלך מליז'נסק. הוא היה חתנו של רבי ישכר דוב הכהן גלאנץ מצאצאי הרה"ק רבי לוי יצחק מברדיטשוב.

ר' איציקל[עריכה]

רבי משה יצחק נולד לאביו, ר' נפתלי אלימלך שהיה אחיינו של רבי יחזקאל שרגא משינאווא, בי"ב טבת תרמ"ב (יום הסתלקותו של רבי משה מפשברסק, מחבר ספר 'אור פני משה'). בשנת תרמ"ו עבר על פי ציווי הרב משינאווא, לגור בעיר שינאווא.

בצעירותו למד בישיבה בעיר טארנע, בראשות הגאון ר' משה אפטער מחבר הספר אמרי יושר, לשם נשלח על ידי דודו רבי יחזקאל שרגא משינאווא.

לאחר נישואיו עבר לגור בעיר פשעווארסק שבפולין, ומאז נקרא האדמו"ר מפשעווארסק. לאחר השואה בשנת תש"ט עבר לגור בפריז ובאדר תשי"ז עבר לגור בקביעות באנטוורפן. אל מקום מושבו נהרו חסידים רבים. הוא הגיע פעם לבקר את הרבי ואף נכנס ליחידות[1]. בינו ובין הרבי שררו יחסי הערצה מופלגים ומסופר שמתי שנסתלק לבית עולמו ביום הכיפורים תשל"ז באנטוורפן - בו בשעה - בכה הרבי באמצע התפילה. מנוחתו כבוד במדינת הולאנד ועל קברו הק' הקימו אוהל.

לר' איציק'ל היה חמש ילדים (אחד מילדיו היה ר' יוסף חיים), אך ארבעה מהם יחד עם אשתו הרבנית נרצחו בהשואה. בתו היחידה ששרדה הייתה הרבנית אלטע בינא שהתחתנה עם ר' יעקב לייזער. לאחר הסתלקותו של ר' איציק'ל מילא את מקומו חתנו הצדיק הקדוש רבי יעקב לייזער כאדמו"ר מפשעווארסק.

ר' יעקב לייזער[עריכה]

רבי יעקב - או כפי שכונה ר' יענקל'ע - נולד בו' טבת ה'תרס"ו לאביו הרה"ק רבי דוד יצחק לייזער. בשנת תר"צ התארס עם הרבנית אלטע בינא, בתו של רבי משה יצחק גֶבִירצְמֵן מפשעווארסק, ורק התחתן חמש שנים לאר מכן. בשנות תרצ"א-תרצ"ו שימש כרבה של ישליסק, ואחר כך היה סמוך על שולחן חמיו, בזמן מלחמת עולם השניה נשלח לסיבר, לאחר המלחמה חזר לפולין שם התיישב בורוצלב וכיהן שם כרב ופסק שאלות הרבות שעלו אז מיד לאחר המלחמה. חצי שנה לאחר מכן התיישב בקרקוב יחד עם חותנו עד לחנוכה תש"ט שאז עברו לפריז, ומשם עברו ביום כ' אדר א' תשי"ז לאנטווערפן.

ר' יענקל'ע ני' ידוע בהערצתו לרבי ואף בא לבקר את הרבי ולהתברך מפי קודשו. הוא נסתלק בכ"ז מר-חשוון תשנ"ט ונקבר באוהלו הק' של חמיו שבהולאנד.

הרב לייביש לייזר[עריכה]

את מקומו של ר' יענקל'ע ממלא בנו הגה"צ רבי אריה לייביש לייזער כ"אדמו"ר מפשעווארסק" באנטוורפן. כשהתגורר בארצות הברית השתתף מספר פעמים בהתוועדויות של הרבי. הרב, מקיים יחסי ידידות עם חב"ד ובשנים האחרונות ביקר אצלו החוזר של הרבי רבי יואל כהן במהלך שהותו באנטוורפן ומסר את ספרי חסידות מבוארת על מאמרי אדמו"ר הזקן בספריו הק' תורה אור ולקוטי תורה.

קישורים חיצוניים[עריכה]

חב"ד וגדולי ישראל
חב"ד ובנותיה
חסידות סטרשלה   ●   התפצלות חסידות חב"ד (תרכ"ו)חב"ד קאפוסטחב"ד ליאדיחב"ד ניעז'ין   ●   חסידות אוורוטש
חצרות רוסיה ליטא ואוקראינה
ברסלבטולנאסלוניםסקוויראפינסק קרליןצ'רנובילקרליןצ'רקסרחמסטריבקארוז'יןצ'ורטקובסקוליא
חצרות גליציה
באבובצאנזמחנובקהפשברסקבעלזנדבורנאביטשינאקרטשניףזוטשקא
חצרות פולין ווואהלין
אמשינובגורזוויהללעלובסטרופקובראדזיןביאלאפשיסחאאוז'רוב
חצרות הונגריה ורומניה
פאפאויז'ניץסאטמארערלוי
חצרות ארץ ישראל ומרוקו
שומרי אמונים  •  אשלג  •  אבוחצירא
  1. תוכן היחידות נדפס בספר בית פשעווארסק (יו"ל בשנת תש"פ)