הבדלים בין גרסאות בדף "חיים יהודה קרינסקי"

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שורה 72: שורה 72:
 
[[קטגוריה:השלוחים לארץ הקודש תשט"ז]]
 
[[קטגוריה:השלוחים לארץ הקודש תשט"ז]]
 
[[קטגוריה:אישים בקראון הייטס]]
 
[[קטגוריה:אישים בקראון הייטס]]
 +
[[קטגוריה:אישים שנולדו בשנת תרצ"ד]]

גרסה מ־10:01, 24 באוקטובר 2021

חיים יהודה קרינסקי
יוד'ל קרינסקי.JPG
ר' יוד'ל
לידה ט"ו בכסלו תרצ"ד
בוסטון ארצות הברית
מקום פעילות ניו יורק ארצות הברית
תפקידים נוספים מזכירו של הרבי, יו"ר מחנה ישראל, חבר ה'מרכז לעניני חינוך' ומזכיר אגודת חסידי חב"ד
הרב קרינסקי לצד הרבי
המזכירים בעבודתם בחדר המזכירות. נראים בתמונה מימין לשמאל: יוד'ל קרינסקי, בנימין קליין, יהודה לייב גרונר ומזכירו של הרבי הריי"צ חיים ליברמן

הרב חיים יהודה קרינסקי (יוד'ל; נולד ט"ו כסלו תרצ"ד) הוא מזכירו של הרבי, יו"ר מחנה ישראל, חבר ה'מרכז לעניני חינוך' ומזכיר אגודת חסידי חב"ד.

תולדות חיים

נולד בט"ו כסלו תרצ"ד בבוסטון שבארצות הברית לר' שמעיה קרינסקי. בעקבות אחיו הגדולים שעברו למוסדות חב"ד, עבר אף הוא לישיבת אחי תמימים בעיר, ולאחר מכן בשנת תש"ו לתומכי תמימים 770.

עוד לפני קבלת הנשיאות של הרבי היה הרב קרינסקי מתכתב[1] עם הרבי רבות בנושאים רבים, וכמו כן ביקש ממנו הרבי כמה פעמים עזרה בנוגע לקירוב יהודים מסוימים.

בשנת תשט"ז, לאחר הטבח בכפר חב"ד, נשלח על ידי הרבי לארץ יחד עם קבוצת השלוחים על מנת לעודד את רוח התושבים.

נישא למרת דבורה בת ר' זאב וולף קזיניץ שהיה ממקושרי אדמו"ר הריי"צ והרבי, והיה פעיל נמרץ בהפצת היהדות ברחבי ארצות הברית.

עבודתו כמזכיר

בשנת תשי"ח התבקש על ידי הרב חיים מרדכי אייזיק חודקוב להצטרף לצוות המזכירות של הרבי[דרוש מקור].

וכן שימש כנהגו האישי של הרבי בנסיעותיו לאוהל. הרבי היה שוהה במתחם הקבר לבדו, בעוד קרינסקי ממתין ברכב ועובד עבודה משרדית ברכבו.

בשנת תשל"ב, על פי בקשת הרב חודקוב, מונה למזכיר אגודת חסידי חב"ד.

בשנת תשמ"ט מונה לחבר בהנהלת מחנה ישראל ובשנת תשנ"ח, בעקבות פטירת המנכ"ל הקודם, ד"ר ניסן מינדל, מונה למנכ"ל. כמו כן, סייע במשך השנים לרבנית חיה מושקא, אשתו של הרבי.

במסגרת תפקידו כמזכיר יצר הרב קרינסקי קשרים עם אנשים רבים ונכבדים ופעל שיפעלו לטובת חב"ד.

במשך שנות עבודתו לצד הרבי, יזם עשרות פרוייקטים להפצת היהדות, וזכה למענות מפורטים מהרבי עליהם, כגון דוכני חב"ד בתערוכות בין-לאומיות שונות, הפקת אלבומים של פעילות חב"ד, מטבע מזכרת מתהלוכת ל"ג בעומר, ויוזמות נוספות.

במשפט הספרים היה מי שניהל את המערכה למען עמדתה של חסידות חב"ד להשבת הספרים לספריה.

לרב קרינסקי יומן מפורט על שנות פעולתיו במחיצת הרבי, והוא מפרסם חלקים ממנו בשמחות צאצאיו.

ביקורת

בחודש אייר שנת תשנ"ד, בעקבות עתירתו לערכאות יחד עם עוד שלשה מחברי אגו"ח, הוציאו אחד עשר מרבני אנ"ש[2] מכתב בו הם כותבים שקרינסקי "לא צייתי דינא" ו"עליהם מוטלת האחריות הנוראה של חילול השם"[3]. בחודש תמוז שנת תשנ"ה, בעקבות פרשיה נוספת בה נמנע להופיע לקריאה בדין תורה בזבל"א וזבל"א[4] בענין צוואת הרבי[5], הוציאו הרבנים אברהם אזדבא ויהודה קלמן מרלו מהבד"צ קראון הייטס, מכתב בו הם כותבים עליו ש"לא צייתא לדינא"[6]. בחודש ניסן שנת תש"ע, בעקבות סכסוך עם שאר רבני הבד"ץ פירסם הרב אברהם אזדאבא מכתב, בו הוא מודיע שמבחינתו הבית דין בקראון הייטס מבטל את כתב ה"לא צייתא לדינא"[7]. לעומתו טוענים כי על פי פסיקת בוררות בעניין הבית דין, לפיה כל החלטה שתתקבל על ידי רב אחד בלבד, בטלה[8], הרי שאין למכתבו כל תוקף הלכתי.

בחודש מנחם אב תש"ע, על פי החלטת ועד רבני ליובאוויטש, הועבר קרינסקי ממשרתו כיו"ר המל"ח ומעתה ישמש רק כחבר ועד הפועל[9]. בפועל הוא התעלם מפסק הדין ופועל כיו"ר על פי הניירות הרשמיים משנת תש"נ.

במשך מספר שנים התפרסם בעיתון האמריקאי "ניוזוויק" שמו של קרינסקי בראש רשימת 50 היהודים המשפיעים ביותר בארצות הברית[10]. בדירוגים אלו כונה קרינסקי 'מנהיג' ו"ממשיך דרכו של הרבי" בתנועת חב"ד, ולמרות שהפרסום והתואר השקרי חזרו על עצמם, הוא לא מחה על כך ולא הבהיר את העובדות, דבר שהתקבל בביקורת קשה בקרב חסידי חב"ד[11].

משפחתו

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. אגרות קודש חלק ג'
 2. הרבנים: יצחק הכהן הענדל, אברהם אזדבא, מרדכי דוב אלטיין, מרדכי שמואל אשכנזי, יצחק רייטפארט, יהודה קלמן מרלו, יצחק יהודה ירוסלבסקי, יצחק דוד גרונר, לוי ביסטריצקי, יצחק מאיר הרץ, יהודה צבי פוגלמן
 3. צילום המכתב
 4. ראשי תיבות זה בורר לו אחד וזה בורר לו א - מצב בו שני בעלי הדין בוחרים דיין, ושני הדיינים הנבחרים בוררים דיין שלישי
 5. בהסתמך על פסיקה של רבני ועד רבני ליובאוויטש העולמי, שטענו כי הדיון בענייני הצוואה צריך להיערך לפניהם ולא לפני הבד"צ בקראון הייטס - בניגוד לטענת הבד"ץ
 6. צילום המכתב
 7. חב"ד און ליין
 8. חב"ד אינפו
 9. פסק דין בענין מרכז לעניני חינוך.
 10. לראשונה בשנת תשס"ה, בשנים תשס"ח, תשס"ט - במקום הרביעי ובשנים תשע"א, תשע"ב במקום הראשון, בשנת תשע"ג במקום השני, הדירוגים התפרסמו באתר העיתון 'ניוזוויק'
 11. המסר של חב"ד: "משיח" או "תנועה של מקצוענים"? - חב"ד אינפו