הבדלים בין גרסאות בדף "חיים הלל אזימוב"

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שורה 30: שורה 30:
  
 
*נכדו, הרב חיים הלל מרקוביץ
 
*נכדו, הרב חיים הלל מרקוביץ
 +
 +
==קישורים חיצוניים==
 +
*'''[http://www.teshura.com/teshurapdf/%D7%9E%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%99%20%D7%A8%D7%97%27%D7%94.pdf קובץ מכתבים לרב חיים הלל אזימוב]''' - מכתבים שקיבל מרבותינו נשיאינו, תשורה מנישואי צאצאיו
  
 
{{הערות שוליים}}
 
{{הערות שוליים}}

גרסה מ־10:05, 11 ביולי 2019

הרב אזימוב קורא בתורה לצד בנו הרב שמואל (מולע) אזימוב

הרב חיים הלל אזימוב (תרע"ג-כ"ט אייר תשמ"א) היה חסיד חב"ד שפעל בשליחות הרבי בפריז שבצרפת, וניהל במשך שלושים שנה את תלמוד תורה חב"ד המקומי.

תולדות חיים

נולד בשנת תרע"ג בעיריה ראקשיק להוריו מרת האדא רייזל והרב צבי הירש אזימוב שהיה מהעובדים המפורסמים בין חסידי חב"ד ברוסיה, ובוגר ישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש.

בגיל שנתיים התייתם מאמו, וארבע שנים מאוחר יותר בהיותו בגיל שש שנים בלבד התייתם גם מאביו. סבו ר' משה ניסן אזימוב לקח אותו תחת חסותו וגדלו בביתו. בשנת תרפ"ה החל לנדוד בין הסניפים השונים של ישיבות תומכי תמימים בנעוועל, פולוצק, קרמנצ'וג, חרקוב, ויטבסק, לנינגרד וראמען. את מסלול לימודיו בישיבות סיים בשנת תרצ"א.

בשנת תרצ"ה נפטרה סבתו ותקופה קצרה לאחר מכן גם סבו, והוא אומץ על ידי דודו הרב יחיאל יוסף ריבקין שגם לימד אותו מקצוע ממנו יכל להתפרנס במשך כל שנות שהותו ברוסיה עד הגיעו לפריז. מספר שנים מאוחר יותר נשא את רעייתו רישא[1].

בשנת תש"ז הצליח להבריח את גבולות רוסיה במסגרת הבריחה הגדולה של חסידי חב"ד, ובשנת תש"ח הגיע בהוראת אדמו"ר הריי"צ לפריז שם החל לעסוק בהקמת מוסדות חינוך על טהרת הקודש.

התחתן עם הרבנית מרת רישא בת ר' שמואל פבזנר.

במשך שלושים שנה ניהל את תלמוד תורה 'חדר ליובאוויטש' בעיר, והיה מנכבדי קהילת חב"ד המקומית.

היה בעל קורא דייקן בעל נעימה עריבה, והיה קורא בקביעות בבית הכנסת של אנ"ש.

נפטר בכ"ט אייר תשמ"א ונטמן בהר הזיתים שבירושלים.

משפחתו

  • נכדו, הרב חיים הלל מרקוביץ

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. נפטרה בא' סיון תשס"ה.